Apple, ARKit ile Artırılmış Gerçekliğin Önünü Açıyor

Apple, AR alanına ARKit ile girerken rakiplerine göre geç kalmış gibi görünse de, daha hızlı yol almak açısından yazılım geliştiricilere güven verip yeni uygulamaların önünü açıyor.

Macline - - News -

En büyük teknoloji şirketlerinden Apple, Google ve Microsoft gibi bazıları, artırılmış gerçekliğin(AR) akıllı telefonları bir sonraki seviyeye taşıyacağından emin görünüyorlar. Şimdiye dek, hepsi sadece konuştular, ancak bu yılın sonundan önce her şey değişebilir. Apple, bu tür bir içeriği yaratmak için yepyeni bir çerçeve olan ARKit’i yaymaya hazırlanıyor.AR, bir süredir Apple için bir öncelik oldu. Şirket, teknoloji kitlelerin kullanacağı şekilde yeterince olgunlaştığında, ihtiyaç duyduğu tüm beceriye sahip olmayı garantilemek için yeterince personel istihdam etmek ve yeni işe alımlar gerçekleştirmek için zaman ve çaba harcadı. Şimdi, Apple’ın AR alanında çıkışa geçiş partisinin eşiğindeyiz, yani iOS 11’in piyasaya sürülmesinin.

AR’ye giriş

Bu süreci biraz RoOomy ekibinin özelinde inceleyeceğiz. Jan-Hein Pullens ve ekibi, ev eşyaları ve gayrimenkul endüstrilerinde müşteriler için AR içeriği üretiyor ve Apple, teknolojiyi kitlelere ulaştırmaya çalışırken onların işlerine olan talep de hızla artabilir. Bununla birlikte, Pullens ve Pieter Aarts 2009’da RoOomy’yi kurduklarında teknolojik manzara çok farklıydı. Oculus Rift Kickstarter kampanyasının sanal gerçekliği kamuoyu önüne çıkarmasından üç yıl öncesiydi. Devam eden ilk yüksek profilli AR projelerinden biri olan Google Glass, 2011’in ortalarına kadar başarılı bir şekilde prototip haline gelmeyecekti. Pullens ve Aarts, başlangıçta, insanlara büyük mobilya parçalarının AR kullanarak kendi evlerinde na-

sıl görünebileceğini göstermenin yolu göstermek için heyecanlanmışlardı. Bununla birlikte, bu tür bir yazılımı çalıştıran donanım basitçe herkesin ulaşabileceği bir durumda değildi. Masaüstü bilgisayarlar AR içeriği için ideal değiller, çünkü farklı açılardan görmek için onları taşıyamazsınız. Ve o sıralar, akıllı telefonlar henüz iyi değillerdi. AR yazılımını sunmak için ihtiyaç duyulan güce (veya sensörlere) sahip değillerdi. Bugün, bazı telefon sahipleri için yüksek kaliteli AR içeriği çalıştırmak açısından yeterli donanım ve altyapı mevcuttur. Google Tango, şu anda bu alanda en köklü platform. Ne yazık ki, yalnızca iki akıllı telefon (Lenovo Phab 2 Pro ve Asus Zenfone AR) ile uyumlu. Fakat iPhone’un bu alana girişi ile, birden akıllı telefon kullanıcılarının büyük bir kısmı AR kabiliyetine sahip olacaklar.

Apple kapıları açıyor

ARKit, Apple A9 veya A10 işlemcilerini kullanan iOS cihazları tarafından desteklenecek (2017 iPad, iPhone 6S ve üstü). Kuşkusuz bu şekilde, eski donanımı olan milyonlarca kullanıcı platform kullanılarak oluşturulan AR içeriğine erişemeyecek, ancak kesinlikle Google Tango, Microsoft HoloLens ve diğer her AR platformu için kullanıcı tabanını gölgede bırakacaktır. Başka bir karmaşa daha var. En özel AR fonksiyonlarının bazıları, derinlik algılayan bir kamera gibi özel sensörleri gerektiriyor. Gerçekten de, iPhone 7 Plus’ın göreceli olarak mesafeyi ölçmek için senkronize çalışan iki merceğinin kullandığı bazı derinlik algılama özelliklerine sahip olduğu doğrudur. Bununla birlikte, AR teknolojisinin daha büyük planında, bu nispeten basit bir çözümdür. Şubat 2017’de yayınlanan bir raporda, sonraki iPhone’un, Xbox 360 için Microsoft’un sunduğu Kinect aksesuarında kullanılana benzer bir kızılötesi sensör içereceği söylentileri vardı. Bu tür bir sensör, mevcut çift lensli kurulumdan çok cisimlerin ci- haza göre göreceli konumu hakkında çok daha ayrıntılı bilgiler sağlayacaktır. Ayrıca, Apple’ın 2017 iPhone yenilemesinin bir parçası olarak bu amaca hizmet eden bir tür bileşeni tanıtacağı söyleniyordu, ancak henüz resmi bir şey yok. Bu yeni cihazlar, özellikle derinlik algılayıcı kameraların avantajları nedeniyle AR geliştiricileri için bir temel olarak değerlendirilecektir. Bununla birlikte, ARKit’in ve mevcut donanımın kombinasyonu zaten sonuç veriyor. Pullens ve ekibi, geliştirme kitinin erken bir sürümüyle biraz zaman geçirdiler ve gördüklerinden hoşnut kaldılar. Pullens için ARKit’in en etkileyici yönü istikrarı. Sanal nesneler, gerçek dünyadaki çevreleri ile uygun bir şekilde düzenlenmediğinde, çoğunlukla “sürüklenebilirler” ve bu da RoOomy’deki ekibin ürettiği görselleştirme tipi için büyük bir sorun olabilir. “Sürüklenmekten kastedilen şey, örneğin, bir AR görüntüsünde bir sandalye. Sandalyenin çok istikrarlı bir şekilde durduğunu

görmek istersiniz - sürüklenmesini veya titremesini istemezsiniz. Elimizdeki ilk bulgular oldukça umut verici çünkü oldukça istikrarlı.” Pullen övgülerde bulunurken, Apple’ın iyileştirme yapabileceği bazı alanları da öne çıkarıyor. ARKit’in ışık ve gölge haritalarını hazırlama biçimine dikkat çekiyor, ancak platform piyasaya çıkarılmaya hazır olduğunda daha iyi olmasını beklediğini de sözlerine ekliyor. Ayrıca, geliştirilmiş bir derinlik algılayıcı kamera ile yüzey algılama yeteneklerinin önemli ölçüde inceltildiğini görebileceğini de iddia ediyor - bu nedenle, iPhone 8’deki bir kızılötesi kameranın söylentileri doğruysa bu ideal olacaktır.

ARKit her şeyi kolaylaştırıyor

AR geliştiricileri, teknolojiyi çok daha geniş bir kitleye açması nedeniyle ARKit konusunda heyecanlılar. Apple, AR’a büyük miktarda yatırım yapmış görünüyor; bu nedenle bu tür içeriğin iPhone ve iPad için bir öncelik olmasını bekleyebiliriz. Ancak Apple’ın geliştirme kitinin tek faydası daha büyük bir izleyici kitlesi değil. ARKit ayrıca, geliştiricilerin yeni ve ilgi çekici deneyimler sunmak için fonksiyonları nasıl kullanabileceklerine odaklanmalarına olanak tanıyacak şekilde, yazılım geliştirmedeki yoğun işi ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Her AR uygulaması, sanal nesnenin bir masaya veya yere oturmasına izin veren yüzey algılamaya ihtiyaç duyar. Daha önce, geliştiriciler kendi yüzey algılama algoritmalarını geliştirmek için uğraşabiliyorlar veya başka bir şirket tarafından sağlanan idare edebilecek bir middleware yazılımı için aylarını harcıyorlardı. ARKit ile, zaten iOS’a uyarlanmış son derece özel bir çözüme erişebiliyorlar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.