iMacPro: Apple’ın En Güçlü Bilgisayarı

Apple’ın en güçlü bilgisayarı etiketinin üstünde yazan rakamı hakediyor mu?

Macline - - Contents -

iMac Pro Apple’ın adında pro kelimesi olan bir masaüstü Mac’ini çıkarmasının üzerinden dört yıl geçti ve iMac Pro geldi. Yeni bir Mac Pro çıkarıldığında Mac ürün serisinin bugüne kadarki en üst düzeyde bir ürünü beklenirken, iMac Pro, profesyonel bir iş istasyonu özellikleri ile 27 inç 5K iMac görünümünde. Bu kitleler için tasarlanmış bir bilgisayar değil. Öte yandan, çok çekirdekli performansına ve yoğun görevleri (video düzenleme, yazılım geliştirme, fotoğraf ve ses işleme, bilim, grafik ve benzeri uygulamalar) yerine getirmenize izin verecek güçlü bir GPU’ya ihtiyacınız varsa, aradığınız bilgisayar yeni Mac Pro olabilir.

Pro Mac’in gelişimi

En ciddi Mac kullanıcıları bir zamanlar profesyonel masaüstü Mac kullanırlardı. Power Mac serisi (daha sonra Mac Pro olarak adlandırıldı) sadece üst düzey değildi, orta düzeydeydi - en ucuz, ancak güçlü Mac’i arıyorsanız, bir Performa veya bir iMac satın alabilirdiniz, ancak ciddi kullanıcılar bir Power Mac aldılar. Son on yılda Apple, iMac serisinin mevcut gücünü artırırken, Mac Pro’yu en üst seviye işlerle sınırlı pahalı bir ürün olarak konumlandırdı. 2000’deki Power Mac kullanıcılarının birçoğu 2015’in 5K iMac kullanıcısı oldular. Sonuç olarak, 5K iMac’in ötesinde bir şey satın almaya ihtiyaç duymayan, iyi bir bilgisayar gücüne ihtiyacı olan profesyonel kullanıcılar var. 5K iMac’in sağlayabileceğinin ötesindeki performansı gerektiren bir sürü de görev var . Video düzenleme ve ses işi, daha hızlı işlemciler, daha fazla çekirdek ve daha hızlı depolama gerektiriyor. iMac Pro tüm bunları sağlıyor.

Farklı içerik

iMac Pro, tam P3 renk gamını destekleyen 27 inçlik 5K ekranlı bir iMac. Ayrıca, Apple tarafından sağlanan, sayı pad’li kablosuz bir klavye, mouse ve isteğe bağlı bir trackpad gibi çevre birimleri de mevcut. İçeriğiyle de daha önceki herhangi bir iMac’e benzemiyor.

8, 10, 14 ve 18 çekirdekli 3.2GHz Xeon W işlemci ile çalışan modelleri var. Temel Xeon W, 4.2 GHz’e kadar Turbo Boost’u destekliyor. Bu, işlemci yükünü birden fazla çekirdeğe yaymak için yazılmayan belirli programlar kullandığınızda yararlıdır. iMac Pro ayrıca 32GB RAM ile gelip 128 GB’a kadar yapılandırılabiliyor ve 1 TB SSD depolama alanı da 4 TB’a kadar artırılabiliyor. Ve sistemdeki en büyük güç Radeon Pro Vega GPU sayılabilir.

Bellek ve depolama

iMac Pro’nun RAM yuvaları yalnızca Apple veya yetkili bir servis tarafından yükseltilebilir durumda. iMac Pro’yu alırken, önümüzdeki bir ya da iki yıl için gereksinim duyacağınız RAM ile satın almalısınız. iMac Pro’daki SSD depolama alanı aslında Apple tarafından tasarlanmış bir T2 işlemci tarafından kontrol edilen iki sıralı NAND bellekten ibaret. Saniyede 2.8GB’a kadar okunabilir, 3.3GB’a kadar da yazma hızına sahip. Gerçekten çok hızlı.

Dış kısımda, Uzay Grisi renginin ötesinde, 5K iMac’ten en büyük farkı muhtemelen arkasındaki portların içeriği ve kalitesinde: İki bağımsız denetleyicide dört Thunderbolt 3 / USB-C bağlantı portu var, bunlar yüksek hızlı harici bağlantıya izin veriyorlar. iMac Pro, iki harici 5K ekranı kullanabiliyor. Thunderbolt çevre birimlerine güveniyorsanız veya elinizde harici monitörler varsa, bunları iMac Pro ile çalıştırmak için adaptör satın almanız gerekir. iMac Pro’nun ethernet portu 10 gigabite kadar hızları destekleyebiliyor, bu da ağa bağlı depolamayı yerel depolama gibi hissettirmesi açısından çok iyi. iMac Pro, önceki iMac neslinin esnekliğini geri getiriyor. iMac Pro’nun birlikte geldiği standı çıkartabilir ve bir adaptör satın alarak duvardaki standart herhangi bir VESA montaj askısına takabilirsiniz. 4K ve 5K iMac’ler stand veya VESA seçenekleri ile satın alınabilir, ancak bunları daha sonra diğer konfigürasyona dönüştüremezsiniz.

Hibrid Mac

iMac Pro, daha önce ayrı denetleyici bileşenleri tarafından yapılan sayısız görevi yönetmek için Apple tarafından tasarlanmış bir ARM işlemcisi T2’yi içeriyor. Apple tarafından tasarlanmış bir ARM işlemcisini Intel işlemcisiyle birlikte kullanan ilk Mac değil (Touch Bar’lı her MacBook Pro T1 işlemcisi ile gelir), ancak iMac Pro T2, Mac’in daha güvenli ve verimli olduğu bir gelecek sunuyor, işlemci ve GPU’nun yanında çalışan, Apple tarafından geliştirilmiş bir yardımcı yonganın da yardımı ile. T2, iMac Pro’nun stereo hoparlörlerini, dahili mikrofonlarını ve çift soğutma fanını kontrol ediyor.

Yükseltilmiş 1080p FaceTime kamerası için bir Görüntü Sinyali İşlemcisi sağlıyor ve bu, kameranın görüntü kalitesini önceki iMac kameralarına göre önemli ölçüde iyileştiriyor. En etkileyici olanı da, T2, sistem ve disk denetleyicisi olarak görev yapıyor ve iMac’in dahili SSD’si olarak hizmet veren ve diske depolanan tüm verileri sorunsuz şekilde şifreleyen iki sıra NAND belleği çalıştırıyor. Ama elbette, varlığından haberdar olmadığınızda T2’nin orada olduğunu bilmezsiniz. iMac Pro, birkaç yeni güvenlik özelliğinin dışında, bir Mac’den beklediğiniz şekilde çalışıyor. iMac Pro’yu ilk kez açtığınızda, T2’nin kontrolü ele almasına izin veriyor. Default olarak, Apple tarafından onaylanmamış bir macOS sürümünden veya harici bir diskten açılmıyor, bu seçenekleri Kurtarma modunda başlatarak ve yeni Başlatma Güvenlik Yardımcı Programını çalıştırarak değiştirebilirsiniz. Bu, ilk iMac Pro ve aynı zamanda T2’ye sahip ilk Mac’tir. iMac Pro’nun fanları fısıltı sessizliğinde çalışıyor, sessiz bir odada bile zor duyuluyor. Bugün, hızlı işlemciler, depolama ve bağlantı özellikleriyle birlikte, hepsi 5K ekrana eklenmişken en hızlı Mac sayılabilir. Bir iMac Pro’ya ihtiyacınız olup olmadığından emin değilseniz, muhtemelen almazsınız. Ancak Radeon Pro Vega GPU hızlı SSD depolamanın yanı sıra bir iMac Pro’da çalışmak açısından 8, 10, 14 veya 18 çekirdeği tercih edebilecekler için bu sistem, Mac Pro ve 5K iMac’in harika bir bileşimi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.