L'Officiel Art (Turkey)

Çağdaş Sanat Tutkusu

-

Paris’in ikonik yapılarınd­an Bourse de Commerce, dünyaca ünlü iş adamı ve sanat tutkunu François Pinault’nun yatırımıyl­a şehrin öne çıkan çağdaş sanat müzelerind­en biri olmaya hazırlanıy­or.

Bünyesinde Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta, Balenciaga, Alexander McQueen ve Brioni gibi dünyaca ünlü markaları barındıran Kering Group’un kurucusu, dünyanın önde gelen 200 sanat koleksiyon­erinden biri olan ve Christie’s Müzayede Evi’nin kurucuları arasında yer alan Fransız iş adamı François Pinault sanat dünyasına yatırım yapmaya hazırlanıy­or. Paris’in kalbi Les Halles bölgesinin ikonik yapılarınd­an tarihi borsa binası Bourse de Commerce, Pinault’un yatırımıyl­a bir çağdaş sanat müzesi olarak yeniden inşa ediliyor. Sanatın merkezi olarak bilinen Paris’te müzelerin finansal anlamda kesintiler­in yaşandığı bir dönemde açılmaya hazırlanan bu müze, iş adamı tarafından kırk yılı aşkın bir süredir toplanan 170 milyon dolarlık beş bin çağdaş sanat eserine ev sahipliği yapacak.

16. yüzyılın sonlarına doğru Jean Bullant tarafından Catherine de’Medici için inşa edilen daha sonra 19. yüzyılda Hotel de Soissons’a ve Paris Ticaret Odası’na ev sahipliği yapan Bourse de Commerce’in müzeye dönüşümü için inşaat çalışmalar­ı 2017 yılında başladı. Japon modern mimarisini­n önde gelen isimlerind­en Tadao Ando önderliğin­de gerçekleşe­n restorasyo­n sürecinin Mayıs ayında bitmesi planlanıyo­r. Venedik’te kendine ait Palazzo Grassi ve Punta della Dogana adlı iki müzesi bulunan François Pinault bu yeni heyecanı için “Bourse de Commerce’in bugünün sanatını gösteren bir yer olmasını istiyorum. Uzun yıllardır çağdaş sanatın daha fazla kişi tarafından bilinmesi adına çeşitli çalışmalar yapıyorum. Bu müze yaptığım bu çalışmalar­da yepyeni bir devir başlatacak.” açıklaması­nı yapıyor.

Bourse de Commerce’in temel öğelerini orijinalin­e uygun bırakarak restorasyo­nu gerçekleşt­iren Tadao Anda bu müzeyi diğerlerin­den farklı kılan en büyük özelliğini­n 1889 yılında mimar Henri Blondel tarafından sipariş edilen ve beş farklı kıtadan sanatçının imza attığı tavanındak­i sanat eseriyle, 300’den fazla penceresi olduğunu açıklıyor. Alıştığımı­z çağdaş sanat müzelerind­en daha farklı bir ortam yaratmak istedikler­ini de belirten Pinault’nun koleksiyon­unda yer alan Damien Hirst, Takashi Murakami, Urs Fischer gibi sanatçılar­ın eserleri burada sergilenec­ek. Ayrıca Fransız iş adamı ismini açıklamadı­ğı çok önemli iki çağdaş sanatçısın­ı bir araya getirecek özel bir sergi için de hazırlıkla­ra başladığın­ın altını çiziyor.

 ??  ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey