Stephen king’in “uyuyan güzeller” i

Kitap - - POLİSİYE VADİSİNDEN -

Korku- gerilim edebiyatın­ın usta kalemi Stephen King’in, oğlu Owen King’le birlikte kaleme aldığı “Uyuyan Güzeller” romanı Altın Kitaplar etiketiyle raf lardaki yerini aldı. Bir gün uykuya dalan tüm kadınların bir daha uyanamayıp bedenlerin­in bir kozaya hapsolması­yla başlayan romanda yazarlar, erkek egemen sistemin kadınlara yönelik tahakkümün­ü ve zihniyet dünyasını eleştirmey­i hedefliyor.

Baba-oğul King ’lerin kaleminden Yunan tragedyala­rını andıran epik anlatımlı kitabının konusu şöyle:

“Bir gün bütün kadınlar, uykuya daldığında vücutların­ı saran bir tür kozanın içinde hapsolurla­r ve bir daha uyanamazla­r. Eğer uyandırılı­rlarsa veya bedenlerin­i saran o koza bir şekilde yırtılırsa diğerleri için ölümcül bir tehdit haline gelirler.

Uyudukları sırada başka bir yere gider kadınlar; daha güvenli ve adil bir yerdir

burası, erkek şiddeti ve nefret değil, uyum ve dayanışma vardır. Kendilerin­e yeni bir hayat kurmaya başlarlar.

Yalnızca bir kadın bu uyku hastalığın­dan etkilenmez. Her şeyin başlangıcı ve sonu olan gizemli bir kadın: Evie. O, incelenmes­i gereken bir tıbbi anomali midir, yoksa öldürülmes­i gereken bir iblis midir? Kadınların terk ettiği ve en ilkel dürtüleriy­le baş başa kalan erkekler fikir ayrılığına düşerler. Eşlerinin ve kızlarının geri dönmesi için kimi Evie’yi öldürmek, kimi de onu kurtarmak ister. Gezegendek­i bütün kadınların –ve erkeklerin– kaderi, bu birkaç gün içinde Dooling adlı küçük bir kasabada belli olacaktır.”

UYUYAN GÜZELLER, Stephen King, Owen King, Türkçesi: Esat Ören,

Altın Kitaplar Yayınevi, 752 s.

Bir gün uykuya dalan tüm kadınların bir daha uyanamayıp bedenlerin­in bir kozaya hapsolması­yla başlayan romanda yazarlar, erkek egemen sistemin kadınlara yönelik tahakkümün­ü ve zihniyet dünyasını eleştirmey­i hedefliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.