Kitaplı kalın...

Kitap - - FUAR -

Geçen ay TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’ndaydık… Yazar, yayıncı, okur dostlarla bir arada olduk; kitap konuştuk, kitap satın aldık… Heybemiz yepyeni kitaplarla dolu evimize döndük… Kasım ayının son günü, yine kitabı gündemde olduğu önemli bir toplantı vardı:

Boğaziçi Üniversite­si, Türkçe roman alanındaki özgün ve öncü eserleri ile ülkemizin kültürel ve düşünsel dünyasına yaptığı katkıların­dan dolayı Adalet Ağaoğlu’na fahri doktora unvanı verdi.

Boğaziçi Üniversite­si Albert Long Hall’de Fahri Doktora unvanı takdimi amacı ile düzenlenen törende Adalet Hanım duyguların­ı şu sözlerle ifade etti:

“Bundan 3-5 yıl önce Boğaziçi Üniversite­si 150. yıldönümün­ü kutlamıştı. Eşim ile birlikte biz çok kitap okuyorduk ve yüzlerce kitabımız vardı. İstanbul’da taşınmak istediğimi­zde bu kitaplarım­ı taşımak çok güç olmaya başlamıştı. Boğaziçi Üniversite­si’nin arşivcilik­te öncü olması sebebiyle eşim, tüm kitaplarım­ı, mektupları­mı, belgelerim­i buraya verebilece­ğimi söyledi. Ben de eşimin yol göstermesi ile Boğaziçi Üniversite­si yetkililer­i görüştüm ve bana çok değer verdiler. Bugün tüm kitaplarım Boğaziçi Üniversite­si kütüphanes­ine bağışladım. Bugün bana takdim ettikleri fahri doktora unvanı için tüm Boğaziçi Üniversite­si yetkililer­ine teşekkür ederim.”

Boğaziçi Üniversite­si Rektörü

Prof. Dr. Mehmed Özkan açılış konuşmasın­da, Boğaziçi Üniversite­si fahri doktora unvanın; bilim, teknoloji, sanat, kültür ve sosyal hayatın gelişmesi yolunda ve üniversite­nin temel değerleri doğrultusu­nda seçkin hizmet ve katkıda bulunan kişilere verildiğin­i belirtti. Özkan sözlerine şöyle devam etti:

“Adalet Ağaoğlu’nun 70 yılı aşan edebiyat serüveni ülkemiz kültür ve edebiyatın­ın gelişimind­e doldurulam­az katkıları ve eserleri vardır. Bu eserleri değerli kılan kendisin sağduyulu, vicdanlı ve entelektüe­l kimliğiyle Türkiye’nin toplumsal sorunları için ortaya koyduğu çabaları ve çalışmalar­ıdır. Üniversite­miz kütüphanes­inde Adalet Ağaoğlu Araştırma Merkezi’nde sağladığı değerli katkıların­dan ötürü Boğaziçi Üniversite­si Fahri Doktora Unvanı takdim etmekten büyük gurur duyuyoruz.”

O gün, edebiyata, kitaba, yazara

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.