iOS 11’deki Son Yenilikler ve Püfler

iOS 11 çıktıktan sonra 11.1, 11.1.1 ve 11.2 gibi yeni güncellemeler bazı yenilikler ve düzeltmeler yapıldı. Bunları sizin için araştırdık.

Macline - - Dosya -

Yeterli emoji alamıyor musunuz? iOS 11’i destekleyen bir iOS cihazınız varsa, şanslısınız demektir. Apple, iOS 11.1’de iPhone, iPad ve iPod Touch’ın emoji kütüphanesi için düzinelerce yeni hayvan, mitolojik canlı, yiyecek türleri ve gülen yüzler çıkardı. Güncelleme, hayvanlar, mitolojik yaratıklar, giyim seçenekleri ve daha fazlası gibi 70’den fazla yeni emoji karakteri içeriyor. Bunların arasında vampir, çılgın yüzü, pretzel, turta, T-rex ve bir denizkızı dikkati çekiyor. Ona adını veren Unicode Konsorsiyumu tarafından üzerinde çalışılan kodlama standardı Unicode 10’un bir parçası durumundalar. Şaşırtıcı derecede karmaşık bir süreç: Her takvim yılının üç aylık dönemlerinde, Konsorsiyumun 12 büyük üyesi (diğerlerinin yanı sıra Oracle, Google, Facebook, IBM, Apple ve Yahoo’yu içeren bir grup) herkesten tavsiyeler alarak, Unicode revizyonları için harf, rakam, semboller ve emoji önermekte. Güncelleme ayrıca çeşitli emojiler için bazı küçük tasarım değişiklikleri ile geliyor. Arı, salyangoz, yunuslai ve diğerlerini fark edebilirsiniz, şimdi biraz farklılar. Yeni tasarımlar önceki sürümlerden daha gerçekçi ve ayrıntılı. iOS 11’deki Photos uygulamasında da bazı iyileştirmeler yapıldı. Bulanık fotoğraflar, Canlı Fotoğraf Efektleri ve ekran görüntüleri arasında geçiş yapma sorunları giderildi veya çözümlendi. Güncelleme, kullanıcılar cihazlarını bir iCloud Backup’tan geri yüklediğinde İnsanlar albümünde bazı fotoğrafların görüntülenmemesi ile ilgili bir sorunu da düzeltti. IOS 11’in ilk sürümünden beri var olan Erişilebilirlik hatası da giderildi. Ayrıca, iPhone kullanıcılarının ekranın sol kenarında bir 3D Touch hareketini gerçekleştirmesine ve çoklu görevli App Switcher’ı kullanmasına izin veren 3D Touch App Switcher’ı da geri getiriyor.

Belirli bir kelimeyi yazarken çeşitli şekillerde emoji sembolleri sunan dahili bir klavye özelliği de var. Örneğin, “aşk” kelimesini yazdığınızda, kullanmak için üç farklı kalp emojisi önerisi öne çıkacaktır. Diğer yeni özellikler arasında, Kısıtlamalar bölümünün altında yeni bir kamera simgesi ve kilit ekranı için yeni animasyonun yanı sıra ve durum çubuğuna dokunulduğu zaman yukarı doğru kayma da var. iOS 11.1’in piyasaya sürülmesiyle hata düzeltmeleri ve güvenlik iyileştirmeleri de geliyor. Bunlardan biri özellikle bilgisayar korsanlarının KRACK olarak bilinen tüm modern Wi-Fi ağlarına erişmesine izin veren daha önceki açık noktayı gideriyor.

iOS 11.1.1 otomatik düzeltme hatasını giderdi

iOS 11.1.1 küçük ama önemli bir güncelleme ile geliyor: iOS 11.1’deki bazı otomatik düzeltme hataları için bazı kullanıcılar açısından otomatik olarak “I” harfini “A [?]” olarak değiştiren bir düzeltme. Apple daha önce Metin Değiştirme’yi manuel bir geçici çözüm olarak kullanmayı önerdi; böylece kullanıcılar “I” harfini tekrar yazabiliyorlardı, ancak işler yeni güncellemeyle tekrar normale döndü. Otomatik düzeltmenin düzeltilmesiyle birlikte, güncelleştirme aynı zamanda “Hey Siri” ses tanımanın çalışmadığı durumdaki bir sorunu da giderdi.

iOS 11.2 daha hızlı kablosuz şarjı destekliyor

En son güncelleme olan iOS 11.2, 2 Aralık’ta piyasaya çıktı ve bir takım özellikleri de beraberinde getirdi. Yeni başlayanlar için, iPhone X ve 8 duvar kağıdı, iOS 11’i destekleyen tüm iPhone’lar tarafından kullanılabilir. Apple ayrıca birkaç emoji düzeltmesi yaptı ve Messages uygulamasında hazır olan (Apple sunucuları etkinleştirdikten sonra) Apple Pay Cash’i başlattı. Ana özelliklerden biri 7.5W kablosuz şarj hızlarını destekliyor ve önceki 5W’lık şarj hızı yükseltilmiş oldu. Yeni yapılan testlere göre, 30 dakikada yapılan yüzde 46’lık şarj şimdi yüzde 66’ya çıktı. Apple Pay Cash, iMessage yoluyla para alınıp gönderilmesine izin veriyor. Apple Cüzdan’ınızdaki kredi veya bankamatik kartını kullanarak gerçek zamanlı olarak para transferi yapabilirsiniz. Ardından, parayı banka hesabınıza aktarabilir veya hemen Apple Pay’ın kabul edildiği her yerde kullanabilirsiniz. iOS 11.2 ile video kamera ve takvim sabitle- mesi geliştirildi ve HealthKit artık kar sporlarını da destekliyor. Podcast’leri izlerken aynı şovdan otomatik olarak sonraki bölüme geçebiliyorsunuz. Canlı olarak spor etkinliklerini izlemenizi sağlamak için ESPN uygulamasıyla entegre TV uygulamasında yeni bir Spor bölümünün bulunduğu bildirildi. Find My iPhone’un haritayı göstermemesi gibi sorunların yanı sıra, Müzik denetimlerinin Kilit Ekranı’nda görüntülenmesinin engellenmesi ile ilgili sorunlar giderildi. Klavyeniz artık en yeni mesajınızla çakışmamalı ve klavyenin kendisi daha hızlı yanıt vermelidir. Uygulama ikonları artık Giriş ekranında doğru şekilde görüntüleniyor ve Hesap Makinesi’nde hızlı yazmak artık yanlış sonuçlar vermemeli. iOS 11.2, işitme engelliler İçin Gerçek Zamanlı Metin (RTT) görüşmelerine destek sağlarken, Mesajlar, Ayarlar, App Store ve Müzik’te VoiceOver dengeliliği geliştirildi. Diğer yeni özellikler o kadar önemli değil. Örneğin, Kontrol Merkezi’ndeki Bluetooth ve Wi-Fi geçişleri, devre dışı bırakıldığında artık beyaz renkteler. Kapatıldıklarında açılan yeni bir mesaj penceresi bağlantının kesildiğini gösteriyor. Aralarından seçim yapabileceğiniz üç yeni canlı duvar kağıdı da var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.