Photoshop ve Lightroom’daki Yenilikler

Adobe yakın zamanda Lightroom’un yeni bir sürümü ile birlikte Photoshop için bazı yenilikleri duyurdu.

Macline - - Dosya -

Adobe, mobil ve bulut tabanlı uygulamaları büyük bir hızla tanıtırken, amiral gemisi ürünleri şimdiye kadar masaüstü deneyimine odaklanmış durumdalar. Yıllık MAX konferansında Adobe, Lightroom CC (Creative Cloud) adı verilen Lightroom’un bulut odaklı bir sürümünü tanıttı. Halen 1.0, klasik Lightroom’un (şu anda Lightroom Classic olarak da adlandırılan) tüm özelliklerinden yoksun olsa da, Adobe açık bir şekilde ona gelecek için güveniyor. Ayrıca, konferansta Photoshop uygulamasına ilişkin önemli güncellemeler de duyuruldu. Lightroom’un yeni sürümü ve güncellenmiş Photoshop’ta beğenilecek çok şey var, ancak gelecekteki büyüme için de bol bol yer var.

Adobe Lightroom CC’nin yenilenmiş arayüzü

Adobe’nin Lightroom’u prototip aşamasında görüntüleri sergilemeye yardımcı olmak için tasarlanmış oldukça basit bir uygulamaydı. Yıllar geçtikçe büyüdü ve fotoğraf iş akışlarıyla ilgili her şeyi yapan çok karmaşık bir araç haline geldi. Sonuç olarak, arayüz giderek karmaşıklaştı. Lightroom CC, şimdi Adobe’ye en önemli görev ve araçlara odaklanmış, yeni, iyileştirilmiş bir arayüzle sıfırdan başlama şansı veriyor.

Otomatik anahtar kelimeyi bulma gerçekten çalışıyor

Her sene nesne tanıma teknolojisi gelişir ve bu özellik Lightroom CC ile gerçekten kendini bulmaya başladı. Artık herhangi bir müdahale olmadan, Lightroom CC albümlerindeki resimler analiz ediliyor ve çok çeşitli nesneler tespit edilebiliyor. Ağaç gibi belirgin terimlerin yanı sıra tapınak gibi biraz daha soyut terimlerde de mükemmel sonuç veriyor. Otomatik etiketleme klasik anahtar kelimesinden biraz farklı. Tam tasnifi görmezsiniz, ancak kendi anahtar kelimelerinizi resimlere ekleyebilirsiniz.

Lightroom CC gerçekten ‘önce-bulut’ anlayışında

Yeni Lightroom CC, Android ve iOS için Lightroom uygulamasının güncellenmiş sürümlerinin yanı sıra bir web arayüzü ile de çalışıyor. Görüntüler otomatik olarak ve sessizce Adobe Cloud’a yedekleniyor ve daha sonra tüm platformlardan erişilebiliyor. İsteğe bağlı olarak yerel bir kopyasını saklayabilirsiniz, ancak bulut özelliğini kapatamazsınız. İlginçtir, Lightroom CC’nin açılış ekranı onu artık bir uygulama olarak değil, bir servis olarak gösteriyor. Lightroom’un yeni sürümü ve onun entegre depolaması ile birlikte yeni abonelikler geliyor. Önce, Lightroom CC mevcut CC ve CC Photography planlarına otomatik olarak eklenecek, ancak yalnızca dahil edilen 20 GB depolama alanı çok yararlı olmayabilir. Ayda $10’a Photography planınızı 1 TB depolama alanına yükseltebilirsiniz. Mevcut kullanıcılar, ilk yıl için yüzde 50 indirim elde edebiliyor. Muhtemelen benzer bir fiyata ek depolama alanı kiralanabilir (gerçek satın alma değil). Tamamıyla yeni bir yöne gitmek istiyorsanız, Lightroom CC ve ayda $10’a 1 TB depolama alanını içeren yeni bir Lightroom CC planı var.

Buluta Dikkat

Prensipte, Lightroom CC’nin sorunsuz, çok platformlu, senkronize edilmiş iş akışı ideal görünüyor. Basitçe Adobe CC hesabınıza giriş yapıyorsunuz ve tüm resimlerinize tam

çözünürlükte, tüm cihazlarınızdan erişiyorsunuz. Orijinaller Adobe’nin bulutunda saklanıyor. Birçok kullanıcı için bu mükemmel bir çözüm olabilir. Ama diğerleri için bazı sorunlar var. Birincisi, Adobe’nin bulutunu kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Çoğu fotoğrafçının çalıştığı en az bir fotoğraf paylaşım sitesi veya bulut depolama servisi vardır. Adobe’nin bulutu ücretsiz değil (1TB için yılda yaklaşık $120 ekleniyor), bu nedenle geçiş yapmanız ya da iki depolama çözümü için de ödeme yapmanız gerekecektir. İstediğiniz tek şey fotoğraflarınız için bir yerse, örneğin Amazon Drive’da yılda $60’a sınırsız fotoğraf depolama alanı (ve video ve belgeler için 1 TB) bulursunuz. İkincisi, şu anda, tüm fotoğraflarınızı Adobe Cloud’da depolamamanız için bir seçenek yok. Veri sınırlamaları olan (örneğin aylık 1TB’la sınırlı hizmet alan) veya internet yükleme hızları yavaş olan müşteriler için büyük resim kütüphaneleri karmaşa ile sonuçlanabilir. Adobe bu konulardaki sorulara, Lightroom’un 1.0 olduğu ve orijinal Lightro- om ile yaptıkları gibi fotoğraf topluluğu ile çalışmaya devam etmek istediklerini söylüyor. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda ilerleme olabilir, ancak 1.0 herkes için olmayacak. İyi haber şu ki masaüstü Lightroom bir yere gitmiyor (en azından yakın zamanda). Adobe bunu geliştirmeye devam ediyor. Günümüzün güncellemesinde, örneğin çok sayıda performans geliştirmesi bulunuyor.

Photoshop’ta da hoş yenilikler var

Photoshop CC için yeni olan şaşırtıcı hiçbir şey yokken bazı güzel eklemeler var. İlk olarak, genel resim düzeltme işlemlerinde sizi yönlendiren çok çeşitli eğitimler var. Bunlar artık resimleriniz üzerinde çalışmıyorlar. Bunun yerine, size sağlanan örnek resimleri kullanarak bazı ipuçlarını gösteriyorlar. En ilginç olanı 360 derecelik panoramaları düzeltmek. Şimdiye kadar bu kendi arabirimi ile ayrı bir araç kullanmayı gerektiriyordu. Yeni sürümde bunun nasıl kullanılacağı çok açık değil, ancak yakında açıklanabilir. İhtiyaç olan ancak hala eksik olan bir özellik, Export’un Photoshop için Camera Raw’un sunduğu özelliklere benzer ayarları sunması. Zaman kazanmak için harika olabilir. Harika bir özellik de, Apple’ın yeni iPhone’ları ile çekilenler gibi HEIF resimlerinden derinlik haritalarını içeriye aktarabilme özelliği. Muhtemelen bu, belirgin odaklamayı maskeleme ve idare etme gibi gelişmiş, derinlikle ilgili sonraki işlemlere izin verecektir. Adobe, Photoshop’un fırça ön ayarlarının yenilenmesi konusunda da oldukça heyecanlı. Harika görünüyor, ancak bunun ne kadar iyileştirildiğini bilmek için yeterince farklı fırça kullanmak gerekir. Diğer yenilikler: Adobe Stock’a erişim daha kolaylaştı ve yazı tipi ve font yönetiminde yeni özellikler var. Lightroom resimlerini Photoshop File-> Open komutundan da açabilirsiniz, bu da hoş bir ayrıntı. Bir güzel küçük gelişme, katmanları kopyalayıp yapıştırmak için sağlanan basit bir destek. Adobe’nin yıllık olarak çıkardığı özelliklerle uyumlu pek çok küçük iyileştirme ve performans ayarlamaları da var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.