Aralık’ta eskişehir’e kitap fuarı

Kitap - - FUAR -

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle, 11-16 Aralık tarihleri arasında ilk kez TÜYAP Eskişehir Kitap Fuarı gerçekleştirilecek. Eskişehir Ticaret Odası - TÜYAP Fuar Merkezi‘ nde düzenlenecek etkinlik, yeni fuar merkezinin de ilk fuarı olacak.

TÜYAP Eskişehir Kitap Fuarı’na 150 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı planlanıyor. Söyleşi, panel, şiir dinletisi, çocuk etkinlikleri ve atölye çalışmalarıyla birlikte 60 kültür etkinliğinde 200 yazar Eskişehirli okurlarla buluşmuş olacak.

illüstratörlere çağrı

Öte yandan, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle 10-18 Kasım tarihleri arasında otuz yedinci kez düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, illüstratörleri yayıncılarla buluşturmak üzere profesyonel bir program hazırlıyor. 13 Kasım 2018 Salı günü gerçekleştirilecek olan buluşma tüm çocuk ve gençlik yayıncıları ile illüstratörlerin katılımına açık. Yayınevi yetkilileri ile illüstratörlerin bir araya geleceği özel görüşmelerde illüstratörler portfolyolarını doğrudan yayıncılara sunup işlerini tanıtma fırsatı yakalayabilecekler. Başvuru için, başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması, özgeçmiş ve portfolyo ile birlikte en geç 17 Ekim 2018 tarihine kadar istanbulkitapfuari@tuyap. com.tr adresine iletilmesi gerekiyor. Programa katılacak illüstratörlerin işlerinden seçmeler fuar süresince illüstrasyon köşesinde sergilenecek. iyi seviyede, fen bilimlerinde 1’i, okuma yeterliliğinde ise 3’ü. Yani bin çocuktan 3’ü okuduğunu anlıyor.”

İşte bu koşullarda, artan maliyetler karşısında zor durumda kalan yayıncılara bizler kitap alarak destek olurken

Aral’ın konuşmasında söylediği gibi kütüphanelerin de çoğalması gerekiyor:

“İlk ve orta öğretimde sınıf kitaplıkları ve okul kütüphaneleri kurmalıyız. Milli Eğitim Bakanlığı kütüphanelere kitap alımı için bütçe ayırmalı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla koordineli çalışmalı. 2016 yılı TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde bin 137 adet halk kütüphanesi var. Geçtiğimiz yıllarda 12 milyon TL civarında bir ödenek ayrıldı. Bu rakam, Almanya’nın bir kasabasındaki kütüphaneye ayrılan kitap alım bütçesine eşit. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hem halk kütüphaneleri sayısını hem de kitap satın alma bütçelerini artırmasını talep ediyoruz. Ülke olarak 180’den fazla sayıya ulaşan üniversite kütüphanelerinin hem nitelik hem nicelik olarak zenginleşmesini de mutlaka gerçekleştirmeliyiz.”

Bu ay da kitaplar eksik olmasın raflarınızdan, daima kitaplı kalın…

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.