Apple’ın 40 yıllık eğitim yolculuğu

Steve Jobs’un ilk yıllarından bugüne, Apple’ın tarihi boyunca devam eden en önemli tema eğitim olmuştur. Bu sayımızda, Apple’ın doğrudan eğitim pazarına yönelik, bazıları başarılı bazıları başarısız çalışmalarını inceledik.

Macline - - Editörden -

Apple, Mart ayında eğitim alanındaki eski günlerine dönmek için düzenlediği bir etkinlikte eğitim sektörüne yönelik yeni ürünlerini duyurdu. Okullar bugüne kadar şirketin önemli bir müşteri ve iş ortağı olagelmişlerdir. Gelin Apple’ın ilk günlerinde bugüne kadar eğitim alanındaki seyrine bir göz atalım.

Apple II okullara giriyor

1978’de Apple, ABD’de Minnesota Eyaleti Eğitim Bilişim Konsorsiyumu (MECC) ile bir anlaşma yapar ve bu eyaletin okulları için 500 bilgisayar sağlar. Uzun bir ihale sürecinin sonucunda varılan anlaşma, bu eyaletteki okulların bilgisayarları doğrudan MECC’den satın almalarına izin verir. 1982 yılına kadar MECC, Apple bilgisayarlarının en büyük satıcısıdır. ABD Kongresi’nde, ülke çapında bilgisayar bağışlarına izin vermek için Carter yönetiminin son günlerinde devasa bir vergi indirimi yasasını geçirmek için gösterilen başarısız bir çabadan sonra, Apple California’ya döner. Eyalet valisi bir vergi indirimi sağlamak için 1982 yılında bir yasayı imzaladıktan sonra, şirket Apple IIe bilgisayarlarını kendi eyaletinde yaklaşık 9.000 okula bağışlar. Bu bilgisayarların okullarda çoğalması, Apple’ın eğitim pazarında erken bir yer edinmesine yardımcı olur. Daha sonra bir röportajda Steve Jobs, “Okullara, herkesten daha fazla bilgisayar yardımı yaptık” der, ancak makinelerin öğrencilerin yaşamları üzerinde çok fazla etki yapamayacağını da belirtir. Bir öğretmen veya ebeveynin yapabileceğinden daha fazlasını yapamayacağı anlamında söyler bunları.

Mac’lere geçiş

Apple, 1984’te Macintosh’un tanıtımıyla bir sonraki büyük eğitim çabasını gerçekleştirir. Apple, Mac’leri kolejlere sokmak için büyük çaba sarf eder. Jobs o zamanki bir röportajında, tüm Ivy League (sekiz vakıf üniversitesinden oluşan bir birlik) de dahil olmak üzere 24 en iyi üniversite ile anlaşmaya vardıklarını söyler.

Orijinal Mac’lerin kabulü o sırada biraz karışıkken, Mac’ler üniversitelerde büyük bir varlık haline gelir ve onlarca yıl boyunca öyle kalırlar. Eğitim pazarına ne kadar hitap edileceği üzerine CEO John Sculley ile yaşanan anlaşmazlık üzerine Jobs, 1985 yılında Apple’dan ayrılır. Özellikle eğitim kurumlarına yönelik iş istasyonu geliştiren NeXT Computer’ın kuruluşunda yer alır. Jobs’suz yıllarda Apple, eğitim pazarı için kişisel bir dijital asistan olan eMate 300’ü tanıtır, Cihaz bir kaleme ve dokunmatik ekran arayüzüne sahiptir ve “K-12 ortaöğretimindeki bir öğrenciye sağlam bir bilgisayar sağlamak için tasarlandı” diye lanse edilir. eMate, 1997 baharında piyasayı, zamanın bilgisayarlarına göre çok daha düşük maliyetli bir alternatif olarak vurur. Ancak ürün piyasada bir yıldan az bir süre kalır. Şirket, 1997’de NeXT’i satın aldığında Jobs da Apple’a döner. Yaptığı ilk şeylerden biri, Newton’u ve onunla birlikte, eMate’i öldürmek olur. Ardından, 1998 ilkbaharında Beige G3 tower ve masaüstüyle aynı bilgi işlem mimarisine ve bileşenlerine sahip olan Power Macintosh G3 All-In-One çıkarılır. Ancak, eMate’te olduğu gibi, Jobs bir yıl sonra onu da öldürür. Onu, yıllar boyu bilgisayar laboratuarlarında yer alacak, tanıdık şekli ile, renkli, hepsi bir arada Bondi 233 Mhz G3 iMac izler. 1999 yılında Dell, ABD’deki eğitim kurumlarına en çok satan bilgisayarlardan biri olarak Apple’ı geçer. Apple ise 2006’da hisse değeri olarak Dell’i geçer.

Geçmişe bakıp geleceği tahmin edelim

Apple, iPad için iBooks 2’yi çıkardığında 2012’de, bu sene Mart ayında yaptığı gibi bir eğitim etkinliği düzenler. Apple, 2016 yılında iOS 9.3 ile birlikte öğretmenlere bir araç seti sağlamak amacıyla Classroom uygulamasını sunar. Apple’ın eğitim web sitesinde şirket, Apple ürünlerinin sınıfta yapabileceği her şeyi anlatıyor. Sitedeki fotoğraflar iPad ağırlıklıdır. Apple’ın ürünlerinin sınıflarda kullanımının

düştüğüne dair işaretler var. 2017 yılında FutureSource Consulting tarafından hazırlanan bir raporda, Apple’ın cihazlarının mevcut sınıf kullanımında Google Chromebook ve Microsoft Windows’un ardında üçüncü sıraya düştüğü görülüyor. Bu cihazların düşük maliyeti, daha masraflı ve daha çalınma eğiliminde olan Mac’ler ve iPad’ler ile karşılaştırıldığında, düşüşün ana nedeni olarak görülüyor. Apple ürünlerini bir eğitim stratejisi için destekleyici olarak seçen bölgeler, bir Chromebook veya benzer bir araçla karşılaştırıldığında, koltuk başına üç veya dört kat daha fazla maliyeti olmasına rağmen, programa faydası olarak kolay dağıtım ve düşük destek yükü olduğunu belirtiliyorlar. Bağışlanmadıkça, Apple’ın ürünleri hiç o kadar ucuz olamaz. Şimdi de Apple’ın bu yılın Mart ayında eğitim alanında tekrar eski günlerine dönmek için yaptığı hamlelere ve sunduğu seçeneklere bir bakalım.

Okul Uygulaması

Apple, öğretmenlerin ödev hazırlamalarına, öğrencilerin ilerlemelerini görmelerine ve sınıfta uygulamaların gücünden yararlanmalarına yardımcı olan, güçlü yeni Okul Uygulama-

sını da duyurdu. Okul Uygulaması, Apple’ın dünyanın her yerindeki okullarda iPad’in sınıfa entegre edilmesine yardımcı olmak için kullanılan Derslik uygulamasının başarısını temel alıyor. Okul ve Derslik uygulamaları öğretmenlerin ve idarecilerin Apple teknolojilerini okullarına en iyi şekilde entegre etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış.

Yeni Ders programı derse yaratıcılık katıyor

Everyone Can Create; öğretmenlerin çizim, müzik, film yapımı veya fotoğrafçılığı herhangi bir ders, konu veya ödeve kolayca dahil etmelerine yardımcı olan çeşitli ücretsiz öğrenim kaynakğı ve öğretim kılavuzundan oluşuyor. Ders programı öğrencilerin kendilerini ifade etmeleri için farklı yollar sunarken yeni beceriler keşfetmelerine ve geliştirmelerine de yardımcı oluyor. Eğitimciler ve yaratıcı profesyonellerin işbirliğiyle geliştirilen Everyone Can Create programında öğretmenlerin İngilizce, matematik, fen ve tarih gibi derslere yaratıcılık ve yeni iletişim becerileri katmalarına yardımcı olan öğretmen ve öğrenci kılavuzları, dersler, fikirler ve örnekler bulunuyor. Öğretmenler öğrenmeyi kişiselleştirebilirler Okul Uygulaması, öğretmenlerin ödev hazırlamalarına, öğrencilerin ilerlemelerini görmelerine ve heyecan verici yeni yollarla uygulamaların gücünü sınıfa taşımalarına yardımcı olan yeni bir uygulama. Okul’da web bağlantılarından PDF’lere ve belgelere kadar neredeyse her tür içeriğe sahip ödevler oluşturmanın ve göndermenin kolay bir yolu olan Handouts özelliği bulunuyor. Okul Uygulaması ile öğretmenler iPad’de bulunan uygulamaların gücünden ve yaratıcılığından yararlanabilirler. Bir uygulamada belirli bir aktiviteyi kolayca atayabilir ve öğrencileri uygulama içinde belirli bir noktaya yönlendirebilirler. iPad’de kullanılabilecek zengin bir eğitim uygulamaları ekosistemi bulunuyor. Geliştiriciler, yeni bir eğitim çerçevesi olan ClassKit’i kullanarak uygulamalarını Okul’dan yararlanacak şekilde güncelleyerek aktivite atamayı ve öğrencilerin ilerlemesini görmeyi kolaylaştırabilirler. Okul ve ondan yararlanan uygulamalar öğretmenlere öğrencilerin performansının nasıl olduğunu görmeleri için yeni bilgiler sağlıyor. Böylece öğretimi tek tek öğrencilerin ihtiyacına ve potansiyeline göre biçimlendirmelerine yardımcı oluyor. Okul ile öğretmenler her öğrencinin sınıftaki genel performansının bir özetini görebilir, öğrencilerin uygulama etkinliklerini ve ödevlerinde katettikleri ilerlemeyi kontrol edebilirler.

Derslik Mac’e geliyor

Öğretmenlerin öğrencilerin iPad’lerini yönetmelerine yardımcı olan, derslerde öğrencilere yol göstererek geride kalmamalarını ve çalışmalarını paylaşmalarını sağlayan Derslik uygulaması da artık Mac’te. Derslik uygulamasıyla öğretmenler; uygulamaları, kitapları ve web sayfalarını aynı anda tüm öğrencilerin aygıtlarında kolayca açabilir, tüm öğrencilerin aygıtlarına belge gönderebilir veya onlardan belge alabilirler. Derslik uygulaması öğretmenlerin ders sırasında dikkatlerinin dağılmamasına yardımcı olmak için öğrencilerin ekranlarını görmelerini, belirli öğrencilere paylaşılan iPad’ler atamalarını, hatta bir öğrencinin parolasını sıfırlamasını sağlıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.