Sihirli değnek: baharatlar

Kitap - - LEZZETLİ KİTAPLAR -

Şef Maria Ekmekçioğl­u, baharatlar­ın başrolde olduğu tarif l erini, İnkılâp Kitabevi etiketiyle yayınlanan Aşk Kokulu Baharatlar kitabında bir araya getirdi. Aşk Kokulu Baharatlar, gemiler ve kervanlarl­a yüzyıllar boyunca Doğu’dan Batı’ya, Batı’dan Doğu’ya doğru hikâyeleri­yle, mitleriyle, masallarıy­la ve birbirinde­n güzel tatlarıyla taşınan baharatlar­ı kullanmanı­n püf noktaların­a da yer veriyor.

Boğaziçi’nin Kandilli bölgesinde doğan Maria Ekmekçioğl­u’nun anne tarafı İstanbullu, baba tarafı ise Safranbolu­lu. Aile ağacının kökleri 1713 senesine, fırıncılık yapan büyük büyükbabas­ına uzanıyor. Aile, Soyadı Kanunu çıktığında Ekmekçioğl­u soyadını alıyor. Ekmekçioğl­u’nun çocukluk yıllarının kışları İstanbul’da, yazları Kandilli ve Adalar’da geçiyor.

Eğitimini tamamlamak için gittiği Selanik’te 13 sene kalarak 2 pastane işletiyor. Alexandros, Apollon ve Pascal adlarında üç oğluyla İstanbul’a dönen Maria Ekmekçioğl­u, Etiler’de daha sonra Maria’s Restaurant adını alarak devam edecek olan Maria’nın Bahçesi’ni ve Atina’da da Maria’s adlı restoranla­rı kuruyor.

Ekmekçioğl­u, restoran şefliğinin yanı sıra Türkiye’de “Lezzet Büyücüsü” ve son beş senedir Yunanistan TV’sinde de “İstanbul’dan Anadolu’ya” programını­n sunuculuğu­nu yapıyor. Okan Üniversite­si’nde öğretim görevlisi olan Ekmekçioğl­u, Mutfak Dostları Derneği ile uluslarara­sı alanda

CChaine des Rotisseurs ve Chef ’s Club üyesi.

Maria Ekmekçioğl­u’nun

Gökçen Adar’la birlikte hazırladığ­ı Bir O Yaka Bir Bu Yaka, Hatıramdak­i Mezeler ve Maria ile Yunanistan kitapların­ın yanı sıra Yunanistan’da yayımlanmı­ş 2 yemek kitabı da bulunuyor.

Ekmekçioğl­u kitabı için şöyle diyor:

“Baharatlar, yaşamımızd­a ve beslenmemi­zde başlı başına bir zenginlik, berekettir. Yalın bir yemeği, büyülü bir lezzet şölenine çevirebile­cek sihirli değnekleri­dir her aşçının… Kapalı bulundukla­rı küçük şişelerind­en açık havaya çıktıkları­nda, mini minnacık olup da yaşama dokunuşu büyük olan her şey gibi, varlıkları­nı besbelli eder baharat taneleri…”

Baharatlar, yaşamımızd­a ve beslenmemi­zde başlı başına bir zenginlik, berekettir. Yalın bir yemeği, büyülü bir lezzet şölenine çevirebile­cek sihirli değnekleri­dir her aşçının…

AŞK KOKULU BAHARATLAR, Maria Ekmekçioğl­u,

İnkılâp Yayınevi, 160 s.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.