Apple Park

Apple Park, iPhone üreticisi Apple’ın uzay gemisi benzeri yeni kampüsü. Halen inşaatı süren kampüsün yıl sonunda tamamlanması bekleniyor.

Macline - - News -

Şirketin 12 Eylül’deki etkinliğinde gazeteciler, çalışanların Nisan 2017’den beri kullandığı bir yere ilk kez girdiler ve kampüse bakan bir yamaçta inşa edilmiş olan Steve Jobs Tiyatro salonunda etkinliği izlediler. İnşaatın bu yılın sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Apple Park hakkında bilmeniz gereken şeyleri burada anlatmaya çalışacağız.

Ziyaret edilebiliyor mu?

17 Kasım Cuma sabahı Apple, açıkladığı gibi Kuzey Tantau Bulvarı Ziyaretçi Merkezi’nin kapılarını halka açtı. Ziyaretçiler, özel perakende mağazasında özel şapkaları ve tişörtleri inceleyebiliyorlar. Apple’ın “tüm ürün yelpazesinden” bir iPhone X’i veya başka iPhone, iPad, Apple Saat ve diğer cihazları satın alabiliyorlar. Bir kafe, merkezin açık hava ya da iç mekanda tadını çıkarabileceğiniz kahve ve diğer içecekleri sunmakta. Ya da aldığınız yiyecekleri Apple Park’ın ana binasının en güzel manzarasına sahip olan çatı terasına götürebiliyorsunuz. Kampüsün üç boyutlu bir modeli, size Apple Park’ı öğretmek için arttırılmış bir gerçeklik ile birleştirilmiş. İsterseniz devam edin ve bütün kurulumu birbirinden tek tek ayırın. Apple, açıklamasında “Ziyaretçiler dünyanın en büyük doğal havalandırmalı binası hakkında bilgi edinebilir ve dünyanın en büyük güneş enerjisi tesisatlarından birini izleyebilirler” diyor.

Uzay gemisi şeklindeki kampüs

Bir donat’la UFO arasındaki bir şey gibi görünen Apple Park, bir bilim-kurgu tasarımı gibi olması nedeniyle “uzay gemisi kampüsü” takma adını aldı. İnşaat 2013 yılının sonlarında başladı ve sonuçta ilk yapılan tasarımlara oldukça sadık kalındı. Uydu görüntülerinden oluşturulan bir video, inşa sürecinde geçen yılları saniyeler içinde gösteriyor. Steve Jobs, Foster +

Partners’dan Nathan Foster ve ekibi tarafından tasarlanan kampüs fikrini kendisi hayal etmişti. 2011’de ölümünden önce Jobs bu sürece çok katılmıştı.

Ne kadar büyük?

708 dönümlük bir arazi üzerine oturan 1 Apple Park Way’deki merkez, 12.000’den fazla çalışan için yer sağlıyor. Ana halka bina 260 bin metre kare kavisli cam içeriyor. Steve Jobs Tiyatro salonu 1.000 koltuk kapasitesine sahip ve 6 metrelik cam duvarlar 50m’lik bir cam silindir ile karbon fiber bir çatıya sahip. New York’taki Apple Store gibi (zemin seviyesine oturan bir cam kutu şeklinde ve mağaza toprağa gömülü) bir tiyatro salonu, üstte bir cam silindir görünüyor, buradan merdivenlerle yamaca gömülmüş salona iniliyor. Merdivenlerin yanındaki bir çift asansör, Apple’ın yolunun mükemmel bir örneği: Her iki tarafında da kapıların olması yerine, asansör inerken dönecek şekilde tasarlanmış. Güzel görünüyor, ancak bunun üretimi çok karmaşık olmalı. Ayrıca, yoga ve diş tedavi merkezleri olan, 930 metre karelik Fitnes ve Sağlıklı Yaşam Merkezi bulunmakta. Ar-Ge ayrı bir tesiste gerçekleştirilecek. Yer üstü ve altındaki park yerinde 8.600 araç için yer var.

Maliyeti

İlk başta Apple Campus 2 olarak adlandırılan bu yerin 3 milyar dolara mal olması ve 2015’te bitmesi bekleniyor-

du. Tek başına arazinin 160 milyon dolarlık bir maliyete sahip olduğu tahmin ediliyor ve 2013 yılına kadar bütçe 5 milyar dolardı, bazı yatırımcılar buna şüphe ile baktılar. Foster + Partners o dönemde maliyetleri düşürmek istiyor olsa da, tümü söylendiğinde ve yapıldığında nihai maliyetin ne olacağı belli değildi. Ancak, tiyatro salonu için 161 milyon dolar, fitnes merkezi için 74 milyon dolar ve bir tünel için 25 milyon dolar gibi bir maliyet tahmin ediliyordu.

Önemli özellikleri

Tonlarca kavisli cam yeterli değilse, nefes alan bir binaya ne dersiniz? Halka şeklindeki bina ısıtma ve soğutma sistemlerine sahip, ancak çoğu gün sıcaklığın 20-25 derece arasında olması gerekiyor. Havalandırma ve sirkülasyon havayı içeri ve dışarı doğru hareket ettiriyor ve beton zeminde ve tavanlardaki su boruları sıcaklığın kontrol altında tutulmasına yardımcı oluyor. Gölge sağlamak ve temiz duvarları yağmurdan korumak için her katta eğimli camdan çıkıntı yapılmış. Bütün o cam, çalışanlara doğanın içinde olduklarını hissettiriyor ve binalar arasında gidip gelirken iki millik yolda koşturanları yada 1.000 bisikletten birini kapıp gidenleri görmelerini sağlıyor. Bir meyve bahçesi, hem de gölet ve çayır var. Bir deprem olduğunda, ana binanın çelik tabanının yaklaşık beş metre hareket etmesine ve ışıkla-

rın yanmaya devam etmesine izin vermek gerekiyor. Kavisli duvarlar, güvenli cam panellerden oluşuyor ve deprem bölgeleri için bu önemli. Apple CEO’su Tim Cook, 12 Eylül etkinliğinde “Apple Park, Apple’ın hem teknoloji hem de çevresel değerlerini yansıtacak şekilde yapıldı. Ekiplerimizin yaratıcılığı ve işbirliği için açık ve ilham veren bir ortam oluşturmak amacıyla sıra dışı gelişmiş binalar büyük bir park alanına bağlanıyor” dedi. 708 dönüm üzerinde 9 binden fazla ağaç var, kurak bir bölgede artık tüm canlılar hayatta kalabiliyor. Hal- ka şeklindeki bina, yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle çalışıyor ve Cook dünyanın en büyük güneş enerjisiyle beslenen tesislerinden biri olduğunu söyledi. Jobs’un Stanford Üniversitesinin avlusundan esinlendiği düşünülürse, belki bir gün avluda frizbi oynayan çalışanlar da olacaktır. Halka şeklindeki binanın dokuz girişi ve 4000 kişi kapasiteli bir kafesi var.

Herkes sevdi mi?

Apple dostları burayı uzay gemisi olarak adlandırabilir, ancak Sunnyvale sakinleri fitnes merkezinin tuğla cephelerinden birisini “hapishane duvarı” olarak adlandırıyorlar. Binlerce kişi için burası şu anda sürekli inşaat gürültüsü üreten bir yer. Apple, trafiğin denetlenmesi ve Vadi Ulaşım Otoritesi’nin anayollarda tıkanıklığı hafifletmesi için, Sunnyvale’e para yardımında bulunacağını söyledi. Kampüsün pek çok özelliği var, neredeyse oradan ayrılmamanız isteniyor. Apple her şeyi - yiyecek, fitnes, feng shui – düşünmiş, ama büyük bir şey eksik: aile. Kampüste, bir kreş yok.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.