Kitaplı kalın...

Kitap - - FUAR -

Yayıncılıksektörüaçısındanzor geçenEylülayınıniyihaberlerinden birisi, CanYayınları’nınkurucusu ErdalÖz’ünanısınıyaşatmakiçinailesi tarafındanheryıldüzenlenen ErdalÖz EdebiyatÖdülü’nünAdaletAğaoğlu’na verilmesiydi… SeçiciKurul, gerekçesini şöyleaçıklıyordu:

“Çağdaş edebiyatımızın temel taşlarından Adalet Ağaoğlu, edebiyatımıza sağladığı tüm katkılardan dolayı bu yılki ödüle layık görülmüştür. Adalet Ağaoğlu, arka planlarında Türkiye’nin sosyal, siyasi, kültürel yapılarını işlediği romanlarını, yenilikçi anlatım teknikleriyle kaleme almış, günlükleri, öyküleri, roman ve oyunlarıyla edebiyatımızın doruklarından biri olmuştur.”

Eylül’ün diğer güzel haberi, TÜYAP’ın 11-16 Aralık tarihleri arasında Eskişehir’de ilk kez kitap fuarı düzenleyecek olması… Fuarlar, kitap okumayı seven çocukların yetişeceği umudunu taze tutan nedenlerden birisi… Bilindiği gibi tüm gelişmiş ülkelerde çocukların kendi dilinde okuduğunu anlamasının en önemli yolu, okuma kültürü… Önce ailelerden başlayan okuma alışkanlığı daha sonra okullarda öğretmenlerin çocukları kitapla, kütüphaneyle yakınlaştırıp kitap okumalarını teşvik etmesiyle devam ediyor. Kitap okumayan çocuklar normal bir cümleyi 45 saniyede anlayabiliyorken, bu süre kitap okuma kültürü edinmiş çocuklarda 13 saniyeye düşüyor.

4 yıl aradan sonra geçtiğimiz hafta yeniden gerçekleştirilen Diyarbakır Kitap Fuarı’nın açılış konuşmasında Türkiye Yayıncılar Birliği 2. Başkanı Fahri Aral, şöyle diyordu:

“Önümüzdeki en önemli görev, okuma kültürünü geliştirmektir. Bilindiği gibi ülkemizin de kurucularından olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD), 15 yaşa uygulanan ve en son 2015 yılında yapılan PISA uygulamasına göre, Türkiye 72 ülke arasında matematik alanında 49’uncu, okuma yeterliliğinde 50’nci ve fen bilimleri alanında 52’nci sırada. Araştırmada, ülkemizin ilk kez 2003 yılında katıldığı PISA testinden 2012 yılındaki teste kadar aldığımız puanlarda genel bir yükseliş varken, 2015 yılına gelindiğinde puanlarımızda 2003’ün de gerisine düşüş göze çarpıyor.

Çocukların yüzde 51.3’ü matematikte, yüzde 44.5’i fen bilimlerinde en kötü seviyede, okuma yeterliliğinde bu oran yüzde 40. En iyilerin oranı ise 2012 sonrası düşmüş, matematikte bin çocuktan 8’i en

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.