Kitaplı kalın...

Kitap - - FUAR -

den beri kitap satışlarında bariz bir düşüş söz konusu. Geçen yıl Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınav sisteminde yaptığı ani değişiklik sonucu yayıncılık sektöründe yaşanan 560 milyon dolarlık zararla birlikte tüm kitap perakende sektörünü olumsuz etkilendi. (…) Yayıncılık sektörünü esas sıkıntıya sokansa üretiminin dövizle, satışının ise Türk Lirası ile olması. Döviz kurlarındaki her artış kitap üretim maliyetlerinin artmasına neden oluyor.

Türkiye’nin kitap ve gazete kâğıdı üretimini yapan SEKA 2005 yılında tamamen özelleştirildi ve tüm kâğıt fabrikaları kapandı. Türkiye gazete ve kitap kâğıdında tamamen dışa bağımlı hale geldi.

Kitap kâğıdı Avro ile alınıyor. Merkez Bankası rakamlarına göre 2 Ocak 2018’de 1 Avro 4.55 TL, 27 Ağustos 2018’de 1 Avro 7.21 TL’ydi. Yüzde 58’lik bir fark söz konusu. Bu fark kitap kâğıdının fiyatına otomatik olarak ekleniyor.

Bu da yetmezmiş gibi dünya çapında yaşanan kâğıt fiyatlarındaki artışlar da Türkiye’deki kitap kâğıdı fiyatlarına yansıyor.

(…) 2017’de Türkiye yayıncılık sektörü reel olarak büyümüş olmasına rağmen Türk Lirası’nın değer kaybı nedeniyle dünyanın en büyük 11. yayıncılık sektörüyken 16.’lığa düşmüştü. Şimdi bu düşüş çok daha trajik olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.