Sıradışı bir kitap: motel günlükleri

Kitap - - YEPYENİ -

Modern Amerikan edebiyatının en önde gelen isimlerinden, Vahşi Batı, Aç Sınıfın Lâneti gibi klasikleşmiş oyunların yazarı, öykücü, oyuncu, yönetmen Sam Shepard’ın önemli eserlerinden biri olan Motel Günlükleri, Everest Yayınları etiketi ile raf larda yerini aldı.

Dünya Kitap Yılın Çeviri Kitabı Ödülü sahiplerinden Ülker İnce’nin dilimize kazandırdığı Motel Günlükleri kısa öyküler, notlar, şiirler, günlük parçaları ve fotoğraflardan oluşan ayrıksı yapısıyla sıra dışı bir kitap. Shepard’ın Illinois’daki doğumunu, Güney Kaliforniya’nın kırsal bölgelerinde geçen çocukluğunu, çiftçi, garson, rock müzisyeni, tiyatrocu, film oyuncusu olarak yaşamın derinliklerine yaptığı yolculukları, anı parçacıklarını yaşamöyküsel tefekkürle birleştirerek dile getirdiği; çocukluk keşiflerine, filmler

ve arabalarla geçen gençliğine, Amerikan yaşamına, derin Batı’ya ilişkin keskin imgeler, hayaller ve fanteziler sunduğu, geçmişle şimdiki zaman arasında gidip gelen anlatı, bu niteliğiyle, yazarın tüm yapıtına da ışık tutuyor.

Sam Shepard’ın kaleme aldığı senaryoyla, 1984 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazandığı, Wim Wenders’in Paris-Texas filmine de kaynaklık eden Motel Günlükleri, hızlı, parçalı yapısıyla hızlandırılmış bir film etkisi yaratmayı da hedefliyor.

MOTEL GÜNLÜKLERİ,

Sam Shepard, Türkçesi: Ülker İnce, 184 s. Everest Yayınları

Motel Günlükleri, Sam Shepard’ın kaleme aldığı senaryoyla 1984 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazandığı, Wim Wenders’in Paris-Texas filminin de kaynakları arasında…

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.