Apple iPhone X Plus

Sızan görüntüler bize, büyük bir 6.1 inçlik iPhone ekranının bir görüntüsünü sağladı.

Macline - - Dosya -

Apple’ın iPhone X’i piyasaya sürmesinin üzerinden bir yıl bile geçmemiş olsa da, bir sonraki iPhone’la ilgili söylentiler ortaya çıkmaya başladı. Henüz resmi bir şey yok, ama yeni nesil cihaz hakkında bildiğimiz her şeyi burada sıraladık.

Tasarım

Bir rapora göre, iPhone X modellerinden en az biri bir metal gövdeye sahip olacak. 6.1-inç LCD iPhone muhtemelen çeşitli renklerde metal bir gövdeye sahip olacak ve yeni bir rapora göre 6.1 inçlik telefonun çerçevesinin alüminyum olacağı belirtiliyor. Bir analistin notuna göre de, bu modelin pembe, sarı ve mavi de dahil olmak üzere bir dizi parlak renkte olacağı tahmin ediliyor. Halihazırda iPad çerçeveleri üreten şirket Casetek, kasa tedarikçisi olabilir. Daha büyük iPhone, daha fazla özellik iPhone’un hemen hemen her yeni modelini, daha önce gelen iPhone’lardan daha hızlı, daha güçlü ve daha iyi hale getiren bazı iç geliştirmeler görüldü ve iPhone X Plus’ın da bu konuda farklı olması beklenmiyor. Henüz gelişmiş özellikleri hakkında fazla bir şey duymadığımız halde, ilk işaretler ortaya çıkmaya başladı. Apple’ın üretim ortağı Taiwan Semiconductor Manufacturing, bu yılın iPhone’unda görmeyi beklediğimiz bir çip serisinin üretimine başladı. Muhtemelen A12 olarak adlandırılacak yeni çip, görünüşe göre, iPhone’un son serilerinde dolaşan 10 nanometrelik çiplerden daha küçük, daha hızlı ve daha fazla güç üretmeye yardımcı olacak 7-nanometrelik tasarımı kullanacak.

Kulaklık adaptörü yok mu?

Apple kulaklık jack’ını birkaç yıl önce iPhone’dan çıkarmıştı, ancak şimdi şirket hepsinden birden kurtulmaya hazırlanıyor gibi görünüyor, buna iPhone’un bir Lightning - 3.5mm kulaklık jack adaptörü ile çıkarılmaması da dahil. Yeni bir rapor, Apple’ın iPhone X Plus’ının bir adaptör içeremeyebileceğini söylüyor, bu nedenle kablolu kulaklık kullanıyorsanız bunu ayrı olarak satın almanız gerekecek.

Pil ve kablosuz şarj

iPhone’ların 2017 serisiyle ilgili en can sıkıcı şeylerden biri, kutuda hızlı şarj adaptörlerinin olmamasıydı. IPhone 8, 8 Plus veya iPhone X’te hızlı şarj etme avantajından yararlanmak istiyorsanız, ayrı bir şarj adaptörü ve ayrıca USB-C-to-Lightning kablosuna ihtiyacınız oluyor. Apple, bundan ötürü iPhone kullanıcılarının topluca bir isyanına maruz kalmış olabilir. Yayılan yeni bir söylentiye göre, 2018 iPhone serisi 18W USB-C adaptörü ve USB-C-to-Lightning kablosu ile sunulacak. 18W USB-C güç adaptörü ile telefon şarjınızı yaklaşık 30 dakika içinde yüzde 0’dan yüzde 30’a kadar çıkarmayı bekleyebilirsiniz. Bazı bilgilere göre de, üç 2018 iPhone modelinin tümü daha güçlü pillere sahip olacak. 5.8 ve 6.5 inçlik iPhone’lar iPhone X’te kullanılan yeni L biçimli pil tasarımından faydalanacak. Apple’ın ekonomik modeli olan 6.1 inçlik LCD iPhone, maliyetleri düşürmek için büyük olasılıkla dikdörtgen bir pile sahip olacak. Bir rapora göre, 5,8 inçlik iPhone büyük olasılıkla

2,900-3,000mAh’lik pile sahip olacak. Ayrı bir raporda, 6.5 inçlik iPhone’un 3,300-3,400mAH pil içereceği bildirildi, 5,8 inçlik iPhone’un da 2,800mAh’lik pile sahip olacağı belirtildi. iPhone X, L şekilli bir pili ilk kullanan telefondu. Yeni L şeklindeki pil, Apple’ın kasasının içindeki sınırlı alanın daha verimli kullanılmasını sağlıyor. Bir analist, bu tasarımın pilin daha hızlı şarj edilmesini sağladığını söyledi. Bu yılın başlarındaki bir raporda Apple’ın 2018 iPhone’larda L-şekilli pilleri tedarik etmek için LG Chem’i seçtiği doğrulandı. Apple, iPhone için pil tedarik etmek için bir dizi şirkete güvenirken, LG Chem, L şeklinde piller üreten tek şirket. 2017 yılında, Apple sonunda iPhone’larda kablosuz şarj kullandı. Bu, son birkaç yıldır birçok Android telefonda bulunan hoş bir özellik. 2018’de Apple bir şeyleri daha fazla bir arada kullanıyor olabilir ve biz bir sonraki iPhone’un en az iki modelinin camlı arka kapak ile geleceğini düşünürken, Analistler 6.1 inçlik bir LCD iPhone’un daha geleneksel bir iPhone 7 tarzı kasasının olacağı iddiasındalar, böylece kablosuz şarja da izin vermiyor Ayrıca, cam sırtla yaşanan kazalardan kaynaklanan bu korkunç derecede büyük onarım maliyetlerinden de kaçınılacak. Apple’ın 2015’ten beri Energous adlı bir şirket ile çalıştığı iddia ediliyor. Energous, iPhone X Plus’ı vericilerden 5m uzaktan şarj etmeyi sağlayacak bir şarj yöntemi yarattı. Geçen yılki iPhone’lar için Energous kablosuz şarjını içereceği söylentileri varken, şirket vericilerini zamanında teslim edemedi.

Adı ne olacak?

Bir sonraki iPhone’un ne olacağını tam olarak bilmiyor olsak da, iPhone 9 olarak etiketlenmeyeceğini varsayıyoruz. Aslında Apple’ın buna iPhone 11 adını vereceğini varsaydık - ama pek çok söylenti dolaşmaya başladı, başka seçenekler de var gibi görünüyor. Son raporların büyük çoğunluğu, bu yılın amiral gemisine iPhone X Plus olarak ad verileceğini söylüyor. TrueDepth kamera dönecek mi? Bir sonraki iPhone, TrueDepth 3D arka kameralara sahip olmayacak. Bir rapora dayanan hikaye, Apple’ın bunun yerine ön yüzde TrueDepth kameraların ve stabilizasyona sahip modellere odaklanacağını gösteriyor. Analistler, Apple’ın mevcut kameralarının mevcut Android telefonlarınkinden iki buçuk yıl önde olduğunu düşünüyorlar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.