Apple Clips ile Video Klip Yapımı

Apple Clips uygulaması, sosyal medyada paylaşılmak üzere özel olarak tasarlanmış video klipler yapma konusunda uzmanlaşmış bir uygulama.

Macline - - News -

Büyük olasılıkla Facebook ve Instagram’daki Stories’e zaten aşinasınızdır, ancak Apple Clips bunları daha güçlü ve kullanımı daha kolay olan tek başına bir uygulama halinde sunuyor. Apple’ın uygulaması, sosyal medya zaman çizelgesinde paylaşım için mükemmel olan videolar yaratıyor. Bununla birlikte, Apple’ın özel uygulamalarında her zaman olduğu gibi, Clips de bir kullanım kılavuzu ile birlikte gelmiyor. Apple Clips’i nasıl kullanacağınız konusunda küçük bir kılavuz hazırladık; böylece harika klipler yapmak için doğrudan ilerleyebilirsiniz.

Arayüz

Clips’i ilk açtığınızda, karşınıza doğrudan kamera geliyor. Apple sonunda biraraya getirilecek küçük video klipler yapmanızı istiyor. Şimdiye kadar Facebook veya Instagram’da bir hikaye paylaştıysanız, o zaman bu konsepti biliyorsunuz demektir. Eğer bir iPhone X kullanıcısıysanız, Camera seçeneğinden önce Scenes adlı ek bir özellik görürsünüz. Ayrıca oradan resim eklemeye başlamak isterseniz kameradan kütüphaneye geçebilirsiniz veya videonuza başlık slaytları eklemek için posterleri kullanabilirsiniz. Ne paylaştığınız fark etmez (ister bir video, isterse poster veya fotoğraflar) kaydetmek için büyük kırmızı düğmeyi basılı tutmanız gerekir. Kayıt işlemini tamamladığınızda, Clips onu zaman çizelgesine ekleyecektir. Bir videoyu kaydetmeyi, fotoğraf çekmeyi veya kitaplığınızdan bir video veya fotoğraf eklemeyi seçebilirsiniz. Eklediğiniz şey ne olursa olsun, kaydetmek için kırmızı düğmeyi basılı tutmanız ve Clips’e videoyu ne kadar süreyle oynatacağını ya da fotoğrafı ne kadar süreyle göstereceğini söylemeniz gerekir. Büyük kırmızı düğmenin hemen üstünde üç ikon göreceksiniz. Soldaki ikon flaş ikonudur, flaşı açmak veya kapatmak için ona dokunun. Fotoğraf çekmek için ortada hafifçe dokunabildiğiniz kamera deklanşörünün düğmesini görürsünüz. Sağdaki ikonu kamerayı değiştirmek için kullanabilirsiniz, böylece ön yüz kamerası veya iPhone’un arkasındaki bi- rincil kamera arasında geçiş yapmanızı sağlar. Kırmızı düğmenin sol tarafında Live Titles ikonu, sağda ise filtreleri, etiketleri, çıkartmaları ve emojileri açan yıldız ikonu bulunur. Uygulama penceresinin üst kısmında iki ikon görürsünüz. En sol tarafta bir dosya yığınına benzeyen bir ikon var ve bu ikona dokunursanız, daha önce kaydettiğiniz tüm klipleri görürsünüz. Burada, onları silmeyi de seçebilirsiniz. Bir klip silmek için üzerine bir kez hafifçe vurun ve sağ üst köşedeki çöp kutusuna dokunun. Sağ üst köşede klibe müzik eklemek için müzik ikonunu görürsünüz. Tüm bu ikonların ne yaptığını anlamak için en iyi yol, kısa bir video yapmaktır; bu yüzden gelin sosyal medyada paylaşım yapmak için bir video klip oluşturalım.

Bir Klip Yapma Sahneler

Bir iPhone X sahibiyseniz, dört seçenek göreceksiniz. En soldaki seçenek Scenes olarak

adlandırılır. iPhone X’in TrueDepth Camera’sı yüzünüzü ve vücudunuzu tanımlar, arka plandan keser ve sizi başka bir sahneye yerleştirir. Sanki yeşil bir ekranın önünde bir video kaydı gibi. Bunlar yalnızca iki boyutlu düz görüntüler değil, 360 derece dönen gerçek ortamlardır. Sanki o mekandaymış hissi verir. Sizi Millennium Falcon’un içine sokan Star Wars’dan bir sahne bile var.

Kamera (video)

Yapmanız gereken ilk şey kısa bir klip kaydetmek için kırmızı düğmeye dokunup basılı tutmaktır. Böylece zaman çizelgesinde bir klibe sahip oluruz.

Kamera (fotoğraf)

Deklanşör simgesi, telefonunuzun ön veya arka kamerasını kullanarak flaşla veya flaşsız bir fotoğraf çekmenizi sağlayacaktır. Bununla birlikte, fotoğrafın hemen zaman çizelgesine eklenmeyeceğini unutmayın. Fotoğrafı çektikten sonra, fotoğrafı zaman çizelgesine eklemek için kırmızı düğmeyi basılı tutmanız gerekecek. Bunu yapmak için kırmızı düğmeyi beş saniye basılı tutup bırakın. Fotoğraf artık zaman çizelgesinin bir parçası olur ve bu klipleri istediğiniz yere sürükleyip bırakabilirsiniz. Başka bir fotoğraf çekmek isterseniz Redo’ya dokunun.

Kütüphane

Kütüphaneyi kullanmak çok kolaydır ve gün içinde çektiğiniz videolar ve resimlerle bu klipleri daha sonra düzenlemenize izin verir. Tıpkı daha önce yaptığımız gibi, eklemek istediğiniz fotoğrafı veya videoyu seçin ve sonra zaman çizelgesine eklemek için kırmızı düğmeyi basılı tutun. Resim veya videonun ne kadar süreyle olmasını istediğiniz size kalmış. Kırmızı kayıt düğmesine her basılı tuttuğunuzda, sesinizi eklemek için de konuşabileceğinizi unutmayın. Kitaplığınızdan bir video ekleseniz bile, kırmızı düğmeye basarken hala konuşabilirsiniz. Orijinal videonun sesi varsa da endişe etmeyin, o ses kapatılabilir.

Zaman çizelgesinde çalışma

Bazı videoları ve resimleri ekledikten sonra, şimdi biraz düzenleme yapmanın zamanı geldi. Her bir klibe hafifçe dokunduğunuzda kliplerin hemen üstünde altı simge görürsünüz.

Live Titles ikonu: Bu yalnızca sesli bir klibin üzerinde çalışacaktır. Bir klipte söylenenleri dinleyecek ve sözcükleri çeşitli efektlerle klibin üzerine yerleştirecektir.

Effects ikonu: Çeşitli filtreler ve emojiler eklemek için kullanılır. Mute ikonu: Bir klip sesini kapatmak için kullanılır. Delete ikonu: Bir klibi silmek için kullanılır. Trim ikonu: Bir klibi istediğiniz uzunlukta kesmenizi sağlar.

Save ikonu: Bir klibi doğrudan fotoğraf kütüphanenize kaydeder.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.