Gurbette bir türk komiser

Kitap - - POLİSİYE VADİSİNDEN - ÇİĞDEM SİRKECİ

Su Turhan’ın “Komiser Paşa” romanı pek çok açıdan merak uyandırdı bende: İki yaşında ailesi i l e Almanya’ya göç etmiş, orada yetişmiş bir Türk göçmen olarak bize nasıl bir hikâye sunduğu; “Ayla: Tek Beden İki Hayat” ı n yönetmenli­ğini üstlenmiş bir i smin polisiye kurguyla i l i şkisi ama en çok da roman kahramanı Zeki Demirbilek’in tıpkı benim gibi çocukluğun­u Fatih, Karadeniz Caddesi’nde geçirmişçi­rmş olması.

Su Turhan, 1966 İsstanbul doğumlu. AlmanFilol­ojisiokurk­en ken film projelerin­de e set amirliği ve reji asistanlığ­ı stanlığı ile sinemaya adım m atmış. Komiser Zeki Demirbilek emmirbilek serisinin ilk kitabı bı “Komiser Paşa” romanını ı 2013’2de 2013’de yayınlamış ve Almanya’da man nya’da oldukça ilgi toplamış. ş YazarY Yazar bugüne kadar bu seride toplam 6 kitap yazmış. Seri Serinin ilk kitabı Türkçeye Kitap Kurdu yayınları tarafından Ayla Akın çevirisi ile kazandırıl­mış. Romanın kahramanı Türk Komiser Zeki Demirbilek, tıpkı yazar gibi çocuk yaşlarda ailesi ile Almanya’ya göç etmiş. Polisliğe adım attıktan sonra, bir Türk olarak insanların önyargılar­ı ile karşılaşmı­ş olsa da çalışkanlı­ğı ve istikrarı ile komiserliğ­i elde etmeyi başarmış; Özel Göç Büro Amirliği’nin başına geçmiş.

Yazar, Zeki Demirbilek karakterin­i oluştururk­en onun özel yaşamını da anlatarak okuyucunun zihninde sahici, elle tutulur gözle görülür bir kahraman inşasına çalışmış: Demirbilek, Selma adındaki ilk eşinden biri kız biri erkek iki çocuk sahibidir. İkizlerden Özlem Münih’te, babasıyla aynı şehirde ayrı evde yaşamakta; Aydın ise annesi ile İstanbul’da yaşayıp konservatu­varda öğrenim görmektedi­r. Demirbilek ikinci evliliğini yaptığı Frederike ile de yollarını ayırmak üzeredir. İşi daima öncelikli olan komiser, ailesine yeterince zaman ayıramadığ­ını düşünüp sık sık iç hesaplaşma­lara girmektedi­r. Görevi, göçmenlerl­e ilgili tüm suçları araştırmak olan amirliğind­e Demirbilek, bir yandan ekibini kurmaya çalışırken bir yandan da birbiri adı sıra cereyan eden, kurbanları Türk ya da Türklerle bağlantılı isimler olan cinayetler­i çözmeye girişir. Demirbilek ve ekibi, cinayetler­in zengin Türk işadamları Süleyman Güzeloğlu ve Furat Fırın

cı’nın ortak iş işi yapma y ve çocukların­ı evlendirme evlendiirm planları ile ilginç bir bağıı bağı ol olduğunu hızlıca keşfederr: feder: Süleyman Güzeloğlu’’n lu’nun kızı Gül Güzeloğl lu babasının yanında uslu, terbiyeli bir veliaht olarak boy gösterse de, erotik danslarla sahne aldığı ve büyü büyük ilgi topladığı bir ikinci kimliği kimliğidah­avardırk daha vardır ki, k mazbut bir Türk ailesi olan Fırıncı’ları ’l rahatsız rah etmektedir. Furat Fırıncı, babasının da iznini alarak Gül Güzeloğlu’nu Alman lakaplı profesyone­l bir isme takip ettirmeye başlar. Bu plandan habersiz Gül Güzeloğlu ise kendisine şantajda bulunan biri Türk, biri Alman iki kişiden kurtulmaya çalışmakta­dır. Uğur Fırıncı ile evlenmesi gerektiğin­in bilincinde­dir ancak evlerinde çalışan Metin Burak’ın Ahmet adındaki gayrimeşru oğlunu sevmektedi­r.

Demirbilek’in Isabel, Berlin’den gelen Türk polis Jale ve uygunsuz davranışla­rı nedeniyle komiserliğ­i elinden alınarak kendisine bağlanan Leipold’dan oluşan çekirdek ekibiilkba­ştaherkesi­nayrıtelde­nçaldığıbi­r grup izlenimi verse de, bir süre sonra uyumlu hareket etmeye ve bu sayede ipuçlarını yakalayıp sonuca ulaşmayı başaracakt­ır. Su Turhan’ın yazdığı ilk romanın başarılı bir polisiye olduğu rahatlıkla söylenebil­ir. Her ne kadar yazarın zihnindeki Türkiyeli kadın ve erkek prototiple­ri, İstanbul, Türkiye ve buradaki yaşama dair algısı çokça oryantalis­t izler taşıyor olsa da; bu yargıları yurtdışınd­a yetişmiş bir Türk’ün gözünden nasıl görüldüğüm­üz olarak kabul edip üzerine düşünmek de mümkün.

KOMİSER PAŞA / Özel Göç Büro Amirliğini­n İlk Cinayet Dosyası, Su Turhan, Türkçesi: Ayla Akın, Kitap Kurdu Yayınları, 258 s.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.