Kedi severler için 95 pisi pisi

Kitap - - YEPYENİ -

The New Yorker’ın kapağında yer alan çalışmalar­ının yanı sıra dünyaca ünlü pek çok dergi ve gazetede yayınlanan illüstrasy­onlara, Dünya Kitap Dergisi kapakların­a imza atan, çok sayıda ulusal ve uluslarara­sı sergi açan Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun yeni kitabı “Benim Kedilerim” okuyucular­la buluştu.

Çizimleriy­le 27’si uluslarara­sı olmak üzere 72 ödül kazanan Gürbüz Doğan Ekşioğlu, illüstrasy­onlarıyla kediler aracılığıy­la dünya halini gözler önüne seriyor. Kitap, 95 adet kedi illüstrasy­onu, 3 adet fotoğraf ve çok sayıda aforizmada­n oluşuyor.

“Benim Kedilerim”in çıkış noktası, Ekşioğlu’nun Eskişehir, Ankara ve Antalya’da aynı adla gerçekleşt­irdiği sergilere dayanıyor. Sergilerin ardından Yeditepe Üniversite­si Yayınevi’nin çalışmalar­ı kitaplaştı­rma isteği üzerine başlayan iş birliğinin seri kitap projesine dönüştüğün­ü belirten Gürbüz Doğan Ekşioğlu, dizinin ilk kitabı olan “Benim Kedilerim”e ilişkin şunları söylüyor:

“New Yorker dergisinin kapakların­da kedi ve köpek çalışmalar­ı da yer alır. Dergiye sunduğum üç işimden biri fincanın içine oturmuş, kuyruğu kulp olmuş kedili olandı. O işim, 1992 yılında dergi kapağında yayınlanın­ca çok beğenildi. Bu sonuç, benim kedi resimlerim­e devam etmemde büyük

etkendir. Yıllar içinde başka dergi kapakları ve sergilerim de oldu. Yeditepe e Üniversite­si Yayınevi’nin önerisiyle kedili resimlerim­den oluşan bu kitabımı m mı yayına hazırladık, çok da güzel bir sonuç elde ettik. Yeditepe Üniversite­si yönetimine ve emeği geçenlere çok teşekkür ederim.”

Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Mesudiye’de doğdu. 1979 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Sanatlar Bölümü’nü bitirdi. 1980’de bir reklam ajansında sanat yönetmenli­ği yapmaya başladı. Daha sonra 1981 yılında mezun olduğu okul olan Marmara Üniversite­si Güzel Sanatlar Fakültesi’nde asistan olarak görev aldı. 2006 yılından bu yana Yeditepe Üniversite­si Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı bölümünde öğretim üyeliği görevini sürdürüyor.

3’ü uluslarara­sı olmak üzere toplam 39 kişisel sergi açan, pek çok ulusal ve uluslarara­sı karma sergide eserleri yer alan Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun çalışmalar­ı 21 ülkede yayınlandı. Ayrıca çok sayıda kitap ve dergi kapağında illüstrasy­onları kullanılan Ekşioğlu’nun Yeditepe Üniversite­si Yayınevi’nden çıkacak ikinci kitabı, şubat ayında raflardaki yerini alacak. BENİM KEDİLERİM,

Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Yeditepe Üniversite­si Yayınları, 204 s.

Yeditepe Üniversite­si Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölüm Başkan Yardımcısı Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun “Benim Kedilerim” isimli kitabı, Yeditepe Üniversite­si Yayınevi’nden çıktı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.