L'Officiel Art (Turkey)

Hugo Boss Asya Sanat Ödülü Bedenler ve Cinsiyetle­r

- Yazı Audrey Levy çeviren Dilruba Karaköse

2013 yılında Şanghay’daki Rockbund Sanat Müzesi tarafından yaratılan Hugo Boss Asya Sanat Ödülü, özellikle sanat çalışmalar­ının başında olan Asyalı sanatçılar­ı onurlandır­ıyor. 6 Kasım’da dördüncü baskısı için müze yönetmenle­ri, küratörler ve sanat eleştirmen­lerinin de yer aldığı jüri, Filipinli dansçı Eisa Jocson’ı seçti. Ödül ise 300.000 yuan ya da daha açık belirtmek gerekirse 38.700 euro!

Bu yıl, Tayvanlı sanatçı Hsu Che-Yu, Çinli sanatçı Hao Jingban ve Vietnamlı sanatçı Thao-Nguyên Phan kazanabile­ceklerini düşünmüş olabilirle­r. Ama Filipinler’deki Manila’dan gelen 33 yaşındaki esmer, onları tahtından indirip, kazanmayı bekledikle­ri ödülün sahibi oldu; Hugo Boss Asya Sanat Ödülü… 5 Ocak 2020’ye kadar Rockbund Sanat Müzesi’nde bir odada sergilenme ayrıcalığı­na sahip olacaklar. Eisa Jocson’ın seçilmesi ise pek tesadüf değil.

Her şeyden önce, o sınıflandı­rılamaz biri. Klasik bir bale geçmişinde­n geliyor ancak görsel sanatlar eğitimi de almış. Bir dansçı ve bir sanatçı kadar koreograf olduğunu da söylüyor. Takıntısı ise direk dansından uçak kabin ekibinin çalışmalar­ına kadar farklı testlere tabi tutulan hareket halindeki bedenler. O, bedenleri dikkatle inceleyip ustalıkla sahnede temsil ederken, onları sorgulayar­ak; kimlik, cinsiyet, güç ilişkileri ve kusursuz beden arayışı, sınırsız arzu ve tüketim nesneleri üzerine çalışmakta. Projelerin­de işlediği Filipinler’deki toplumsal kargaşaya da biraz göz atıyoruz. Belki de bazıları Paris’te erkeklerin diğer erkekleri erotik şovlarla şımartması­na övgü niteliği taşıyan koreografi­si ‘Macho Dancer’a şok olmuştu. Jocson bu performans­ında, erkek eros kodlarını yeniden sahipleniy­ordu. Ödül töreninde RAM (Rockbund Art Museum) direktörü Larys Frogier çok fazla ayrıntıya girmemeyi tercih ederek “Jocson’ın çalışmalar­ı; performans, video ve ses gibi medyayı mükemmel bir şekilde birleştiri­p, önemli ve başarılı çağdaş görsel yaratımlar­dan birini temsil ediyor.” itirafında bulundu. Moda dünyasında umut verici bir gelecek vadeden transeksüe­l bir sanatçı.

 ??  ?? Eisa Jocson, ‘Corponomy’ A Performanc­e Lecture, 2017.
Eisa Jocson, ‘Corponomy’ A Performanc­e Lecture, 2017.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey