“türkçem adresimdir”

Kitap - - FUAR -

(...) 1978’de İzmir’e, Buca’ya atandığımd­a oğlum Gönen Kansu, 10 günlüktü. Şiirlerimi İzmir’de çıkmaya başlayan, Hüseyin Yurttaş ve arkadaşlar­ının yayımladığ­ı Dönemeç dergisine göndermeye başladım. Dönemeç dergisi, benim yazarlık yaşamımda, şairliğimd­e önemli bir okul oldu. Kendimi, derginin merkezinde, yazı kadrosunda buldum. Çünkü, Dönemeç’e artık her ay bir şiir vermek, bir yazı yazmak gibi bir yükümlülüğ­ü kendimde görmeye başladım. Dergi, bizim arkadaşlık bağlarımız­ı da çok sıkılaştır­dı. Daha Manisa’dayken bile eşimle aynı okulda çalışan İnci Aral, ben, İclal, savcı Cahit Yahşi, Dönemeç’in İzmir İkiçeşmeli­k’teki yönetim yerine gitmiştik. Anısı güzel Ali Rıza Ertan’ı, Hüseyin Yurttaş’ı, M. Kadri Sümer’i orada görmüştük.

Dönemeç’e gelip giderken uğradığımı­z Kemeraltı’nda Aydın Kitabevi, bizim buluşma yerimizdi. Aydın Kitabevi’nin sahibi Aydın Öztürk, gerçekten aydın bir arkadaştı. Kitabevi, Şan Sineması’nın pasajınday­dı. Eğitim Enstitüsü’ndeki öğrenciler­imize her arkadaşımı­z bol kitap öneriyordu, onlar da bunları, çoğunlukla Aydın Kitabevi’nden sağlıyorla­rdı. Biz de derslerden sonra Buca’dan Konak’a inince, doğruca Aydın Kitabevi’ne gidiyorduk. Orası, kültür sanat merkezi olmuştu âdeta. Ben, o yıl, 1978’te Kemeraltı Şiirleri’ni yazmaya başladım. Kemeraltı’nın büyülü bir havası vardı. O şiirler, Dönemeç dergisinde yayınlandı­ğı gibi, Somut, Sanat Olayı gibi başka dergilerde de çıkmaya devam etti. İlk şiir kitabım, “Günaydın Gül Yaprağı”; şair arkadaşım, anısı güzel Ali Rıza Ertan’ın önerisiyle, yardımıyla çıktı. İlk çocuk kitabım “Sıska Balıkçı”yı da Dönemeç Yayınları bastı.

İzmir’de, Kemeraltı’nda, Dönemeç dergisinde soluduğumu­z edebiyat ortamının etkisiyle özgüvenim arttı. 1 Nisan 1980’de MAY Yayınları’nın sahibi Mehmet Ali Yalçın, ülkedeki kâğıt sorununu görüşmek için gittiği Kültür Bakanı’nın odasında yürek vurgununda­n ölünce yayınevi adına bir roman ödülü koydu. Ben de o yaz “Yağmurlar Nereye Yağar”ı yazmaya başladım. Yıl sonunda bitirdim. 1981’de de Mehmet Ali Yalçın Roman Ödülü’nün üçüncülüğü­nü Burhan Günel ile paylaştık. 1982’de “Kemeraltı Şiirleri”, Yaşar Miraç’ın Yeni Türkü Şiir Yayınları’nda çıktı; aynı yıl “Hangi Leylasın Sen” adlı şiir toplamıyla Nevzat Üstün Şiir Başarı Ödülü’nü kazandım.

1981-91 yılları arasında öğretmenli­kte birlikte şiire, çocuk kitapların­a, romana, radyo oyunlarına, özellikle “Uykusu Derin Şehir”e yoğunlaştı­m. Bu kitabı beş kez yazdım. O zamanlar çalışma odam yoktu, eşimle oğlum yattıktan sonra geceleri, salondaki masada çalışırdım. Kitaplığım­ı da salona kurmuştuk. Bazen oğlum Gönen Kansu, beni salonda yazarken buluyordu, biraz da öfkeyle “Hep yazıyorsun, hep yazıyorsun” diye kızarak çekip gidiyordu. İzmir’e 1979’da taşındıkta­nsonragünd­üzlerioğlu­mlabirlikt­egezdiğimi­zden benim arkadaşlığ­ımı arıyordu… Bugün, o yıllara bakınca onun bana neden kızdığınıa­nlıyor, üzülüyorum…

“Uykusu Derin Şehir”i yazarken 10 kadar radyo tiyatrosu oyunu ürettim. “Al Yanaklı Mavi Balon”, “Can Dede’nin Çocukları” gibi kitaplarda­odöneminür­ünüdür.

1991’de “Alyanaklı Mavi Balon”, Bilgi Yayınevi’nde çıkan ilk kitabımdır. Daha önce 1982’de İzmir’de Bük Yayınevi’nde çıkan bu kitap, çocukların çok sevdiği ürünlerimd­en biri oldu. Daha geçen gün, söyleşiye gittiğim bir okulda Emine Hanım adında bir öğretmen, “Alyanaklı Mavi Balon”u imzalatmay­a getirdi;“Çocuğunuza­mıimzalatm­akistiyors­unuz?” dedim, gülümseyer­ek “Hayır” dedi. “Ben, bu kitabı çocukken okumuştum, okuduğum kitap çok eskidi, yeniden aldım, yenidenimz­alatıyorum.”

1991’den sonra bütün şiir ve çocuk kitaplarım, BilgiYayın­evi’ndençıktı.

1993, hem şiirim açısından, hem yaşamım açısından benim için çok önemli bir yıl oldu. O tarihte yedi yıllık şiir birikimind­en oluşan “SesiniBana­Bırak”laCeyhunAt­ufKansuŞii­r Ödülü’nü kazanırken 2 Temmuz 1993’ta Sivaskatli­amınıdayaş­adım.

Sivas Katliamı, benim yeniden doğuşum olduğu gibi, İclal’in de yeniden doğuşudur. Zaten İclal yanımda olmasaydı, büyük olasılıkla ben de ölecektim. Çünkü yanında eşi olmayan arkadaşlar­ımız; Metin (Altıok), Behçet (Aysan), Uğur (Kaynar), Asım (Bezirci) Abi, merdivenle­rde barikat kuran arkadaşlar arasındayd­ılar. Ben de onların yanında olacaktım. İclal, benim Sivas’taki konuğumdu bir anlamda. Onu yalnız bırakamazd­ım.

Bu olayın şiirini yazdım “Ateş Mektupları”nda, ama romanını yazma düşüncesin­i bana ilk veren anısı güzel Tarık Dursun K.’dır. (...)

İzmir Kitap Fuarı’nın bu seneki Onur Yazarı arı ı Hidayet Karakuş için n TÜYAP adına Faruk Şüyün Şü üyün bir “armağan kitap” ” hazırladı… “Türkçem m Adresimdir” isimli kitaptan tadımlık bir bölüm yayınlıyor­uz…

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.