Apple’ın 2018’de Çıkarmayı Planladığı Cihazlar

Apple’ın 2018’de çıkaracağı cihazların çeşitli özellikleri farklı farklı raporlarda yer almaya ve bunlar hakkında bazı söylentiler dolaşmaya başladı. Biz de bunlardan bir derleme yaptık.

Macline - - News -

Apple’ın iPhone X’inin hâlâ ortada en sıcak şey ve herkesin zihninde taze olmasına rağmen, bir sonraki iPhone’la ilgili çoktan söylentiler dolaşmaya başladı. Bir sonraki iPhone’un adının ne olacağını tam olarak bilemesek de, bunun iPhone 9 olarak adlandırılmayacağını varsayıyoruz. Halihazırda buna iPhone 11 diyoruz.

Tekrar OLED ekran

Sonraki iPhone’lardan en az ikisinin büyük olasılıkla OLED ekranları olacağı söyleniyor. Bu yılın başlarında Apple, 5.2, 5.8 ve 6.5inç ekranlar için Samsung’a bir sipariş verdi. Bununla birlikte, Eylül ayındaki bir raporda, Apple’ın 5.2 inç ekran siparişini muhtemelen pazarlanabilirlik sorunu nedeniyle iptal ettiği belirtildi. OLED siparişine ek olarak Apple’ın 6 inçlik bir model için Japan Display’den bir panel siparişinde bulunduğu bildirildi. Japan Display, OLED ekranlarından daha ucuz olan ve aynı özelliklerin çoğunu sunan Tam Akrtif LCD ekranlar üretmekte. Tam Aktif LCD ekrana sahip olan iPhone’lar, geleneksel bir LCD ekrana kıyasla daha koyu siyahlara sahip olacak ve ıslak ellerle kullanılabilecek.

Tasarım ve kasa

Bir habere göre, en az bir iPhone 11 modelinde metal kasa bulunacak. 6.1 inç LCD iPhone, muhtemelen birkaç farklı renkteki bir metal kasaya sahip olacak. Şu anda iPad çerçeveleri üreten Casetek, kasaların tedarikçisi olabilir.

TrueDepth kamera geri dönecek

Bir başka habere göre de, bir sonraki iPhone’da TrueDepth 3D arka kameralar bulunmayacak. Apple, ön yüzdeki TrueDepth kamera ve sabitleme özellikli yeni modeller üretmeye ve sunmaya odaklanacak. Analistler, Apple’ın şu anki kameralarının mevcut Android telefonlardan yaklaşık iki buçuk yıl önde olduğuna inanıyorlar.

Pil ve kablosuz şarj

Bir rapora göre, her üç 2018 iPhone modelinde daha güçlü piller olacak. Hem 5.8 hem de 6.5 inç iPhone’lar, iPhone X’de kullanılan yeni L şeklinde pil tasarımının avantajlarından yararlanacak. Apple’ın uygun fiyatlı modeli olan 6.1 inç LCD iPhone, muhtemelen maliyetleri düşürmek için dikdörtgen bir pile sahip olacak. 5.8 inçlik iPhone’un 2,900-3,00mAh’luk bir bataryası olacağı belirtiliyor. Tüm modeller benzer özelliklere sahipse, 2018 iPhone’larda pil gücünde yaklaşık yüzde 10’luk bir artış göreceksiniz.

Diğer söylentiler

Apple’ın bir sonraki iPhone için esnek devre kartları oluşturmak üzere LG Innotek ile bir ilişki geliştirdiği bildiriliyor. Samsung Galaxy gibi bazı cihazlarda halihazırda kullanılan bu esnek devre kartları, Apple’ın kavisli ekrana sahip bir iPhone oluşturmasına izin verecek. Sonraki iPhone, veri hızlarını önemli ölçüde artıran 5G teknolojisi sunabilir. Apple’ın ‘milimetre dalga’ denilen yeni bir kablosuz teknolojiyi test etmeye başlamak için FCC’ye başvurduğu bildirildi. Bu teknoloji, cihazların mevcut hücresel şebekelerde olduğundan daha fazla bant genişliğine erişmesine olanak tanıyor.

Fiyat ve çıkış tarihi

LCD ekranlı 6.1 inçlik bir ekonomik modelin 2018’de satışa sunulacağı bildiriliyor. Bu model, iPhone X’in seviyesinin biraz altında $650 - $750 olarak fiyatlanabilir.

2018 model iPad Pro’lar

Apple, bu yılın başlarında 10.5-inç iPad Pro’yu piyasaya çıkardığında çevresindeki çerçeveleri en aza indirmişti ve daha sonra yeni iPhone X’de çerçevelerden tamamen kurtuldu. 2018’de, bu yılki iPad Pro’nun halefinde X faktörünü kullanabilir ve ekranın hemen her yanından çerçeveyi kaldırabilir, Face ID ve iPhone X’de görülen diğer özellikleri de ekleyebilir. Henüz resmi bir şey yok, ancak 2018 iPad Pro hakkında söylentiler dolaşıyor. 2018 iPad Pro, iPhone X’e benzer bir görünüm de gösterebilir, ana düğmesi kaldırılabilir ve çerçeveleri küçültülür. Ekrandaki çerçeve kalırken, minimum düzeye iner ve iPhone X’den farklı olarak her tarafı tek biçimli olur. Söylentiler arasında, cihazın güvenliğini sağlamak veya cihazın kilidini açmak için Face ID kullanılacak olması da var.

FaceID ve ekran

Face ID iPhone X’te TouchID’nin yerini alıyor ve en azından bir 2018 iPad Pro modelinde de aynı işlem yapılabilir. Bloomberg, isimsiz kaynakları kullanarak, yeni bir iPad’de hem daha ince çerçeveleri hem de FaceID teknolojisini beklememiz gerektiğini söylüyor. Ana düğmeyi ve bu nedenle TouchID’yi kaldırmak, çerçeveyi küçültmeyi mümkün kılacaktır diyor. FaceID özellikli 2018 iPad’in 10.5-inç iPad Pro’ya benzer bir ekran boyutuna sahip olması bekleniyor, ancak gövde minimal çerçeve yüzünden daha küçük olabilir. iPhone X, bir OLED ekrana sahipken, bu tür büyük OLED panelleri için tedarik kısıtlamaları nedeniyle yeni iPad’de bu özelliğin kopyalanması pek olası değil.

Yeni Apple Pencil

Pencil, 2018 iPad serisi ile güncellenebilir. Bloomberg’e konuşan kaynaklar, yeni yazılım özelliklerine ve araçlarına sahip yeni bir versiyona imza atılacağını ima ediyorlar.

iPhone SE 2018

iPhone X ve iPhone 8, piyasadaki en iyi telefon modellerinden biri olabilir, ancak oldukça pahalılar. Hatırlamayabilirsiniz, ancak Apple, iPhone SE adlı daha küçük, daha düşük maliyetli bir cihaz da sunuyor. SE güncellenmeden birkaç yıl geçirdi, ancak yeni raporlar Apple’ın cihazın güncellenmesi için nihayet çalıştığını gösteriyor. Geçici ola- rak iPhone SE 2 olarak adlandırılan cihazda, orijinal SE’deki 4 inçlik tasarımın korunacağı söyleniyor ancak en yeni Apple işlemcisine yükseltme yapılacak ve birkaç kamera güncellemesi yapılabilecek.

2019 iPhone’ları

Apple’ın, 2019 iPhone’unda 3D arka kamera sunmayı planladığı söyleniyor. Söylenti, dünyanın en büyük teknoloji şirketinden bir dizi artırılmış gerçeklik haberinin en sonuncusu. Bu yılın başlarında Apple, ön taraftaki kamerasında TrueDepth teknolojisine sahip ilk telefonu olan iPhone X’i tanıtmıştı. TrueDepth, kimlik doğrulama ve satın alımlar için bir 3D görüntü oluşturmak amacıyla kullanıcının yüzünde 30.000 kızılötesi nokta örneğini kullanıyor. iPhone X’de kullanılan TrueDepth teknolojisi parmak izi kimlik onayından daha doğru olsa da, Apple amiral gemisi telefon üretiminde engellerle karşı karşıya. Bloomberg’in bir raporuna göre, TrueDepth’e güç veren sensör dizisinin üretimi, Apple’ın sessizce tedarikçilere, üretim gecikmelerinin üstesinden gelmek için yüz tanıma doğruluğunu azaltılmasını söylediği ölçüde zorlaştı.

2019 iPhone’undaki arka kamera için Apple, 3D görüntüler oluşturmak amacıyla uçuş süresi teknolojisini kullanan daha gelişmiş bir görüntü sensörü kullanmayı planlıyor. iPhone X’de kullanılan bir 3D kızılötesi görüntü haritası oluşturmak yerine, uçuş süresi teknolojisi, ışığın bir yüzeyden yansımasının ne kadar süreceğini hesaplayarak nesneleri algılıyor. Sensörler, Apple tarafından halihazırda kullanılan kalibrasyon derecesine ihtiyaç duymadığı için, bu ölçekte üretmek daha kolay olabilir. Uçuş süresi sensörleri birkaç yıldır var. Bu, Xbox’da Kinect’i güçlendirmek için kullanılan teknolojiydi. Teknoloji geliştikçe, Tesla’lar ve ordu uçakları gibi özerk ve yarı özerk araçlarda lazer tabanlı mesafe bulucularda kullanılmaya başlandı. Apple, Infineon Technologies, Sony, STMicroelectronics ve Panasonic’in de aralarında bulunduğu birkaç görüntü sensörü tedarikçisiyle görüşüyor. Analistler, Apple’ın gelecekteki aygıtlar için nihayetinde Sony’nin algılayıcılarını benimseyeceğine inanıyorlar. Sony şu anda görüntü sensörü pazarının yüzde 49’unu kontrol ediyor ve bazı iPhone modelleri için görüntü sensörleri tedarik ediyor.

Apple AR başlık seti

Gelecekteki iPhone’lara arka yüzey sensör eklenmesi, cihazlarda daha fazla artırılmış gerçeklik özelliğini mümkün kılacak. iPhone X, AR özelliklerinin yoğun bir şekilde entegre edildiği ilk Apple ürünü olmasına rağmen Apple, 2019 yılının sonlarında piyasaya sürülebilecek AR gözlükleri üzerinde çalıştığını söyledi. Apple’ın artırılmış gerçeklik (AR) için önemli planlarından biraz bahsedelim. Bu yılki yıllık Geliştirici Konferansı’nda tanıtılan ve daha sonra iOS 11’e yerleştirilen yeni bir artırılmış gerçeklik platformu ARKit ile işe başlandı. Bu, bir iPhone X veya başka bir iOS 11 uyumlu cihaza sahipseniz şu anda AR uygulamalarını denemek anlamına geliyor, ancak Apple, yeni gelişmekte olan teknoloji ile birlikte sadece birkaç uygulamayı kolaylaştırmaktan çok daha fazla şey yapmayı planlıyor. Apple CEO’su Tim Cook, 2016’daki basın toplantısında Pokémon Go hakkında sorular sorulduğunda, “AR gerçekten harika olabilir. Bu konuya çoktan yatırım yaptık ve devam ediyoruz. Müşteriler için harika şeyler oldu- ğunu ve büyük bir ticari fırsat olduğunu düşünüyoruz “dedi. Artan söylentilere göre, Apple AR başlık bunun bir parçası olabilir. Foxconn çalışanları tarafından sızdırılmış, dahili olarak Proje Mirrorshades olarak biliniyor; ancak bunun çıkacak ürünün adı olması pek olası değil. Tam olarak hangi biçimde olacağı bilinmemekte. Mevcut VR başlık setlerine benzer bir AR başlık seti, bir çift Google Glass benzeri gözlük, birden fazla ürün veya tamamen başka bir şey olabilir.

İşte Apple AR planı hakkında bilinenler. Satın almalar

Apple, artırılmış gerçeklik üzerine çalışan yeni şirketleri satın almaya çalışıyor. Bu satın almalar yoluyla, gelecekteki ürünleri şekillendirecek ve mükemmelleştirecek. 21 Kasım’da Apple’ın, Totem başlıkla birkaç yıl önce başlıklara çıkan, yeni bir şirket olan Vrvana’yı satın aldığı bildirildi. Apple, Montreal merkezli Vrvana için yaklaşık 30 milyon dolar ödemişti. Totem, 2014 yılında Kickstarter’da sunulduğunda, çeşitli nedenlerden dolayı dikkatleri çekmişti. Başlık seti, diğer başlıklardan farklı olarak, AR efektlerini kullanıcının çevresindeki dünyayla birleştirmek ve kafayı izlemek için entegre “doğrudan geçişli” kameralara ve tam renkli animasyonları gösterme yeteneğine sahipti. Efekt hem VR hem de AR tarzı deneyimleri bir araya getiriyor. Söz verilmesine rağmen Totem başlık piyasaya hiç sunulmadı. Apple satın almayı onaylamadı, ancak reddetmedi de ve zaten bazı eski Vrvana çalışanları zaten Apple için çalışıyorlar. Sosyal medya güncellemeleri yaz mevsiminde sona ermesine rağmen, web sitesinin halen çevrimiçi olması, bildirilen satın alımın ne zaman gerçekleşmiş olabileceğine dair bir zaman çerçevesini gösteriyor. Son üç yıldır Apple, AR, 3D haritalama ve bilgisayar görüşü uzmanlığı olan şirketleri satın aldı, bunların arasında Kinect, Metaio ve

Flyby’ın arkasındaki derin izleme teknolojisine öncülük eden PrimeSense’in 2013’te satın alınması da var. Eylül 2016’da Apple, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojilerinde köklü şirketler olan Oculus VR ve Magic Leap’dan iki VR uzmanını bünyesine katmıştı.

Ne zaman ve kaça çıkacak

Apple’ın artırılmış gerçeklik cihazı henüz geliştirilme aşamasının çok başlarında. Ne şekilde çıkacağı veya birden fazla cihazın olup olmayacağı bilinmiyor. Apple’ın AR cihazını 2019’da tanıtması ve 2020’de de piyasaya sürmesi bekleniyor. Apple’ın iş ortağı Quanta, 2019’a kadar önemli bir müşterisi için bir AR projesi üzerinde çalışacaklarını söyleyince, analistler bu müşterinin Apple olduğunu tahmin ettiler. Apple ürünleri nadiren ucuz olurlar. Foxconn’dan kaynaklanan söylentilere bakılırsa başlık seti $600’a sunulacak.

iPhone ile çalışacak mı?

Apple’ın AR başlık seti, çalışmak için iPhone’a ihtiyaç duyacak mı? Örneğin, Google’ın Daydream View uygulamasının bir Android telefon gerektirdiği gibi. Apple kendi AR cihazına, Apple Watch gibi, özel bir işlemci ve yazılımla iPhone’la bağlantı kurabilen, ancak çalışmak için ona gereksinim duymayan bir yaklaşımla yaklaşabilir.

AR başlık seti nasıl olacak?

Apple güzel donanımlar üretiyor; bu nedenle herhangi bir artırılmış gerçeklik ürününde, parça ve kablolardan oluşan çirkin bir karmaşa beklememeliyiz. Söylentiler bize birkaç ipucu veriyor. Foxconn çalışanlarından sızan iddialara göre, Apple’ın prototip AR başlıklarından en az bir çifti, muhtemelen lens uzmanı olan Zeiss’in “polarize veya numaralı” lenslerini taşıyabilen plastik çerçevelere monte edilmiş, Kopin’in yakın göz ekranlarını kullanıyor. Küçük projektörler, görüntüleri lenslerin önündeki 428 × 240 cam prizma üzerine yansıtmakta ve DC motorlar, Google Glass’daki gibi kullanıcının kulağının küçük kemiklerini titreştirerek ses üretmekteler.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.