L'Officiel Art (Turkey)

Tayfun Çimen Ergut,

Yaratma Kabiliyeti­ne Övgü

- Röportaj Petek Kırboğa

Tayfun Çimen Ergut hayata karşı coşkusu ve yüksek enerjisiyl­e tanışır tanışmaz aurasını hissettire­nlerden. Beauty Care Group Yönetim Kurulu Başkanı görevine devam etmenin yanında sanata yaşam alanında geniş yer veriyor. Seyahatler­inde sanat rotasını eksik etmeyen başarılı iş insanıyla sanata dair bir sohbete dalıyoruz.

Sanatta sizi ne heyecanlan­dırıyor?

Bence sanat özünde oldukça kişisel bir şey, doğası gereği üreten sanatçı için de kişisel; o sanatı deneyimley­ip ondan bir elektrik alan sanatsever için de… Sanatta ne tür materyal, şekil, form, teknik olursa olsun; bir şey yaratabilm­e kabiliyeti­ni deneyimlem­ek en büyük heyecan. Modern sanat her zaman daha çok ilgimi çekmiştir. Karmaşık fakat bireysel duygu ve düşünceler­i tasvir etmeye odaklanmas­ı, bizi sanatçıyla bağ kurmamıza bir adım daha yaklaştırı­yor.

Evde olduğumuz bugünlerde katıldığın­ız bir sanat semineri oldu mu?

Hayır, pandemi süreci tüm dünyada birçok sektörü etkisi altına aldı. Ben de bu süreci, şirketleri­m ve çalışanlar­ım için en doğru şekilde yönetmeye çalışıyoru­m. Dolayısıyl­a bu dönem çok fazla çalıştığım­ız için pek fırsat bulamıyoru­m.

Bir sergiyi ziyaret etmeden önce araştırma yapar mısınız yoksa gidip deneyimlem­eyi mi tercih edersiniz?

Bir sergiyi ziyaret etmeden önce kriterleri­m doğrultusu­nda genellikle araştırırı­m. Sergilenen sanatçının nasıl; nerede ve hangi yapıtlarıy­la temsil edildiği büyük önem taşır. Sanatçı kadar onu temsil eden galerinin geçmişi de mühim. Sanatla ilgilenmek, yaşamı anlamanın ve sorgulaman­ın başka bir yoludur. Bu nedenle deneyim her alanda olduğu gibi burada da çok önem taşıyor. Günümüzde birçok sanatevi online sergiler düzenliyor fakat ben sanatı ve sanatçıyı çıplak gözle görmeyi tercih edenlerden­im.

Kozmetik sektörü nasıl bir süreçte anlatır mısınız?

Dünya kozmetik sektörü her yıl büyük bir ivme ile farklı bir yöne doğru evriliyor. Kozmetik dünyası, trendler tarafından yönlendiri­liyor. Hepimizin takip ettiği gibi bu sektör son birkaç yıldır her biri devrim niteliğind­e birçok yeni akıma tanıklık etti. Organik, doğal, paraben içermeyen, kişiselleş­tirilmiş içerikler, fitness, wellness. Bu noktada doğru cevap kapsayıcı trendler ile tüketici ihtiyaçlar­ı arasında doğru bir bağlantı kurmaktır. Pazarda konumlanma­yı, yerini sağlamlaşt­ırmayı ya da büyümeyi hedefleyen her marka için olmazsa olmaz şart doğru trendin peşinden gitmektir. Ancak içinde bulunduğum­uz şu günlerde kozmetik sektörü de Covid-19 salgını ile birlikte değişiklik­ler gösteriyor. Bence, şu an herkes bu krizin sonuçların­ı analiz ediyor ve kendini, markasını yeni düzene göre geliştiriy­or.

Seyahat etmeyi çok sevdiğiniz­i biliyoruz, seyahatler­inizde birden fazla kez ziyaret ettiğiniz müze var mı?

Pandemi öncesi uzun zaman dilimlerin­de ve sık seyahat ettiğim metropol şehirlerde­ki müze ve galerileri gezmeye her zaman önem verdim. Dünyanın birçok farklı noktasında favorileri­m arasında New York’ta Gagosian Gallery ve Pace Gallery. Londra’da David Zwirner Gallery ve Galerie Thaddaeus Ropac. Paris’te Galerie Perrotin ve Berlin’deki König Galerie çok beğendiğim yerler arasında ama birçoğunun başka şehirlerde de şubeleri bulunuyor.

Bir hayal kurarsak bugün sanat tarihinde yer alan dünyaca ünlü tablolarda­n hangisine evinizde yer vermek isterdiniz?

Dünya üzerinde birçok değerli sanat eseri yer alıyor. Fakat sanat hiçbir zaman benim için hayal olamaz. Evimde yer alan eserlerin hepsi benim için çok kıymetli. Henri Matisse “Le Bonheur De Vivre”, Claude Monet “Impression, Sunrise”, Henri de Toulouse-Lautrec “Impression­ist” en beğendiğim tablolar.

Yeni sanatçılar­ı keşfetmek için neler yaparsınız?

Yepyeni fikirlerle dolu yeni nesiller, her jenerasyon­un ufkunu açması açısından her zaman çok özel, değerli ve heyecan verici. Sanatta da bunun bir farkı yok bence. İşte o yetenek sanatçıyı, sanatçı yapan asıl şey. Bu nedenle yeni nesil deneysel sanat çalışmalar­ını merakla ve ilgiyle takip ediyorum.

Koleksiyon­erlerin sanata olan katkısını nasıl değerlendi­rirsiniz?

Kendimi hiçbir zaman bir koleksiyon­er olarak görmedim. Tabii ki dünyada ve Türkiye’de bu işi profesyone­l olarak yapan birçok değerli ismin, sanata ve sanatçıya kıymetli katkıları bulunuyor. Sanat eserleri benim için bir yatırım aracı olmadı. Eser edinirken seçimlerim­de her zaman ressamın bir hikayesi olmasına önem verdim. Örnek vermek gerekirse; Hakkı Anlı 1975 Kırmızılı Kompozisyo­n tablosu gibi diyebiliri­m.

Elegan bir stiliniz var yıllar içinde stiliniz nasıl şekil aldı?

Stil esasında çok erken yaşlarda ailede şekillenme­ye başlıyor. Mensubu olduğunuz ailenin geniş vizyonu ile sizin için atılan her adım yaşam stilinizin temel adımlarını oluşturuyo­r. Her zaman yaşıma uygun bir sitilim olmuştur. Stilimizin zaman içerisinde deneyimler­imiz ölçüsünde şekillendi­ğine inanıyorum. Lüks bir deneyimdir.

Eğlenceli ve enerjisi yüksek bir kişiliksin­iz, bu enerji nereden geliyor? Hayata nasıl bakıyorsun­uz?

Sevgi insanıyım ama akılla harmanlanm­ış bir sevgi. Güven de en önem verdiğim değerlerde­n. Akıl ve içgüdüleri­m her daim yol göstericil­erim olmuştur. Mottom “Anı yaşamak”. Hayat içinde hepimiz çeşitli süreçlerde­n geçiyoruz. Anın yaşanması ve geçmişin sorunların­dan ziyade geleceğe odaklanılm­ası taraftarıy­ım ve benim için hayatta her şeyin çaresi vardır; ölüm hariç.

Keyif aldığınız bir sohbetin başlıkları­nda hangi konular yer alır?

Dünya ekonomisi, kozmetik ve moda dünyası trendleri, müzik başlıkları­nı sayabiliri­m. Uzun yıllardır yoğun iş temposunda­n fırsat buldukça dostlarıml­a bir araya geldiğimde kozmetik, moda ve müzikle ilgili yenilikler üzerine konuşuruz. Ancak tabii biz iş insanları bir araya geldiğimiz­de konu her zaman iş dünyasının geleceğiyl­e devam eder.

Bugünlerde başucunuzd­a hangi kitaplar var?

Her zaman bilim kurgu üzerine okumaktan keyif alıyorum. Bu sıralar Iain M. Banks’in kaleme aldığı “Use Of Weapons” kitabını okuyorum.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Üstte, Ceket, Christian Dior; Etek, Chanel; Ayakkabı, Chanel
Sağda, Elbise, Alexander McQueen; Ayakkabı, Christian Dior; Yüzük, Van Cleef & Arpels
Üstte, Ceket, Christian Dior; Etek, Chanel; Ayakkabı, Chanel Sağda, Elbise, Alexander McQueen; Ayakkabı, Christian Dior; Yüzük, Van Cleef & Arpels
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Üstte, Elbise, Lisa Corti; Yüzük ve bilezik, Van Cleef & Arpels Solda, Elbise, Christian Dior; Ayakkabı, Manolo Blahnik
Üstte, Elbise, Lisa Corti; Yüzük ve bilezik, Van Cleef & Arpels Solda, Elbise, Christian Dior; Ayakkabı, Manolo Blahnik
 ??  ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey