MacBook Pro 15 ve Surface Book 2 Karşılaştırması

Kendi alanında lider olan MacBook Pro 15’in karşısına artık Surface Book 2 gibi ciddi bir rakip çıktı.

Macline - - News -

MacBook Pro 15’ten daha iyi performans gösterebilecek bir çok dizüstü bilgisayar vardır, ancak Apple’ın imalat kalitesi ve mühendislik uzmanlığıyla rekabet etmek zor. MacBook Pro 15 pahalı olabilir, ancak lüks bir cihaz olarak sadece birkaç rakibi bulunuyor. Daha doğrusu Microsoft’un Surface Book 2’si piyasaya çıkana kadar rakipleri azdı. Surface Book 2, MacBook Pro 15 gibi her parçası ustalıkla tasarlanmış bir cihaz. Bu notebook bir çok yönden, Microsoft’un donanımla süren uğraşısının zirvesi gibi duruyor, hatta bazı MacOS fanatiklerini etkilemek için de yeterince şık. Gelin Surface Book 2 ve MacBook Pro 15 arasındaki çekişmenin detaylarını inceleyelim.

Tasarım

Bir masanın üzerine kapalı bir şekilde yerleştirdiğinizde her iki dizüstü bilgisayar da çarpıcı görünüyor. MacBook Pro, klasik dizüstü bilgisayarın sanatsal bir işlemle inceltilmiş bir hali durumda. Öte yandan Surface Book 2 fütüristik bir yapıda. Her iki cihaz da güçlü ve sağlam, tek bir güçlü alüminyum parça- dan oluşturulmuş gibiler. Her iki cihazda da güçlü, sabit menteşeler var ve kaliteli bir yapıları var. Surface Book 2’nin ekranı gövdeden ayrılıp tam özellikli bir Surface tablet olabiliyor. Böyle kullanıldığında Surface Pen ve Surface Dial için tam destek sağlıyor. Bu çok yönlülük, Surface Book 2’nin istediğiniz gibi çalışabileceğini gösteriyor. Bir kanepeye uzandığınızda veya masa başında otururken Surface Book 2’yi ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde kullanabiliyorsunuz. MacBook Pro 15, mükemmel bir masaüstü ve dizüstü bilgisayar kullanıcı deneyimi sunuyor ancak yatakta yatarken ekranı çıkarıp bir kitap gibi okuyamıyorsunuz. Estetik tasarım ve mühendislik söz konusu olduğunda bu iki cihaz eşit gibi görülse de Surface Book 2 bu kategoride önde görünüyor. Akıllı tasarımı, MacBook Pro 15’in yapamadığı işleri yapmasına olanak tanıyor.

Donanım

İşlemci performansına baktığımızda, MacBook Pro 15’in Surface Book 2’den daha iyi olduğu görülüyor. Geekbench’e göre, MacBook Pro 15’in işlemcisi, tek çekirdekli olarak 4.644’lık performans puanına ve çok çekirdekli olarak da 15.665 puana sahip. Surface Book 2’nin 8. nesil işlemcisi, 4,547 tek çekirdekli ve 13,900 çok çekirdekli performans puanına sahip. Pratikte bu ne demek? MacBook Pro 15’in işlemcisi daha eski olmasına rağmen daha hızlı çünkü Surface Book 2’deki işlemciden daha fazla güç kullanacak şekilde tasarlanmış. Grafiksel donanıma baktığımızda burada çok fazla bir çekişme yok. Pahalı MacBook Pro 15’de bile, Surface Pro 2’nin GTX 1060’ına yetişemeyen bir ekran kartı bulunuyor. GTX 1060 sadece daha hızlı bir kart değil, AMD Radeon Pro 560’ın 4GB’ına karşılık 6GB RAM’e sahip. Bu Radeon Pro’ya etkili bir hız limiti koyuyor, yani GTX 1060’tan daha iyi olamaz. Surface Book 2’den daha fazla grafiksel güç alabilirsiniz. Bu alanda, Surface Book 2 öne çıkıyor. MacBook Pro 15’in CPU gücündeki zaferi, Radeon Pro 560 ve GTX 1060 arasındaki performans açığını kapatamıyor.

Ekran

Görüntü kalitesine gelince, Apple’ı yenmek zor. Cam gibi ekranları, çok az sayıda üreti-

cinin rekabet edebileceği bir netlik ve derinliğe sahip. Microsoft’un bugüne kadar Surface Book 2 ile neleri iyi yaptığı göz önüne alındığında, iki model arasında yakın bir çekişme olabilir. Ekran kontrastına (ekranın en karanlık kısmı ve en aydınlık kısmı arasındaki fark) bakarsak, Surface Book 2’nin MacBook Pro 15’e göre önde olduğu görülür ve bu etkileyici. MacBook Pro 15, ekran renk gamında (ekranın üretebileceği renk yelpazesi) önde görünüyor. MacBook Pro 15, titiz AdobeRGB spektrumunun yüzde 91’ine ulaşırken Surface Book 2 yüzde 71’de kalıyor. Apple’ın ekranları genellikle profesyonel kalitede, bu nedenle genellikle renk doğruluğunun geçilmesi de zor.

Taşınabilirlik

Farklı cihazların taşınabilirliğini karşılaştırırken bakmanız gereken iki özellik var: Kasa biçimi ve pil ömrü. Bir dizüstü bilgisayarın kasa biçimi, boyutu ve ağırlığı ‘taşınabilirliği’nde önemli bir rol oynamaktadır. İster bir çantada ister ofiste taşıyın onu gerçekten hissedersiniz. Bu şekilde, MacBook Pro 15, yalnızca boyutlarına dayanan bir avantaja sahip. Surface Book 2’den daha ince ve daha hafif. MacBook Pro 15’in tek biçimli kalınlığı ve daha hafif gövdesi, etrafta dolaştırılması daha kolay bir dizüstü bilgisayar sağlıyor. Yine de burada önemli bir bileşen daha var. Pil ömrü söz konusu olduğunda, sınıfının en iyisi MacBook Pro 15, burada Surface Book 2’nin etkileyici, inanılmaz ömrünün gerisinde kalıyor. MacBook Pro 15’in klavyesinin altında bir adet pil takılıyken, Surface Book 2 ekranında (tablet kısmı için) ve klavyenin altında daha büyük bir pile sahip ve bunlar 90 watt-saatlik bir toplam pil ömrü sağlıyorlar. MacBook Pro 15, 76 watt saatlik bir pil ömrüne sahip. Üreticinin tahminlerine göre, bu, MacBook Pro 15’in kablosuz web kullanımında yaklaşık 10 saat çalışabileceği anlamına geliyor. Surface Book 2 ise 15 saatlik bir kablosuz web dolaşma süresine sahip. Bu kategoride Surface Book 2 önde, çünkü bu fazladan pil ömrü, tek bir şarjla bütün bir iş gününü geçirmeye çalışırken, bir kilo fazla ağırlıktan daha anlamlı.

Sonuç

Üstün donanımı, çok yönlü tasarımı ve inanılmaz uzun pil ömrü nedeniyle Surface Book 2 genel olarak önde görünüyor. Bu özellikleri ile cihaz MacBook Pro 15’ten daha ucuz. MacOS harika bir işletim sistemi, ama daha fazla para ödemeye değer mi? MacBook Pro 15 kendi kategorisinde artık ciddi bir rakibe sahip. Tabii, MacBook Pro 15 kadar iyi tasarlanmış dizüstü bilgisayarlar da var, ancak Surface Book 2 gerçekten de bir başka seviyeye geçiyor, şık ve gelişmiş bir şey istiyorsanız, size gerçek bir alternatif sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.