iOS İçin Verimlilik Uygulamaları

Macintosh, iPad ve iPhone kullanıcılarının verimliliklerini artırmak için kullanabilecekleri bazı uygulamaları derledik ve önerimiz olarak sunuyoruz.

Macline - - News -

Akıllı telefonları satın almamızın nedenlerinden biri yaşamımızı düzenlememize yardım etmeleridir. Bunu başarmanız için takvim uygulamasından daha iyi yardımcı olacak başka bir uygulama yok. Akıllı telefonlar üzerlerinde takvim uygulamalarıyla birlikte gelir, ancak bazen bu uygulamalar yeterli olmaz. Dahili takvim uygulamanızın temel özelliklerini artıracak bazı önemli üçüncü taraf uygulamalar da vardır, böylece mümkün olduğundan çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Bulabildiğimiz en iyi takvim uygulamalarından bazılarını aldık. Umarız bunlardan biri sizin için uygun olacak ve hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Fantastical 2

iOS için iyi bir takvim uygulaması. iPhone, iPad ve Apple Watch ile çalışıyor ve 3D Touch ve Force Touch gibi bazı yeni donanım özelliklerinden yararlanıyor. Onu iOS’daki diğer uygulamaların üstünde tutan şey, birden fazla dili desteklemesi, hatırlatıcıları oluşturmak için insanların konuşmayı kullanmasına izin vermesi ve hatta hatırlatıcı ve uyarılar oluşturmak için basit metin ifadelerinin kullanımını desteklemesidir. Pratik, hızlı, kullanışlı ve zengin özelliklere sahip. Hayatınızı kolaylaştıracak planlamayı yapmasını beklediğiniz bir uygulamadan istediğiniz her şey mevcut. iPad uygulaması, tüm etkinliklerinize ve hatırlatıcılarınıza hızlı ve kolay erişmenizi sağlayan kendi benzersiz gösterge tablosu görünümünü ile geliyor. Apple Watch’unuz varsa, hatırlatmalarınızı ona gönderecek ve bunun yanında Force Touch özellikleri sayesinde yeni etkinlikler eklemek için doğrudan saatle konuşmanıza izin verecek özel bir uygulama var. İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca ve Japonca desteklenmekte. Uygulamanın özelliklerinin birçoğu standart ve yalnızca bir takvim uygulamasından bekleyebileceğiniz şeyler, ancak Fantastical 2, zamandan kazanmak için her işlemi daha kolay hale getirmeye çalışmakta. Örneğin hatırlatıcılar oluşturmak için “reminder”, “to do” veya “task” ile bir cümle başlatabilir veya yeni uyarılar belirlemek için “remind me tomorrow at 3PM” veya “alarm 3PM” gibi terimleri kullanabilirsiniz. Ayrıca, belirli bir bölgeden ayrıldığınızda veya vardığınızda yapılacak bir uyarıya bir coğrafi mevki ekleyebilirsiniz. Örneğin, bir markete giderseniz, size süt ve ekmek ihtiyacınız olduğu hatırlatılır.

Calendars 5

Calendars 5, Readdle’ın Calendars uygulamasının beşinci sürümü olduğu için böyle adlandırılmıştır. Bu, geliştiricinin bu belirli uygulamaya ve özelliklerine yatırım yapmak için çok zaman harcadığını gösteriyor. Uygulamanın mevcut sürümü hem iPhone hem de iPad ile çalışıyor, böylece iOS cihazlarda etkinliklerinizi takip etmenize olanak tanıyor. Bu basit bir özellik, ancak halen iPhone’un default Calendar uygulamasını kullananların Apple ekosisteminde derinleşmeleri için paha biçilmez bir özellik. Elbette bir takvim uygulaması, yeni etkinlikler, programlar ve uyarılar oluşturmak için pratik yollara sahip olmaksızın hiçbir şeydir ve Calendars 5 hepsini inanılmaz derecede iyi yapıyor. Örneğin, “Meet John at Starbucks on Sunday” yazın, uygulama pazar günü için otomatik olarak Starbucks’da buluşmak üzere bir etkinlik oluşturacaktır. Önümüzdeki hafta veya ay için planlamanızın daha büyük bir resmini mi elde etmeniz gerekiyor? Uygulama, iPhone ekranını en iyi şekilde kullanırken programınızı göstermek için birden fazla görünüme sahiptir. Söz konusu toplantının Starbucks’da Cumartesi günü mü olması gerekiyor? Etkinliği bir günden diğer güne sürükleyin ve değişiklikler

diğer cihazlarınıza da yansıyacaktır. Düzenlemeler çevrimdışı da yapılabilir ve daha sonra bir Wi-Fi bağlantınız olduğunda senkronize edilir. Calendars 5’in diğer özellikleri arasında, tekrar eden etkinlikleri ayarlayabilme, özel uyarıları ayarlama ve başkalarını etkinliklerinize ve görevlerinize davet edebilme de var. Daha da önemlisi, tüm bunlar, iOS platformu görünümündeki bir tasarıma sahip bir uygulama içinde yapılıyor.

İşbirliği uygulamaları

İster küçük bir ekibiniz olsun ister büyük bir işiniz olsun, başlıca zorluklardan biri, insanları işbirliği için bir araya getirip bir şeyler gerçekleştirmektir. Neyse ki, teknoloji göreve yardımcı olabiliyor. Ekip üyeleriniz farklı lokasyonlarda olsalar bile, mobil ve web uygulamalarının birleşimini kullanarak başarı elde edebilirsiniz. Sonuçta, bir dizi uygulamaya dağılmış çok sayıda bilginin olmasını istemiyorsunuz ya da ekibinizin sürekli e-mail alıp göndermelerini istemiyorsunuz. Aşağıdaki uygulamalar, orada daha iyi bir işbirliği sağlayacak araçların sadece birkaçıdır.

Dropbox Paper

Dropbox, Dropbox Paper ile işbirliği ve paylaşım oyununa giriyor. Bu uygulama Dropbox gibi çok net ve basit. Dokümanın yaratıcısı olarak, ekibinize basit bir şekilde bir bağlantı gönderiyorsunuz ve onlara düzeltme izni veriyorsunuz. Bir kelimeyi aydınlatırsanız, size bir soru sorma veya üzerinde yorum yapma seçeneği sunar. Ayrıca @ işaretini yazabilirsiniz, belge üzerinde çalışan kişilerin adlarının bir listesi açılır, böylece bir başkasına doğrudan bir yorum göndermeyi seçebilirsiniz. Paper oldukça basit, ancak o kadar etkili ki sıklıkla ekibinizle notlar üzerinde çalışıyorsanız mutlaka kullanmalısınız.

Box

Box yakın zamanda, çevrimiçi işbirliği ile daha iyi bir şekilde baş etmek için yenilenen web ve Windows uygulamalarını başlattı. Uygulama basit ve bir dokümanda çalışmak istediğiniz kişilere bir bağlantı göndermenize izin veren diğer işbirliği uygulamaları gibi çalışıyor. Box, box.com’a giriş yaparak herhangi bir tarayıcı ile erişebileceğiniz elden geçirilmiş bir web uygulaması sunarak işleri bir adım daha ileri götürüyor. Tüm notlara erişmenizi sağlayan ve bunlarla çevrimdışı çalışmanıza imkân tanıyan, Windows veya MacOS için bağımsız uygulamayı da indirebilirsiniz. Tüm bu özellikler, Box’un güvenli şifrelemesi ile birleştiğinde, uygulamayı bireyler ve işletmeler için mükemmel bir seçenek haline getiriyor.

iOS Notes

iOS’ta Notes uygulaması, işbirliği için doğal destek sağlıyor. Siz ve ekibiniz iOS cihazlarıyla çalışıyorsanız ve basit bir işbirliği şekline ihtiyacınız varsa, herhangi bir şey indirmenize gerek yok. iOS 10’unuz varsa, yeni bir Note oluştururken sağ üst köşede Add People simgesi görürsünüz. Tıpkı diğer işbirliği uygulamaları gibi, iMessage veya iPhone’unuza veya iPad’inize yüklediğiniz başka herhangi bir uygulamayla bir bağlantı göndermenize izin verir. Ekibiniz bağlantıyı aldığında notu açabilir ve düzeltmelere başlayabilir. Not, herkesin Notes uygulamasında görünecektir ve notu paylaşmayı durdurmayı veya nottan birini çıkarmayı seçerseniz, bu notlar cihazlarından silinir. Bu basit bir çözüm, ancak sizin ve ekibinizin ihtiyaç duyduğu şey bu olabilir.

iWork

Bir iOS cihazını 1 Eylül 2013’te veya sonrasında satın aldıysanız veya kaydettiyseniz, o zaman ücretsiz iWork almışsınızdır. Buna, Pages, Numbers ve Keynote dahildir. İşbirliği şu anda bir beta olarak canlı kullanımda ve kullanımı da çok basit. Bir doküman üzerinde çalışıyorsanız, şimdi sağ üst köşedeki ‘More’ menüsüne dokunabilirsiniz ve ‘Colloborate with Others’ yazan bir seçenek göreceksiniz. Bu, belgelerinize olan bağlantıyı başkalarıyla paylaşabileceğiniz Notes uygulamasına benzer bir şekilde çalışır. Ardından, bağlantıya erişimi olan herkes söz konusu dokümanı düzenleyebilir; bu da, biraz daha karmaşık olan dokümanlar üzerinde işbirliği yapmak isteyen bir iOS kullanıcısıysanız, iWork’ü mükemmel bir seçenek haline getirir.

Not tutma ve verimlilik uygulamaları Evernote, hizmetinin ücretsiz sürümünü kaldırıyor ve temel özellikleri ücretli sürüme taşıyor. Şirketin ansızın ödeme yapmayan hesaplara kısıtlamalar getirme kararı, birçok uzun süreli kullanıcıyı etkiledi. Ancak şans eseri de pek çok alternatif var. Size kolaylık sağlamak için en iyilerinden birkaçını topladık.

Zoho Notebook

Verimlilik yazılım şirketi Zoho, genellikle geliştirme çabalarını kurumsal anlamda gerçekleştiriyor ancak en yeni uygulaması olan Notebook kesinlikle tüketici odaklı. Bu, iOS ve Android için, yapılacaklar listelerinizi ve görevlerinizi, kart benzeri bir arayüzde, birbirinin üstüne renkli renkli yapıştırılarak istiflenmiş görünen notları görsel olarak organize eden bir not alma uygulamasıdır. Gerçek hayatta olan yapışkanlı not kağıtları gibi, bunlar da değiştirilebilirler; ek bilgileri görmek için bunları üst üste yapıştırıp tek tek notlar halinde gruplayabilirsiniz. Notebook, birkaç yeni özellik paketi içeriyor. Notlara dosyalar ekleyebilirsiniz (diğer bir deyişle, ses, fotoğraflar ve çeşitli web klipleri) – artı hatırlatıcıları ve vade tarihlerini. İçerik, oturum açtığınız tüm cihazlarınızda senkronize edilir ve notlar dizüstü bilgisayar arayüzünde aranabilir. Platforma özgü fonksiyonlar açısından, iOS’ta, bildirim panelinden yeni notlar oluşturup görüntüleyebilir, ayrıca bir Apple Watch ile sesli notlar da kaydedebilirsiniz. Ve Android’de, ana ekranınızda notlara kısayollar oluşturabilirsiniz.

Any.do

Any.do, kendisini daha az yapılacakların bir yöneticisi olarak ve daha çok da üretken bir “hızlandırıcı” olarak konumlandırıyor. Baş döndürücü özelliği şüphesiz yaklaşmakta olan günün görevlerini önceliklendirmenize yardımcı olan bir günlük planlayıcı olan “Moments”dır. Önümüzdeki birkaç saat için planladığınız notları, hatırlatıcıları ve randevuları gösteren birleşik bir zaman çizelgesi biçimindedir. En iyi yanı, Moments listenizdeki öğeleri kontrol etmeyi bitirdiğinizde, rasgele bir motivasyonal mesaj ve hoş bir zil sesi elde edersiniz. Moments’ın ötesinde Any.do, not alma rakiplerinin eksikliği olan birkaç kullanışlı özellik taşıyor. Android’de bir telefon görüşmesini kaçırdığınızda, ekranınızın altındaki yararlı bir pencere açılır, geri arama hatırlatıcısını ayarlamak için kısayollar sağlar. Öte yandan, bir başkasıyla hattaysanız ve bir mesaj alırsanız, Any.do “I’ll call you right back” ve “Can’t talk now” gibi hazır yanıt gönderme seçeneğini sunar. Ayrıca, Any. do’nun bir başka değerli özelliği “zoom”dur; bu, alt görevleri ve diğer ayrıntıları ortaya çıkarmak için “yakınlaştırma”yı ve devam eden projelerin büyük resim halinde genel görünümünü elde etmek için de “uzaklaştırma”yı sağlayan bir özelliktir. Any.do’nun ayda $3’lık hizmeti esneklikle ilgilidir. İşbirliği yaptığınız kişilerle (ücretsiz hesaplar sadece biriyle sınırlıdır) sınırsız sayıda görev paylaşabilir ve dosyaları daha büyük (100 MB’a karşı 1.5 MB) dijital dolabınıza yükleyebilirsiniz. Ücretsiz kullanıcılar için ayda sadece beş kez görüntülenen ‘Moments’, Any.do Premium ile günlük olarak kullanılır. Ve son olarak Premium, Any.do’nun temasını kişiselleştirmenize, tekrar eden görevleri ayarlamanıza ve konuma dayalı hatırlatıcılar kurmanıza olanak tanır.

Araçlar

iOS 10’un en iyi özelliklerden biri, araç ekleme özelliğidir. iOS’ta, araçlar ayrıca indirilmez. Bir uygulamayı indirdiğinizde, Google Maps’deki gibi, o uygulama için bir araç varsa, araçlar otomatik olarak araç listesine alınacaktır. Android’in aksine, araçlar ana ekranda bulunmazlar - bunlar Bildirim Merkezi’nin bir parçasıdır; bu da, hepsine basit bir kaydırma yaparak erişebilmenizi sağlar.

Copied

Bir dokümana veya bir e-postaya bir şey kopyalayıp yapıştırdınız mı? Yaptınızsa, web sayfaları veya resimler arasında gidip gelmenin ne kadar sinir bozucu olduğunu bilirsiniz. Copied bu sorun için mükemmel bir çözüm. Bu akıllı iOS aracı, ister resim isterse metin olsun, kopyaladığınız şeylerin geçmişini tutar. İhtiyacınız olan şeyi kopyalayabilir ve sonra resimlerinizi veya metninizi belgeye veya nota yapıştırmak için bu aracı kullanabilirsiniz. Birkaç şey arasında gidip gelmek yerine, yapmanız gereken tek şey onları Bildirim Merkezi’ne kaldırmaktır; kopyaladığınız her şey hızlı ve kolay erişim için araçtadır.

Cortana

Siri sizi bazen hayal kırıklığına mı uğratıyor? İyi haber, Microsoft’un Cortana’sının iOS için kullanılabilmesi. Cortana’nın iPhone’unuzda olması, Windows kullanıcısıysanız mükemmel bir fikir. Örneğin, bir hatırlatıcı ayarlamak için Cortana’yı PC’nizde kullandığınızda, doğrudan iOS cihazınızda sizi uyarabilir. iOS cihazınızı sesinizle kontrol etmek istiyorsanız Siri en iyi seçenek olmayı sürdürüyor, ancak Cortana, iOS için mükemmel bir ek. Araç, hatırlatıcıları ayarlamayı veya Cortana’ya bir soru sormayı kolaylaştırıyor.

ESPN

Sporseverseniz ve son skorlara hızlı ve kolayca erişme ihtiyacı duyuyorsanız, ESPN bir zorunluluktur. Araç son derece kullanışlı, çünkü uygulamanın ilk kurulumunu yaptığınızda onu en sevdiğiniz sporlarla özelleştirebilirsiniz. Bu, rastgele spor skorlarına sahip olmak yerine, araçtaki tüm bilgilerin sizin için önemli olduğu anlamına gelir. Uygulamanın kendisini aracı kullanarak açabilir ve burada en yeni spor yazılarını ve videolarını bulabilirsiniz.

Google Maps

Google Maps aracı, iOS’taki en güçlü araçlardan biridir. Uygulamayı yükledikten sonra, ekleyebileceğiniz iki aracınız var - Nearby Traffic ve Nearby Transit. Nearby Traffic aracı konumunuzu bulur ve trafik koşullarının nasıl olduğunu size bildirirken, transit geçiş seçeneklerini bulmak için aracın sağındaki kalkış saatlerini güncelleyebilirsiniz. Birçok yönden, Google Maps iOS’ta araç sürme haritası uygulaması olarak kalır. Apple Maps Transit aracından farklı olarak Google’ın Nearby Transit’i ile çevrenizdeki yol programlarını görebilirsiniz. Buna karşın, Apple Maps’te, araç herhangi bir şeyi size göstermeden önce favori yollarınızı eklemeniz gerekir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.