iPhone X vs Galaxy Note 8

Üst düzey bir telefona ciddi bir para vermeye hazırsanız ve en iyisini istiyorsanız, iki seçeneğiniz var ve ikisi de çok özel.

Macline - - News -

Apple’ın iPhone X’i, şirketin akıllı telefon tasarımında yaptığı en büyük atılım, çünkü modern bir akıllı telefon. Bu arada Samsung’un Galaxy Note 8’i, çok sevilen süper boyutlu akıllı telefonlara bir dönüş getirdi. Bu amiral gemisi ürünlerde beğenecek çok şey var, ama aynı zamanda çok farklılar. iPhone X, bir parmak izi sensöründen yoksun, ancak üç boyutlu yüz tanıma ile kilitlenebiliyor. Galaxy Note 8’in arkasında bir parmak izi sensörü bulunuyor ve yüzle kilidi açan teknolojiye sahip olmasına rağmen ön yüz fotoğraf makinesi Apple’ın derinlik algılama özelliklerine sahip değil. Tersine, Note 8 ikonik çok fonksiyonlu S Pen kaleme sahip ve iPhone’da böyle bir şey yok. Bunlar size biraz fikir verebilir.

Genel özellikler

Apple, iPhone X’deki A11 Bionic yongasetini şimdiye kadar bir akıllı telefona yerleştirilen “en güçlü ve akıllı” set olarak nitelendiriyor. A11 Bionic, iPhone 7’nin A10 Fusion çipinden yüzde 30 daha hızlı bir grafik işlemci biriminin yanı sıra altı çekirdek içeriyor (ikisi yüksek performans, dördü yüksek verimlilik için). Tüm bu ekstra güç, iPhone X’e sınıfının en iyisi artırılmış gerçeklik fonksiyonu sağlıyor ve Apple’ın Face ID teknolojisi ve TrueDepth kamera sistemini kullanmasına yardımcı oluyor. RAM ile ilgili olarak ise, Android destekli rakiplerinden daha az olan entegre bellekten daha fazla performans elde etme geleneğine sahip. Galaxy Note 8 ise, Qualcomm’un Snapdragon 835 işlemcisini etkileyici 6GB RAM ile birlikte kullanıyor. Bu işlemci, HTC’nin U11’inden OnePlus 5’e kadar birçok amiral gemisi Android telefonunda sorunsuz çalışan ve tutarlı bir performans gösteren bir işlemci. Böyle bir belleğe sahip olmak sisteme yardımcı oluyor ve Galaxy Note 8’i Google’ın platformu ile çalışan en güçlü cihazlardan biri haline getiriyor. Ancak Apple’ın iPhone 7’de kullandığı A10 Fusion çipi, Snapdragon 835’i çeşitli testlerde geçti, bu A11 Bionic’in muhtemelen tamamen onu aşacağı anlamına geliyor. Note 8’de performans sorunları göremezsiniz, ancak Apple açıkça bu noktada öne çıkmakta. Başka bir avantajı da, Apple tarafından tasarlanmış bir yonga olduğundan, iOS ile mükemmel şekilde optimize edilmiş olmasıdır. Pek çok Android telefonda bir Qualcomm işlemci ile bu tür bir optimizasyonu bulamazsınız. Hem iPhone X hem de Note 8 standart olarak 64GB depolama alanı ile birlikte geliyor, ancak Note 8’de bir MicroSD için fazladan bir yuva bulunuyor. Her ikisi de daha fazla paraya 256GB sunuyorlar. Hangi cihazı seçerseniz seçin, (iyileştirilmiş bir menzil sağlayan kablosuz protokolün en son sürümü olan) Bluetooth 5.0’a ve ayrıca dokunmatik ödeme işlemleri için NFC’ye sahip olursunuz. Note 8, Samsung Pay’in özel MST teknolojisi ile eski terminallerle de uyumlu.

Ekran, tasarım ve sağlamlık

Bu telefonlar çok farklı görünmüyorlar. iPhone X’in ekranı cihazın şeklini izliyor. Buna pek çerçevesiz diyemiyoruz (ekrana çerçeve olarak oldukça koyu bir sınır çizilmiş ve kamera sistemi ve kulaklığı barındıran bir yer var) fakat gördüğümüz en fütüristik akıllı telefon tasarımlarından biri olduğu konusunda herhangi bir şüphe yok. Arkada yeni iPhone, kablosuz şarj işlemine izin vermek için camla kaplanmış ve dikey olarak konumlandırılmış çift kameraya sahip. Kenarları paslanmaz çelikten yapılmış ve önceki nesillerin mat alüminyumdan çok parlak görünüyor. Ayrıca, eski iPhone’ların aksine, telefonda herhangi bir yerde bir ana düğme veya Touch ID bulamıyorsunuz. Kesin olarak büyük bir değişiklik var ve genel olarak telefonu daha iyi hale getiriyor. X’in mükemmel bir 5.8-inçlik 2,436 × 1,125 OLED ekranı var. Samsung’un çözümü pek mükemmel değil. Telefonun önünde sensöre yer olmadığından, Galaxy S8’de olduğu gibi, arka taraftaki ikili kameraların sağına parmak izi sensörü yerleştirilmiş. Kimse arkaya monte edilmiş parmak izi sensörünü sevmiyor. Genel tasarım açısından, görünüm biraz daha olumlu. Note 8 görünüm olarak süper boyutlu bir Galaxy S8 olarak adlandırıldı ve bu tamamen haksız bir iddia değil. Note 8, 6.3 inç 2,960 × 1,440 AMOLED panelinin boyutlarına göre kompakt ve ancak iPhone’un sıkı konfigürasyonuyla karşılaştırılamayan bir gövdeye sahip.Dayanıklılık açısından, öncelikle her iki telefonun da dışı camdan yapılmış ve suya dayanıklılar. iPhone X, IP67 olarak derecelendirilmişken (30 dakika boyunca bir metre derinliğine dayanabiliyor), Note 8, IP68’de biraz daha iyi bir şekilde konumlanmış, yarım metre daha derine batmayı kaldırabiliyor.

Pil ömrü ve şarj

Apple, iPhone X’den 21 saate kadar konuşma süresi bekleyebileceğini söylüyor. Bu, iPhone 7 Plus’ınkinden iki saat daha fazla. Dahası, kablosuz olarak şarj edebiliyorsunuz, çünkü iPhone X birçok diğer telefon üreticisi tarafından kullanılan açık Qi standardını destekliyor. Apple, iPhone X’in daha hızlı şarj olacağını söylüyor. Cihazla birlikte verilen yüksek hızlı bir duvar adaptörü, 30 dakikada yüzde 50’ye kadar şarj ediyor. Galaxy Note 8 ayrıca kablosuz ve hızlı şarj özelliklerine de sahip. Bu 3.300mAh’lik bir pilden kaynaklanıyor, bir şarjla bir buçuk gün bile idare edebiliyorsunuz.

Kamera

Bu telefonlardaki kamera ayarları şaşırtıcı derecede benziyor. Hem iPhone X hem de Galaxy Note 8, geniş açılı ve telefoto lensleri birleştiren çift 12 megapiksel sensörleri kullanıyor. iPhone X, sırasıyla f / 1.8 ve f / 2.4 açıklık oranına sahipken, Note 8’inki f / 1.7 ve f / 2.4’lik bir oranda. Bu telefonlardaki her objektif, bulanık çekimlerin azaltılmasına yardımcı olmak için optik görüntü sabitleme ile destekleniyor.

Sonuç

iPhone X’in satın alınması gereken bir iPhone olduğunu düşünüyoruz. Aynı zamanda, işletim sistemini de düşünmelisiniz. Android veya iOS’a geçmek önemli bir karardır. Bu karşılaştırmanın sonucu Galaxy Not 8’in kötü bir akıllı telefon olduğu anlamına gelmiyor – o da mükemmel bir telefon. iPhone X’in ön ve arka kamera özelliklerinin, Note 8’inkini geçtiğini düşünüyoruz. X aynı zamanda her açıdan daha güçlü bir cihaz. Note 8, eğer çok yönlülüğü arıyorsanız, çoklu göreve ihtiyacınız varsa bu açılardan mükemmel bir cihaz. Tasarım, görünüm ve artırılmış gerçeklik istiyorsanız , Apple’ın en sonuncu modelini almalısınız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.