iPhone 11 Geliyor

Bu yıl Apple’ın iPhone X benzeri modeller çıkarması bekleniyor.

Macline - - Contents -

Apple’ın iPhone X’i daha yeni olmasına rağmen, bir sonraki iPhone’la ilgili söylentiler dolaşmaya başladı bile. Bir sonraki iPhone’un adının ne olacağını tam olarak bilemesek de, bunun iPhone 9 olarak adlandırılmayacağını varsayıyoruz. Halihazırda buna iPhone 11 diyoruz.

Kaç tane telefon olacak?

Apple, iPhone X’le kenardan kenara ekranlı telefon alanına girdi ancak raporlar, şirketin 2018’de ürün serisini ciddi şekilde genişletebileceğini gösteriyor. Aslında söylentiler, şirketin iPhone X benzeri bir tasarıma sahip üç telefon çıkaracağı yönünde. Bloomberg’in bir raporuna göre Apple, şimdiye kadarki en büyük iPhone’u, mevcut iPhone X’le aynı boyutta yeni bir telefonu ve bazı özellikleri eksik olan daha ucuz bir iPhone’u piyasaya sürecek. Büyük cihazın, 6.5 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olduğu bildiriliyor. Muhtemelen bugün iPhone 8 Plus’da olduğu gibi “artı boyutlu” iPhone olarak konumlandırılacaktır. Parmak izi sensörünün yerine Face-ID’ye ve bunun yanı sıra kenardan kenara bir ekrana sahip olan düşük maliyetli bir cihaz da bulunuyor. Peki Apple, maliyetleri nasıl düşürür? Şirketin, telefon üzerindeki özellikleri sınırlamak yerine, biraz daha ucuz malzemeler kullandığı bildiriliyor.

Tekrar OLED ekran

Raporlara göre, gelecekteki en azından iki iPhone muhtemelen OLED ekranlara sahip olacaklar. 2017’de Apple, Samsung’a 5.2-inç, 5.8-inç ve 6.5-inçlik ekran siparişi verdi. Bununla birlikte bir başka raporda da Apple’ın pazarlanma olasılığının düşük olması nedeniyle 5.2 inçlik ekran siparişini iptal ettiği bildiriliyor. OLED siparişine ek olarak, bazı gazete haberlerinde Apple’ın 6 inçlik bir model için Japan Display’e panel siparişi verdiği bildiriliyor. Japan Display, OLED ekranlarından daha ucuz olan ve aynı özelliklerin birçoğunu sunan Tam Aktif LCD ekranlar üretmekte. Tam Aktif LCD ekrana sahip iPhone’lar, geleneksel LCD ekrana kıyasla daha koyu siyahlara sahip olacak ve ıslak ellerle kullanılabilecek. Bir başka raporda, iPhone’un 2018’de LCD ekranlı 6.1 inçlik ekonomik br iPhone üreteceğini belirten bu bilgiyi destekliyor. Bu iPhone daha düşük çözünürlüklü bir ekrana sahip olacak ancak Face ID’ye de sahip olacak.

TrueDepth kamera geri geliyor

Bir başka habere göre, bir sonraki iPhone’da TrueDepth 3D arka kameralar bulunmayacak. KGI Securities tarafından hazırlanan bir rapora dayanan haberde, Apple’ın ön yüzde TrueDepth kamera bulunan yeni modeller sunmaya odaklanacağı söyleniyor. KGI aslında bir sonraki iPhone’ların TrueDepth 3D arka kameraları kullanacağını bildirmişti, ancak analistler Apple’ın mevcut kameralarının şu anki Android telefonlardan yaklaşık iki buçuk yıl daha önde olduğuna inanıyorlar. KGI Securities ayrıca, 6.1 inçlik iPhone’un tek lensli bir kamera yerine çift lensli kame- ralarla tamamen kaybolabileceğini öngörüyor. Apple’ın, Google’ın Pixel 2 ile yaptığı, Portre Modu gibi özellikleri uygulamak için makine öğrenimini kullanmayı mı planladığı veya tek lensli özelliklere sahip tek lensli bir kamera mı planladığı henüz belli değil.

Pil ve kablosuz şarj

KGI Securities tarafından verilen bilgilere göre, üç 2018 iPhone modelinde daha güçlü piller olacak. Hem 5.8 hem de 6.5 inç iPhone’lar, iPhone X’de kullanılan yeni L şeklindeki pil tasarımından yararlanacaklar. Apple’ın ekonomik modeli olan 6.1 inç LCD iPhone, muhtemelen maliyetleri düşürmek için dikdörtgen bir pile sahip olacak. KGI Securities tarafından hazırlanan raporda, 5.8 inçlik iPhone’un 2,900-3,000mAh’lik bir pili olacağı belirtiliyor. Ayrı bir raporda KGI, 6.5-inçlik iPhone’un 3.300-3.400 mAH pil, 5.8-inç iPhone’un 2.800mAh pile sahip olacağını bildiriyor. IPhone X, L şeklinde bir pile sahip ilk telefondu. Yeni L şeklindeki pil, Apple’ın şasideki sınırlı alanı daha verimli kullanmasına olanak tanıyor. Analistler bu tasarımın pilin daha hızlı şarj edilmesini sağladığını söylüyor. Bu yılın başlarında düzenlenen bir raporda, Apple’ın 2018 iPhone’larda L-şeklindeki pilleri tedarik etmek için LG Chem’i seçtiği de doğrulanıyor. Apple, iPhone için pil tedarik etmek açısından birçok şirkete güvenirken, LG Chem L şeklinde piller üreten tek şirket. 2017’de Apple, sonunda iPhone’larında kablosuz şarjı sunmayı başarmıştı. Bu, son birkaç yıldır pek çok Android telefonda hoş karşılanıyordu. 2018’deki yeni iPhone modellerinin en az ikisinin cam arka kapakla geleceği varsayılıyor. Nikkei tarafından yayınlanan bir raporda, 6.1 inçlik LCD iPhone’un, daha geleneksel bir iPhone 7 tarzı metal kasa ile geleceği, bunun da kablosuz şarja izin vermediği belirtiliyor. Apple’ın 2015 yılından bu yana Energous adlı bir şirketle çalıştığı söylentileri de var. Energous, iPhone 11’i vericilerin birinden 5 metre uzakta tutmanıza olanak tanıyan bir şarj yöntemi geliştirdi. Geçen yıl iPhone ürününün Energous kablosuz şarjı içereceği söylentileri olsa da, şirket vericisini zamanında sunamadı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.