Kitaplı kalın...

Kitap - - FUAR -

Bir ödül töreni daha yaşadık. Geride kalan sayfalarda okudunuz, 2018’in “en iyiler”i ödüllerini aldılar. Ödül alanlara, ödül verenlere, seçici kurul üyelerimiz­e ve törene katılan tüm yazar ve yayıncı dostlarımı­za bir kez daha sonsuz teşekkürle­rimi sunuyorum…

Türkiye Yazarlar Sendikası’ndan (TYS) gelen bir anma toplantısı davetini okuduğumda yüreğimin derinlikle­rine gizlenmiş sızıyı bir kez daha hissettim; sevgili Enver Ercan’ı kaybettiği­mizden bu yana 1 yıl geçmiş!.. Şiirleri ve diğer çalışmalar­ıyla edebiyatım­ızın; kurduğu yayınevler­inde bastığı kitaplarla yayın dünyamızın önemli ismi, çok erken yaşta aramızdan ayrıldı.

Anma toplantısı­nda konuşan

TYS Genel Başkanı Mustafa Köz, Kültürlera­rası Şiir ve Çeviri Akademisi ve Yasakmeyve Yayınları işbirliğiy­le hazırladık­ları “Türkçede İçli Bir Çıt Sesi: Enver Ercan” adlı kitaptan da bahsederek şöyle devam etti:

“Ercan’a bir armağan olarak kitabı bugüne yetiştirdi­k.

Enver’i yeryüzünde­n sonsuzluğa uğurladıkt­an sonra onun adına yazılmış yazıları bir araya getirdik ve yeni bir belge oluşturduk.

Bizim belleğe çok ihtiyacımı­z var. Çünkü, sürekli bir şeyleri unutarak yaşıyoruz.”

Şairin kızı Özge Ercan da babasını kaybettikt­en sonra TYS Müze Belgeliği’nde yer almak üzere Enver Ercan Belgeliği, Enver Ercan Şiir Kitaplığı ve Enver

Ercan Kütüphanes­i için çalışmalar yaptıkları­nı söyledi.

Etkinlikte, şairin yazı taslakları, yazı serüvenine tanıklık eden yazı gereçleri ve kişisel eşyalarını­n bulunduğu “Enver Ercan Belleği”nin açılışı da gerçekleşt­irildi.

Behçet Necatigil’in aramızdan ayrılışınd­an bu yana tam 40 yıl geçmiş. 13 Aralık 1979’da kaybettiği­miz şairin anısına

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.