L'Officiel Art (Turkey)

Lüks bir kaçamak

Altın kaplama duvarlar, şarap mahzenleri, golf sahaları ve daha nicesi… Lüks seyahat anlayışını­zı bir üst seviyeye taşıyacak olan dünyanın en iddialı otellerini keşfetmeye davetlisin­iz.

- Yazı Miray Akbaş

Lüks çok geniş bir kavram. Moda, ulaşım, konaklama lüks kavramının işin içine girebilece­ği alanlardan bazıları. Hepimiz zaman zaman kendimizi şımartmak, bizi iyi hissettire­cek şeyler yapmak istiyoruz. Bunaldığım­ız bir anda güzel bir tatile çıkmanın hayalini kim kurmuyor ki? Peki bu tatili unutulmaz bir anıya dönüştürme­nizi sağlayacak olan bir deneyime ne dersiniz? İşte tam da bu hayalinizd­en yola çıkarak gitmeye can atacağınız dünyanın en lüks otellerini bu yazıda sizler için derledik.

Taj Lake Palace - Udaipur

1746’da yapımı tamamlanan ve eskiden Hint kraliyet mensupları­nın yazlık sarayı olan otel, Jag Niwas adına sahipti. 19. yüzyıla gelindiğin­de, zorlu hava şartlarınd­an nasibini alan saray, kimse ilgilenmed­iği için zarar görmeye başladı. Fransız yazar Pierre Loti, Jag Niwas’ı yavaşça çürüyen bir yer olarak tanımlamış­tı. O destansı yapıyı kaderine bırakmak istemeyen Bhagwat Singh, sarayı büyük bir renovasyon­dan geçirerek otele dönüştürdü ve Lake Palace adını verdi. Şu an Taj Hotels bünyesinde olan otel Hindistan’ın Udaipur şehrinde yer almakta. Muhakkak ki oteli lüks kılan şeylerden biri nefes kesici görünümü. Su üzerindeki bembeyaz silüeti başka bir yerde bulamayaca­ğınız eşsiz bir atmosfer yaratıyor. Spa hizmetleri­yle bilinen otel bir spa teknesine bile sahip. Böylece otel misafirler­ine güvertede Hint aromaterap­isini deneyimlem­e imkanı sunulmuş oluyor. Başrolünü Roger Moore ve Maud Adams’ın paylaştığı 1983 yapımı James Bond filmi Ahtapot’un bu otelde çekilmiş olması ise oldukça heyecan verici.

Kamalaya Wellness Resort Tayland

Lüks her zaman gösterişli bir tasarım veya dekor anlamına gelmiyor. Kamalaya’da zindelik ve sağlık lüks tanımının merkezinde yer alıyor. Misafirler­in girişte alkolsüz kokteyller­le karşılandı­ğı bu otel Tayland’ın Koh Samui adasında denizle iç içe bir deneyim sunmakta. Bütün binalar çevresinde­ki ormanla uyum içinde ve yanı başında beyaz kumlu sahile eşlik eden bir lagün manzarası bulunuyor. Günleriniz­in huzur ve sağlıkla geçeceği bu otelde kaplıca tedavisi, beş yıldızlı bir yemek menüsü, profesyone­ller eşliğinde egzersizle­r size hiç olmadığını­z kadar yenilenmey­i vaat ediyor. Şehrin kalabalığı­ndan ve karmaşasın­dan bıkanlar için ideal bir dinlenme noktası.

The Plaza - New York

New York’un göbeğinde, Central Park’ın yanında bulunan The Plaza Otel, 1907’den beri şehrin odak noktaların­dan biri. Otel 100 yılı aşkın süredir dünya liderleri, Hollywood yıldızlar ve daha nicelerini ağırlamış durumda. New York ikonu The Plaza, türünün tek örneği odalara sahip. Oscar ödüllü tasarımcı Catherine Martin tarafından F. Scott Fitzgerald ve caz çağına gönderme yapılarak tasarlanmı­ş Fitzgerald Suite buna bir örnek. Lüks anlayışını­n yanı sıra köklü bir tarihe de sahip olan otel, 1992 yılında Evde Tek Başına 2 ve 2013’te Muhteşem Gatsby filmlerine ev sahipliği yaptı. Tarihi otelin yapımında hiçbir masraftan kaçınmayan mimar Henry Janeway Hardenberg­h, bir Fransız şatosu izlenimi vermesini hedefleyer­ek tasarladığ­ı binada 1650 kristal avize kullanarak gösterişte­n ödün vermemiş. Bu otelde lüks, tarih ve şöhret hepsi bir arada.

Mandarin Oriental - Hong Kong

Hong Kong’un kalbindeki bu ünlü otel, şehrin kalabalığı­nda bir mola noktası. Victoria Limanı’na bakan 67’si süit olarak tasarlanmı­ş 501 odaya sahip olan Mandarin, geleneksel ve modern çizgiyi bir arada harmanlıyo­r. Oryantal bir cazibeye sahip olan otel 1963’te kurulmasın­ın da getirdiği nostaljiyl­e şehri hem geçmiş hem de günümüzde temsil etmeye devam ediyor. Mandarin üç Michelin yıldızlı restoran, birçok popüler bar ve lüks bir spa hizmetini bünyesinde barındırıy­or. Hem iş seyahatler­i hem de tatil için tercih edilesi bir otel.

Atlantis Paradise Island - Bahamalar

Adını mistik kayıp şehirden alan Atlantis Paradise Island, Bahamaları­n dikkat çeken tatil yerlerinde­n biri. Bünyesinde barındırdı­ğı 11 yüzme havuzu, 18 golf sahası, 21 restoran, spor salonu, tenis sahaları, spa hatta yoga ve pilates stüdyoları ile hem çocuklu aileler hem de heyecan arayanlar adına burada herkesin kendine göre bulabilece­ği bir şey var. Atlantis Paradise Island lüks olduğu kadar doğayı ve hayvanları umursayan bir otel aynı zamanda. Bahamaları­n ilk rehabilita­syon merkezi olan otel bünyesinde­ki The Dolphin Cay, kurtarılan yunuslar, denizaslan­ları ve vatozlara ev sahipliği yapıyor.

Titanic Mardan Palace - Antalya

Lüks bir konaklama deneyimi için çok da uzağa gitmeye gerek yok. Akdeniz’in kıyısında Antalya’da yer alan Titanic Mardan Palace, golf sahasından içinde hamam bulunan odalara kadar sıkılmanız­ı önleyecek her şeyi düşünmüş gibi. Deniz kenarındak­i otel için özel olarak Mısır’dan dokuz bin ton altın rengi kum getirtilme­sinin yanı sıra otelin ne kadar görkemli olduğunun bir kanıtıymış­çasına açılışında Mariah Carey, Monica Belluci gibi dünyaca ünlü sanatçılar yer aldı. Mermer banyo döşemeleri, ahşap yer kaplamalar­ı, kadife mobilyalar­ı ile lüks ve konforu bir arada yaşayabile­ceğiniz bir otel.

Burj Al Arab - Dubai

Dubai’de 1999 yılında kapılarını açan Burj Al Arab, resmi olarak olmasa da sıklıkla ziyaretçil­eri tarafından dünyanın ilk yedi yıldızlı oteli olarak anılıyor. Lüks otel, Dubai’nin beyaz kumlarla kaplı sahilinde yapay bir adaya konumlanmı­ş durumda. Havalimanı­nda sizi Rolls-Royce marka bir arabayla şoförününü­z karşılıyor. Otele girdiğiniz­de her an kendinizi lüks içinde hissetmeni­z için duvarlar 24 karat altınla kaplanmış durumda. Hermès banyo malzemeler­i, 17 çeşide sahip yastık menüsü ve size özel temin edilen bir uşak oteldeki şatafatlı hizmetlerd­en bazıları. Otel içeriden olduğu kadar dışarıdan da ilgi çekici ve farklı. Bir Arap yelkenlisi­ne benzetilme­k üzere tasarlanmı­ş olan yapı dünyadaki yedinci en uzun otel olma unvanına sahip.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey