En iyi ücretsiz fotoğraf işleme yazılımları

Her biri Photoshop ile benzer işlevler sağlayan, ancak ücretsiz olan, piyasadaki en iyi fotoğraf düzenleme yazılımlarına göz atıyoruz.

Macline - - Editörden -

Şu konuda hiç kuşku yok - Adobe Photoshop piyasadaki en iyi fotoğraf düzenleme yazılımı olmaya devam ediyor. Ancak, resmi eğitimden geçmediğiniz sürece, bu, uzmanlaşmak için zor bir programdır ve bu alandaki seçeneklerin en ucuzu değildir. Aşağıdaki programların her biri, örneğin, yeniden boyutlandırmanıza, kırpmanıza ve kolayca pozlamayı düzeltmenize izin veren temel ve yarı gelişmiş görevleri gerçekleştirebilirler. Hem herhangi bir yazılım yüklemeyi gerektirmeyen web tabanlı çözümler hem de geleneksel masaüstü yazılımları için mükemmel seçenekler var.

Masaüstü seçenekleri GIMP

Genellikle Photoshop’a en iyi ücretsiz alternatif olarak gösterilen GIMP (GNU Image Manipulation Program), ürünü sürdüren ve geliştiren bir gönüllü geliştirici topluluğuna dayanan açık kaynaklı bir uygulamadır. Mac ve PC için mevcuttur, uygulama ile profesyonel düzeydeki düzenleme ve rötuş araçlarına bir arada sahip oluyorsunuz - Adobe’ye yüzlerce dolar veremeyecek tasarımcılar için mükemmel. Programı başlattıktan sonra, resmi gösteren özel bir pencere ve araç kutusu ve katmanları düzenlemek için ayrı pencereler buluyorsunuz. Büyük bir ekran veya iki ekran kullanırken, resimlerinizle oynamak için hoş ve büyük bir çalışma alanına sahip olursunuz. Araç kutusu içindeki ikonlar kırpma, serbest seçme, boyama ve fırça araçları gibi işlemleri temsil eder ve bunlarla fotoğraflarınıza çeşitli efektler uygulayabilirsiniz. Photoshop gibi görünebilir, ancak GIMP kendine özgü bir görünüme sahiptir.

PhotoScape

Temel resim düzenleme dışında PhotoScape, slayt gösterileri ve animasyonlu GIF’ler oluş- turmanıza, ekran görüntüleri çekmenize ve görüntüleri birleştirip ayırmanıza izin verir. Araç çubuğunuzu özelleştirebilirsiniz, böylece en çok kullandığınız özellikleri düzenleyebilir ve daha sonra yazılımın özelliklerini derinleştirmek istediğinizde varsayılan araç çubuğuna geri dönebilirsiniz. PhotoScape yazılımını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ancak Open Candy ağının bir parçasıdır ve diğer “önerilen” yazılımlar için reklamlar içerir. Bu, PhotoScape’e özeldir ve adware olarak bilgisayarınızın geri kalanına sızmaz.

The Nik Collection

Nik Collection, Google’ın izniyle gelen ve şu anda tamamen ücretsiz olan bir resim düzenleme paketidir. Bu, mevcut en güçlü online araçlardan biridir ve 2016’da Google onu piyasaya ücretsiz sürdüğünde, oldukça büyük bir olay olmuştu. Collection’da, her biri farklı bir odağa sahip olan yedi eklenti bulunmak-

ta. Analog Efex Pro, bir vintaj estetiği üreten efektlere odaklıyken veya dijital fotoğrafların daha doğal görünmesini sağlarken, Color Efex Pro bir ton filtre sağlıyor. Diğer taraftan Silver Efex Pro, siyah-beyaz görüntülere yönelikken, Viveza, bir fotoğrafta, filtreler kullanmadan belirli renkleri değiştirmenize olanak tanıyor. Son iki eklenti olan Sharpener Pro ve Dfine, netlik düzeyini artırmanıza ve diğer şeylerin yanı sıra gürültüyü azaltmanıza olanak tanıyor. En iyi tarafı, tek tek araçları veya tüm paketi bir kerede indirebilmek. Araçları öğrenmek biraz zaman alabilir ancak farklı fonksiyonları ayırarak yazılım, insanların herhangi bir anda ihtiyaç duydukları şeyleri seçmesini ve almasını kolaylaştırıyor. 2017 yılının başında Google’ın bu araçlara yamalar veya güncellemeler sunmayacağını gösteren bazı üzücü haberler olsa da, Ekim ayında DxO’nun onu satın aldığı açıklandığında her şey değişti. Nik Collection’ın yeni bir sürümü, 2018’in ortalarında yeni sahiplerinin tam desteği ile piyasaya sürülecek. Nik Collection’ı doğrudan DxO’dan indirebilir veya orijinal Google sunucu linklerini kullanabilirsiniz.

Photoshop Express

Yukarıdaki seçenekler çok basit görünüyorsa veya ücretsiz olarak Adobe deneyiminden daha fazlasını istiyorsanız, Photoshop Express dikkate değer bir başka seçenektir. Her ne kadar standart Photoshop ile karşılaştırılsa da, Express, çok daha kademeli bir öğrenme eğrisi ile fotoğraf düzenlemek için bir dizi harika seçeneğe sahip. Mobil köklerini açığa vuran bir arayüze sahip olan Photoshop Express, her türden fotoğraf için, kaydırma çubuğu ayarlarına ve tek dokunuşlu düzeltmelere hızlı ve kolay erişim sağlıyor. Ön yüklemeli “Efektler” renk ve kontrastı iyileştirmek için görüntülerde hızlı ve dramatik değişiklikler yapıyor; kırpma ve dönüştürme araçları, bir fotoğrafın yönünü ve odaklanmasını ayarlamanıza olanak tanıyor ve “Ayrıntılar” size keskinleştirme ve gürültü üzerinde kontrol olanağı sağlıyor. Dosya tipi desteği, raw kamera dosyaları ve JPG ve PNG dosyaları ile sınırlı, ancak Photoshop Express, Windows PC’nizde, iOS’ta veya Android cihazınızda sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz ücretsiz bir uygulamadır.

Web seçenekleri Pixlr.com

Pixlr.com, tamamen ücretsiz olan katmanlı bir ürün. Site, fotoğraf düzenleme işlemini Pixlr Editor (gelişmiş) ve Pixlr Express (verimli) olarak ayırıyor. Site, bir akıllı telefon veya tablette fotoğrafları düzenleyebilmeniz için bir mobil paket de sunuyor - hem iOS hem de Android sürümleri mevcut. Pixlr Editor daha çok Photoshop’a benziyor. Resmi kırpmanıza, boyutlandırmanıza ve ayar yapmanıza izin veren basit bir fotoğraf düzenleme aracı. Flaş patladığında ortaya çıkan şeytan gözlerini kaldıran kırmızı göz aracı var. Diğer taraftan Express, yaratıcı katmanları resimlerinize koymanıza olanak tanıyor - bu gerçekten fotoğraflarınızla oynamanızı sağlıyor. Örneğin, fotoğrafın üzerine bir kahve fincanı konmuş gibi görünmesi için bir resme leke koyabilirsiniz. Pixlr’ın, Web tabanlı ve masaüstü görüntü düzenleyicileri arasındaki bir yerde konumlandığını unutmayın: Yazılımın indirilebilen mobil ve masaüstü sürümleri var. Bununla birlikte, genellikle bir browser sekmesini açıp online sürümü yüklemek daha kolay. İndirme sitesi Adobe Flash’ın çalışmasını gerektiriyor. Bu nedenle, karşıdan indirmeden önce onu etkinleştirmeniz gerekir.

Sumopaint

Sumopaint, son yıllarda ortaya çıkan “Photoshop lite” resim editörlerinden birisidir - ama yaptığı işi gerçekten de iyi yapıyor. Bu web tabanlı yazılım - bir indirme seçeneği de var - Adobe kullanıcıları için çok tanıdık bir araç seti, anlaması ve kullanması kolay ve işi başarmaya odaklanan minimalist bir görüntüsü var. Bu seçenek, herhangi bir düzenleme seçeneğinden vazgeçmek istemeyen ve düzenleme yazılımı için para vermek istemeyen daha ciddi fotoğrafçılar için daha uygun.

iPicyy

Photoshop yerine Microsoft Paint’i kullanıyorsanız, iPiccy sizin için olabilir. Site, fotoğrafları otomatik bir süreçle düzenlemenizi sağlıyor. Fotoğrafları aktif olarak düzenlemek için araçlar kullanmak yerine, çoğu durumda tüm fotoğrafa efektler uygulanıyor. Resimleri düzeltmek, yeniden boyutlandırmak, kırpmak, döndürmek, çevirmek, pozlandırmasını değiştirmek ve diğer ayarları yapmak için bir düğmeyi tıklamak yeterli. iPiccy basitleştirilmiş bir uygulama gibi görünebilirken, geniş düzenleme seçenekleri biraz karmaşık. Birçok ayarda parlaklığı, kontrastı ve diğer işlevleri ayarlamanıza izin veren bir kaydırma cetveli var. Tek şikayet, geri alma düğmesine sahip olmamasından olabilir. Görmek istediğimiz şey, yan cetveldeki sıfırlama düğmesidir, çünkü başlangıç noktasına dönmeye karar verirseniz, çubuğu başa döndürmek zordur. Leke ve kırışıklık giderici de dahil olmak üzere çeşitli araçlar, fotoğrafları temizlemeye yardımcı oluyor. Ardından güneş lekesi, allık veya maskara uygulamak gibi birkaç kozmetik düzeltme yapabilirsiniz.

The Nik Collection

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.