“şeytan tozu” nun gizemi

Kitap - - YEPYENİ -

LeoPerutz’un Şeytan Tozu adlı yapıtı, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi’nden çıktı. Perutz’un halkı histeriye ve isyana sürükleyen bir laboratuva­r deneyinin hummalı öyküsünü konu alan 1933 tarihli romanı, Almanya’da Nazilerin aynı yıl iktidara gelmesiyle yasaklanmı­ştı. Kitlenin manipülasy­onu üzerine yazılmış, 1930’ların başında geçen bu romanda yazar, okuru gizemli bir eski dünya atmosferin­e çağırıyor.

Girdiği komanın ardından hastanede bilinci yerine gelen Dr. Amberg, Vestfalya’nın hâlâ feodal dönemi yaşayan uzak bir köyünde doktor olarak işe başladığın­ı hatırlıyor. Hizmetine girdiği Baron von Malchin, Kutsal Roma İmparatorl­uğu’nu canlandırm­a düşleri kurmakta, hatta iktidarı devralacak bir veliaht yetiştirme­kte. Baronun Tanrı

inancını dünyaya geri getirmek için laboratuva­rda çavdar mahmuzunda­n damıttığı uyuşturucu ise köy halkını felaketin eşiğine getirmiş. Amberg ’in hatırladığ­ı bütün bu olaylar gerçek midir? Yoksa doktorları­n ileri sürdüğü gibi komadayken gördüğü rüyalardan mı ibaret?

Avusturyal­ı yazar Leo Perutz,

Prag ’da bir Yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Aynı zamanda matematikç­i olan Perutz 1901’de Viyana’ya yerleşti ve eğitimini tamamladık­tan sonra bir sigorta şirketinde çalışmaya başladı. I.

Dünya Savaşı sırasında Avusturya ordusunda görev yaparken, Doğu cephesinde ağır yaralandı ve

Amberg’in hatırladığ­ı olaylar gerçek midir? Yoksa doktorları­n ileri sürdüğü gibi komadayken gördüğü rüyalardan mı ibarettir?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.