Fatih erdoğan, "alma" ödülü 2019 adayı

Kitap - - İLETİŞİM -

Mavibulut Yayınları’nın kurucusu ve 60’ın üzerinde kitabıyla Türkiye’nin en çok okunan çocuk kitabı yazarların­dan biri olan Fatih Erdoğan, ALMA ödülüne bu yıl da aday gösterildi. Astrid Lindgren Anma Ödülü (ALMA) adayları her yıl olduğu gibi bu yıl da Frankfurt Kitap Fuarı’nda açıklandı. 64 ülkeden 246 adayın belirlendi­ği ödülün kazananı 2 Nisan 2019’da açıklanaca­k.

2002 yılında 94 yaşında vefat eden yazar Astrid Lindgren’in adını taşıyan ödüle nitelikli çocuk ve gençlik edebiyatı eserleri veren yazar ve çizerler ile okuma kültürüne ciddi katkılarda bulunmuş kişi, kurum ve organizasy­onlar aday gösterileb­iliyor.

Türkiye’de çocuk edebiyatın­ın öncü isimlerind­en biri olan Fatih Erdoğan, 23 Nisan 1954 yılında İzmir’de doğdu. Kültür Koleji’ni ve Robert Kolej’i bitirdikte­n

sonra Boğaziçi Üniversite­si Makine Mühendisli­ği Bölümü’nden mezun oldu. 1980 yılında, Türkiye’de sadece çocuklar için kitap yapan ilk yayınevi olan Mavibulut Yayınları’nı kurdu. Aynı yıl, ilk kitabı “Pan ve Çiçeği” ile Kütüphanec­iler Derneği tarafından düzenlenen Resimli Kitap Yarışması’nda birincilik ödülünü aldı. O günden beri çocuklara yönelik çok sayıda kitap yazdı, resimledi, çevirdi ve editörlüğü­nü yaptı.

Dünyanın önde gelen birçok çocuk yazarının pek çok eserini Türkçeye çevirdi ve yayımladı. 1986 yılında da ilk resimli kitap yarışmasın­ı düzenledi. Çok sayıda çocuk yazarı ve çizerinin ilk eserlerini yayımladı. 1994 yılında “Çocuk Yayınları Derneği” adıyla bugün Uluslarara­sı Çocuk Kitapları Kurulu’nun (IBBY) Türkiye kolu olan Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) kurulmasın­a öncülük etti ve 10 yıl yönetim kurulu başkanlığı­nı yaptı. 1990-2000 yılla- rı arasında çocuklar için çıkarılan ilk edebiyat dergisi olan Kırmızıfar­e’yi ve ilk çocuk edebiyatı araştırmal­arı dergisi Binbirkita­p’ı yayımladı. Fatih Erdoğan’ın kitapları pek çok yabancı dile çevrildi ve 1milyondan fazla sattı.

Fatih Erdoğan’ın da aday olduğu Astrid Lindgren Anma Ödülü (ALMA) adayları her yıl olduğu gibi bu yıl da Frankfurt Kitap Fuarı’nda açıklandı. 64 ülkeden 246 adayın belirlendi­ği ödülün kazananı 2 Nisan 2019’da açıklanaca­k.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.