120 yayınevi diyarbakır’da

Kitap - - FUAR -

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A. Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile düzenlenen kitap fuarı, 25 Eylül’de açılıyor… Bölgenin kültürel yaşamına katkı sağlamayı da hedefleyen fuar, 120 yayınevinin katılımıyla çok sayıda panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve çocuk etkinliğine ev sahipliği yapacak. Altı gün boyunca düzenlenen etkinlikler ve imza günlerinde yüzlerce yazar okurlarıyla buluşma fırsatı yakalayacak. Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile hazırlanan Diyar-

bakır 6. Kitap Fuarı, 30 Eylül’e kadar TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde gezilebilecek.

Diyarbakır 6. Kitap Fuarı Onur Konuğu, yazar Mıgırdiç Margosyan olarak belirlendi. Fuar süresince düzenlenecek panel ve söyleşilerde Margosyan’ın edebiyatı, eserleri ve yaşamı ele alınacak, aynı zamanda TÜYAP tarafından kendisi için armağan kitap hazırlanacak.

Girişin ücretsiz olduğu Diyarbakır Kitap Fuarı her gün 10.00-19.30, kapanış günü olan 30 Eylül Pazar ise 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

DiyarbakırKitapFuarıwebsitesiyenilendi.

Diyarbakır 6. Kitap Fuarı Onur Konuğu, yazar Mıgırdiç Margosyan olarak belirlendi. Fuar süresince düzenlenecek panel ve söyleşilerde Margosyan’ın edebiyatı, eserleri ve yaşamı ele alınacak.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk’ün söylediği gibi yerli kâğıt üretimine başlamak temel çözüm olarak görünüyor ama hemen bir kâğıt fabrikası kurulamayacağı göz önüne alınırsa en hızlı ve etkili tedbir kitap kâğıdına uygulanan yüzde 18 KDV’nin kaldırılması olabilir. (…)”

Yazar ve yayıncı, Türkiye Yayıncılar Birliği eski Başkanı Metin Celâl Zeynioğlu’nun Cumhuriyet gazetesindeki yazısından aldım yukarıdaki satırları…

Dünya Kitap’ı yayınlamaya başladığımız Fuarlailgiliengüncelhaberleri, konukyazarları, ulaşımbilgilerini, etkinliklerive imza günleriniwww.diyarbakirkitapfuari.comsitesindenve facebook/diyarbakirkitapfuari, twitter/kitapfuarive instagram/kitapfuari hesaplarındantakipedebilmekmümkün. 1991’den bugüne yayıncılık sektörünün sıkıntılı dönemlerine tanık olduk. Bu sene, benim sektörde 42. yılım… “Yayıncılık dünyasında kriz yaşamayız artık, dünyada 11. sıraya yükselen ve geçen yıla kadar bu durumunu koruyan sektörde yüzlerimiz güler,” derken bu ay, “kitaplar hiç eksik olmasın raflarınızdan” sözcüklerini bile korka korka söylüyorum…

Güzel haber, TÜYAP Diyarbakır Kitap Fuarı 25 Eylül’de açılıyor… Kitap için bir kez daha kadim şehirde olacağız…

Sohbetimiz rakamlarla bitirelim, Ajans Press’in Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de en üst sosyoekonomik dilimde yer alan hanelerde, ortalama kitap sayısı 179 olarak belirlenmiş. 2015 yılı verilerine dayanan raporda ilk sırada 423 kitap ile Lüksemburg var. Onu, Macaristan 414, Almanya 346, Lihtenştayn 331, Avusturya 323, Norveç 322 kitapla izliyor.

Daima kitaplı kalın…

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.