Kitaplı kalın...

Kitap - - ANASAYFA -

Yaza merhaba dediğimiz, tatillerde daha çok kitap okunacağına inandığım şu günlerde yayın dünyasından haberlerle merhaba demek istiyorum…

Yayın dünyasının en saygın edebiyat ödüllerinden biri olan TheMan Booker, 1969 yılında İngiltere’de başladı. İlk zamanlar sadece İrlanda ve İngiliz Uluslar Topluluğu Üyesi ülkelerinin vatandaşlarının aldığı ödül, 2005’ten beri iki yılda bir farklı uluslardan olan ve eserlerini İngilizce olarak kaleme alan veya eserlerinin İngilizce çevirileri var olan yazarlara da verilmeye başlandı. The Man Booker Uluslararası Ödülü’nün 2018 yılı kazananı, geçtiğimiz günlerde açıklandı… Jennifer Croft’ın İngilizceye çevirdiği ve Fitzcarraldo Editions tarafından basılan Flightsadlı kitabıyla Olga Tokarzcuk ödülün sahibi oldu.

Türkiye’den de iki ödülden söz etmek istiyorum. İlki, Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen ve Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları işbirliğiyle düzenlenen SaitFaikHikâyeArmağanı. Kemal Varol, Sahiden Hikâye adlı kitabıyla 64. ödüle layık görüldü. Jüri, ödül gerekçesini şöyle açıkladı: “64. Sait Faik Hikâye Armağanı, canlı karakterlerin büyüme sürecindeki yaşantılarını ve ince ayrıntılara gizlenmiş deneyimlerini hikâye sanatının imkânlarıyla resmetmeyi başaran Kemal Varol’un Sahiden Hikâye adlı kitabına oybirliğiyle verilmiştir.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.