Apple neden hızla değer kaybetti?

Macline - - Editörden - Serdar Uzun [email protected]

Apple hisselerinin ve dolayısıyla şirketin 10 hafta gibi kısa bir sürede bu kadar değer kaybetmesini kimse beklemiyordu. Bunun nedenlerini merak edenler için burada bunları beş başlık altında özetlemeye çalışacağım.

Şirketin hisseleri 3 Ekim’deki tarihi zirvesine göre, şu anda bu yazı yazılırkenki seviyesine gelirken tam yüzde 27 değer kaybetmiş durumda.

Genelde teknoloji hisseleri şu anda düşmeye karşı direnme mücadelesi içindeler. FAANG şirketleri (Facebook, Apple, Amazon, Netflix ve Google) son 10 haftada yaklaşık 1 trilyon dolar değer kaybettiler. Ama Apple hisselerinin düşüşünün bazı özel nedenleri var.

1.Yavaşlayan iPhone pazarı

iPhone’un artık Apple’ın hisse fiyatındaki tek belirleyici faktör olmadığına dair her şeyi tartışabilirsiniz. Ancak, şirketin değerlemesinde hala büyük bir rol oynadığına şüphe yok. iPhone satışları yükselirken hisse yatırımcıları artar, düşerken azalır. Şu anda Apple, iPhone XR ve XS için talebin beklendiği gibi olmadığını iddia eden raporlardan etkileniyor. Bunların yanlış olma ihtimali olsa da, Apple iPhone XR’ın Japonya’daki fiyatını çoktan düşürdü, bunu başka ülkeler de izleyeblir.

2. iPhone’lar çok mu pahalı geliyor?

Apple’ın, en azından iPhone söz konusu olduğunda bu yavaş piyasaya cevap vermesinin iki yolu var. Bunlardan biri, iPhone pazarındaki doyumun hala az olduğu Hindistan gibi pazarlara ucuz telefon sunmak. Bu Apple için daha küçük kâr marjları anlamına gelir ve şirketin markasını aşındırır, o nedenle Apple bunu yapmaz. Apple’ın karar verdiği diğer seçenek iPhone’ların fiyatını yükseltmektir. Bugün, Apple’ın en yüksek fiyatlı en üst modeli iPhone XS Max, $1,449’dan satılıyor. $749’lık en ucuz iPhone XR bile, orijinal 2007 iPhone’unun $499 başlangıç fiyatının çok üzerinde.

3. Apple kurumlara odaklanmıyor

Apple bazı işletmelere girse bile, her zaman tüketicilerle ilgili bir şirket olmuştur. Şu anda, FAANG hisselerinin hepsi düşüyor - ancak kurumlara odaklananlar, tüketici pazarına odaklananlardan daha az düşüş yaşıyor. Bloomberg’in belirttiği gibi, “yatırımcılar Apple ve Amazon gibi tüketici odaklı şirketleri, Microsoft gibi işletmelere hitap eden firmalardan daha fazla cezalandırdılar. [Microsoft], Ekim ayının başından bu yana yüzde 6,3 düştü, Apple ise yüzde 23 kaybetti. ”

4. Çin’deki sorunlar

Çin’de sorunlar, bir süredir Apple için bir tehdit oluşturuyor. Apple’ın Çin’deki sorunları, onaylanmış devlet satın alımları listesinden çıkarılmasından, Huawei ve Xiaomi gibi rakip şirketlerin artan tehditlerine kadar her şeyi içeriyor. Şu ana kadarki en büyük tehdit ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı. iPhone’larda yüzde 10’luk bir gümrük vergisi artışı tüketicilere aktarılacaktır ve bu da zaten pahalı olan cihazları daha da pahalı hale getirecektir.

5. Apple’ın Servis birimi ile ilgili uyarılar

Apple’ın Servisler birimi, aslında şirkete inanmak için büyük bir neden oluşturuyor. Artık Apple’ın tek tek Apple Watch, iPad ve Mac işlerinden daha fazla gelir elde ediyor. Analistler Servisler için “hızla Apple’ın ana büyüme etkeni olmakta” diyorlar.

Ancak Apple’ın işinin bu kısmı ile ilgili soru işaretleri hala duruyor. Şirketin TV şovlarına 1 milyar dolardan fazla harcadığı, ancak bunları nasıl dağıtacağını tam olarak ortaya koymadığı bildiriliyor. Bazı raporlar, Apple’ın şovlarının şiddet ve seks gibi öğelerden temizlendiğini söylüyor. Bu sansürcü tavır, Apple’ın Netflix’i ele geçirmesini uman yatırımcıları endişelendirebilir.Belki de son ayın en büyük endişesi, Apple’ın App Store’daki tekelci uygulamalar gerçekleştirdiğini iddia eden bir antitröst davasıyla karşılaşmasıdır. Apple’a karşı verilecek bir karar, App Store satışlarının azalmasıyla milyarlarca dolarlık gelir açısından bir tehdit oluşturuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.