Photoshop, Illustrator ve InDesign: Hangisi hangi işe daha uygun?

Fotoğraf düzenlemeden tipografi araçlarına, ses tasarımına kadar, endüstri standardı olan Adobe Creative Suite, her türden yaratıcı profesyonellere hızlı ve profesyonel bir tasarım yaratmak için ihtiyaç duydukları her şeyi yaratıcı bir şekilde sunuyor. Ha

Macline - - Editörden -

Şimdi, grafik açısından bakalım. İster bir logo tasarımı oluşturuyor, ister sosyal medya grafikleri tasarlıyor veya bir broşür hazırlıyor olun, Adobe firması, Photoshop, Illustrator ve InDesign ile mükemmel uygulama çözümleri sunuyor. Bu uygulama koleksiyonu oldukça güçlü ve her biri belirli türde projeler için optimize edilmiş düzinelerce özellik ile dolu. Doğru proje için doğru uygulamayı kullanmak tasarım sürecini daha iyi hale getirir. Tasarımcılar daha kısa sürede müşterileri için daha fazla seçenek yaratmak amacıyla daha hızlı çalışabildiklerinden, tasarım daha verimli hale gelir. Tasarımcılar, projeye uyarlanmış araçlarla daha yüksek kaliteli işler üretebilirler. Doğru aracı kullanmak, sizi daha esnek hale getirir ve değişen ihtiyaçlara göre tasarımları düzenleyebilir veya değiştirebilirsiniz. Hangi uygulamayı kullanacağınızı nereden bileceksiniz? Çoğu grafik tasarım işi şu 3 noktada değerlendirilebilir:

1. Baskı veya dijital

Bir baskı projesi, bazı medya türlerinin (örneğin kartvizitler, el ilanları, tişörtler, ambalajlar, çıkartmalar ve daha başkaları) fiziksel olarak basılmasıdır. Dijital projeler ise bunların bir ekranda görüntülenmesidir (örn. sosyal medya grafikleri, web sayfalarındaki reklamlar, web siteleri, e-kitaplar, sunumlar ve daha başkaları).

2. Resim veya metin

Resim projeleri, fotoğraflar, resimler, şekiller ve desenler gibi görsel unsurları içerir. Metin projeleri, birkaç tane (kartvizit) veya bir demet (broşürler ve kitapçıklar) olsun, kelimeler üzerine odaklanır. Çoğu zaman, projeler her ikisini de kullanır.

3. Vektör veya raster

Bir vektör projesi, herhangi bir boyuta (ör. logolar) genişletilebilen veya küçültülebilen çizgiler ve eğrilerle oluşturulan bir resimdir. Bir raster projesi, yeniden boyutlandırıldığında (örn. fotoğraflar) kalite açısından değişecek olan belirli sayıda pikselden oluşturulan bir görüntüdür. Yani bir uygulamayı, herhangi bir

uygulamayı seçin. Her birini ne zaman kullanacağınıza bir göz atalım. Photoshop, hem görüntü oluşturmak hem de geliştirmek için en güçlü uygulamadır. Katmanlar, tek bir tıklamayla düzeltilebilir ve yeniden düzenlenebilen şablonlar geliştirmeyi kolaylaştırır. Ayarlama araçları, diğer uygulamalardan daha güçlüdür ve renk, kontrast, parlaklık ve daha fazlasında küçük düzeltmeler yapılmasına izin verir. Ancak Photoshop her zaman en iyi çözüm değildir. Photoshop’un ne zaman en iyi şekilde çalıştığı ve hangi durumlarda Illustrator veya InDesign’a geçmenin daha mantıklı olduğuna bir bakalım.

Photoshop’u şu durumlarda kullanın

Fotoğrafların rötuşlama zamanı gelir. Fotoğrafın rengini düzeltmek mi gerekiyor? Birkaç dokunuş mu gerekir? Ya da dijital olarak bir iki nokta koymak mı lazım? Photoshop = fotoğraflar. Ve daha iyi bir araç yok.

Çalışmayı dijital veya baskı için düzeltmeniz gerekebilir. Bu bir fotoğraf, resim, çizim ya da başka bir şey olabilir. Photoshop, her çizginin, gölgenin ve dokuların yerinde olduğundan emin olmak için doğru araçtır. Ardından, bu resmi kendi başına veya bir Illustrator veya InDesign projesinde kullanabilirsiniz.

Web için sosyal medya görüntüleri, banner reklamlar, e-posta başlıkları, videolar gibi dijital görüntüler isteyebilirsiniz. Bu görüntüleri Photoshop’ta oluşturarak, doğru boyutta olduklarından ve web için optimize edildiğinden emin olabilirsiniz.

Bir web sitesi veya uygulama maketi oluşturmanız gerekebilir. Katmanlar, kullanıcı arayüzü öğelerini taşımayı kolaylaştırır ve Photoshop piksel tabanlı bir düzenleme programı olduğundan, tasarımınızın herhangi bir ekran boyutu için doğru boyutta olduğundan emin olursunuz.

Çalışmanızı animasyon ve video ile süslemek isteyebilirsiniz. Bugün, kameralar sadece

fantastik fotoğraflar çekmiyorlar, aynı zamanda oldukça hoş videolar da çekebilmektedirler. Photoshop, basit video kliplerini bir araya getirmeyi ve grafik, filtre, metin, animasyon ve daha fazlasını eklemeyi kolaylaştırır.

Ne zaman farklı bir uygulama kullanmalı

Bir logo oluşturmanız gerekebilir. Çok farklı yerlerde kullanıldıklarından, logoların yeniden boyutlandırılabilmesi gerekir. Photoshop, vektör işleri için optimize edilmemiştir. Bu nedenle, bir takım zorlu geçici çözümlerle zorlamak istemediğiniz sürece, resimleriniz yalnızca bir boyutta olacaktır. Bunları büyütmeniz gerekiyorsa, muhtemelen pikselli ve “bulanık” olacaktır ve baskı için kabul görmeyecektir.

Çok fazla metin düzenlemesi yapmanız gerekiyordur. İster basılı ister dijital olsun, Photoshop çok miktarda metni iyi işleyemez. Banner reklamlar ve sosyal medya grafikleri gibi görseller için başlıklar ve kısa kopya satırları için iyidir, ancak paragraflar dolusu metin için Illustrator veya InDesign’ı deneyin.

Illustrator’u ne zaman kullanmalı?

Bir logo, ikon veya marka maskotu oluşturmanız gerektiğinde. Illustrator’da oluşturulan her vektör şekli ve çizimi, herhangi bir boyuta kadar büyütülebilir, bu da onu birçok farklı şekilde kullanılması gereken görüntüler için ideal kılar.

Tek sayfalık bir baskı parçası istiyorsanız. Illustrator, posterler, kartvizitler, el ilanları ve not kartları için idealdir. Uygulamanın diğer raster resimlerle birleştirilebilen görsel olarak esnek manşetlerin oluşturulmasına yönelik güçlü vektör araçları vardır.

Bir logoyu baskı için hazırlamanız gerekebilir. Illustrator’un baskıya hazırlama özellikleri inanılmaz derecede güçlüdür ve herhangi bir metnin gerilebilen, eğik ve herhangi bir şekilde dönüştürülebilen tamamen düzenlenebilir bir şekle dönüştürülmesini sağlar. Mükemmel logo tasarımı mı arıyorsunuz? Buradan başlayın.

Ne zaman başka uygulama kullanmalı

Resimleri düzeltmeniz gerekebilir. Bir kom-

pozisyonda raster bir görüntü (fotoğraf veya resim) kullanılıyorsa, Illustrator uygulamasının doğrudan bu resmi düzenlemek için birkaç aracı vardır. Ama Photoshop, renk, kontrast ve parlaklık gibi daha kapsamlı ayarlamalar yapabilir.

Çok sayfalı belgeler oluşturmanız gerekebilir. Illustrator tek sayfayı idare edebilir, ancak InDesign, sayfa numaralandırma, ana sayfa şablonları ve daha iyi metin sayfa düzeni fonksiyonları gibi özelliklerden ötürü yola devam edilecek uygulamadır.

InDesign’ı ne zaman kullanmalı?

Adobe, masaüstü yayıncılık pazarı için InDesign’ı geliştirdi ve öncelikle gazete, dergi, kitap, poster ve el ilanı düzenlemek için kullanılıyor. Büyük miktarda metin içeren hemen hemen her şey doğrudan InDesign’la yapılmalıdır. Fakat Illustrator metni de düzenleyebilir, öyle değil mi? InDesign, ana sayfa şablonlarını ayarlamanıza olanak tanır, böylece sayfa tasarımları tüm belge boyunca anında birleştirilir. Sayfalar otomatik olarak numaralandırılır ve kolayca yeniden sıralanabilir, çoğaltılabilir ve değiştirilebilir. Metin stilleri, sütunlar, kenar boşlukları ve yayınlamaya özgü diğer özellikleri de daha sağlamdır. Basitçe söyleyelim, eğer metin varsa, InDesign bunu başarabilir. InDesign bazı çok özel kullanımlar göz önüne alınarak oluşturulmuştur. İşte bu çözümle devam etmeniz gereken zaman.

InDesign ne zaman kullanılmalı?

Çok sayfalı, metin ağırlıklı bir çalışma için tasarım gerekiyorsa. Baskı veya dijital, InDesign süreli yayınlarda metin sayfaları düzenlemesi için geliştirildi. Bir dergi, broşür veya kitapçık tasarlıyorsanız, bunu ilk olarak burada yapmalısınız. Üç uygulamadan InDesign, mevcut en sağlam dizgi özelliklerine sahiptir ve Adobe Digital Publishing Solution ile entegredir, böylece tamamen etkileşimli e-kitaplar, dergiler ve diğer dijital yayınlar oluşturmanızı sağlar.

Ne zaman başka uygulama kullanmalı?

Küçük işler tasarlamanız gerekebilir (kart- vizitler ve el ilanları gibi). Illustrator, burada iyi çalışır.

Resimleri düzenlemeniz gerekebilir. InDesign’ın resim düzenleme yetenekleri çok azdır. Photoshop, renk, kontrast ve parlaklık gibi daha kapsamlı ayarlamalar yapabilir.

Bir logo tasarlamanız gerekebilir. InDesign sınırlı şekiller oluşturabilir, ancak belgeniz için bir logoya ihtiyacınız varsa, önce Illustrator’da tasarlayın ve ardından buraya aktarın.

Doğru işe doğru araç

Harika bir iş ister misin? Doğru aracı kullanın. Muhteşem, harika, akıl almaz bir iş ister misin? Photoshop, Illustrator ve InDesign’ın tüm özelliklerini nasıl birleştireceğinizi öğrenin. Bu uygulamalar, herkesi havaya zıplatacak tasarımlar oluşturmak için sorunsuz bir şekilde birlikte çalışabilir. Bir proje için ihtiyaç duyduğunuz uygulamayı bulduktan sonra, her şeyde uzman olun, böylece daha verimli çalışmaya ve daha esnek, yüksek kaliteli tasarımlar oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.