Mac’inizi Hızlandırın

Yavaş bir sistemi hızlandırmak için yapabileceğiniz şeyler vardır. Bunları en basitinden en karmaşığına sizin için derledik.

Macline - - Dosya -

Hiçbirimiz, ekranda dönen bekleme kürsörünü görmek istemeyiz. Ek RAM veya daha hızlı bir sabit disk için bir servet harcamadan önce, size Mac’inizi nasıl hızlandırabileceğinize ilişkin bazı ipuçları vereceğiz.Apple’ın işletim sistemi kendisini optimize etmede iyidir, ancak bu, yavaş bir sistemi hızlandırmak için yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığı anlamına gelmez. Buna daha yakından bakalım. Optimizasyon fonksiyonunu kullanın MacOS Sierra’dan bu yana kullanıcılar, “Depolamayı Optimize Etme” adlı yeni bir seçeneğe sahipler, nerede olduğunu biliyorsanız, bunu depolama alanını temizlemek ve hızını artırmak için kullanabilirsiniz. İlk olarak ekranın sol üst tarafındaki “Apple” menüsüne gidin ve “Bu Mac Hakkında” bölümüne girin. Buradan “Depolama” öğesini seçin ve ardından “Yönet” seçeneğini seçin. Bu, iCloud’daki tüm dosyaları saklamanın ve kurtulabileceğiniz karmaşayı fark etmenin yollarını da içeren bir dizi faydalı araç sağlayacaktır. Ancak, şu anda sizin için en kullanışlı olanı “Depolamayı Optimize Et” seçeneğidir. Bu, izlenen TV şovlarını kaldırmak, yalnızca son ekleri indirmek gibi kullanışlı şeyler yapmanızı sağlar. Mac’inizde çok fazla medya kullanıyorsanız bu aracı deneyin

Hızlıca kötü kod taraması yapın

Tüm “Mac’lerde virüs olmaz” söylemleri bir efsanedir. MacOS’un belirli güvenlik avantajlarına sahip olduğu doğrudur çünkü kötü amaçlı yazılımların büyük çoğunluğu Windows kullanıcılarını hedefliyor. Mac’ler de hala ara sıra saldırganların hedefi oluyorlar. Neyse ki, yirmi dört saat çalışan tarayıcılardan tek seferlik araçlara kadar sizi güvende tutmak için tasarlanmış birçok ücretsiz seçenek bulunmaktadır. Ne seçeceğinizi bilmiyorsanız, Malwarebytes for Mac, platformda bulunan en yaygın kötü amaçlı yazılımları yakalayan ve ortadan kaldıran bir kerelik ücretsiz tarama sunuyor. Ayrıca bunu hızlı bir şekilde yapıyor.

Giriş öğelerini engelleyin

Mac’inizin açılması uzun sürüyorsa, sisteminizle birlikte açılan çok sayıda uygulama vardır. Bu giriş öğelerini devre dışı bırakmak, yalnızca önyükleme işlemini hızlandırmakla kalmayacak, sistem kaynaklarını potansiyel olarak serbest bırakacak ve sisteminizi bir bütün olarak hızlandıracaktır. Başlamak için, menü çubuğunun sol tarafındaki Elma simgesini tıklatarak bulabileceğiniz “Sistem Tercihleri” ni açın. Orada, “Kullanıcılar ve Gruplar” ı tıklayın ve Mac’iniz açıldığında başlatılan uygulamaların bir listesini görmek için “Giriş öğeleri” sekmesini seçin. İhtiyacınız olmayan herhangi bir şey görürseniz, bunları listede seçin ve ekranın altındaki eksi düğmesini tıklayın.

Şeffaflığı iptal edin

MacOS’un görsel efektleri, Yosemite’den beri yürürlüktedir, ancak bazıları hızın tarafında değildir. Bunda şeffaflık en büyük suçlu. Artık her şey şeffaf, bu nedenle menü çubuğu diğer şeylerin yanı sıra duvar kağıdınızın bazı renklerini de alır. El Captain, bu etkilerin performans üzerindeki etkisini gerçekten azaltmış olsa da, en son güncellemelerde bile bunları devre dışı bırakmak oldukça büyük bir verimlilik artışı sağlar. Bunu böyle yapma seçeneği var, ancak biraz gizli. “Sistem Tercihleri” ne gidin ve “Erişilebilirlik” i seçin. “Ekran”ın altında, “Saydamlığı azalt” ı tıklayın, böylece işaretlenmiş olur. Kullanıcı arayüzleri, devre dışı bırakıldığında saydamlık etkisini kullanmayı bırakacak ve çok daha hızlı çalışacaktır.

Kullanmadığınız yazılımları kaldırın

Sistemi açan sürücüde yer açmak, özellikle sürücünüz hemen hemen doluysa (bu özellikle SSD olmayan eski Mac’ler için geçerlidir) performansı artırabilir. Bir miktar alanı korumanın kolay bir yolu, artık kullanmadığınız uygulamaları silmektir. Bazı uygulamaları yükleyen ve ardından onları unutan bir kişi iseniz, yolculuğa başlama zamanıdır. Uygulamalar klasörüne gitmeli ve birazını boşaltmalıyız. Ancak, uygulamalarınızı yalnızca Çöp Kutusu simgesine sürüklemeyin. İhtiyacınız olmayan bir takım şeyler geride kalacaktır. Bunun yerine, ücretsiz uygulama AppCleaner’a bakın. Herhangi bir uygulamayı bu pencereye sürükleyin ve önbellekler ve

yapılandırma dosyaları da dahil olmak üzere tüm ilgili dosyaları silebilirsiniz. Ya da, isterseniz, uygulamalarınızın tam listesini görebilir ve oradan silebilirsiniz.Bu, artık istemediğiniz bir uygulamanın, geride herhangi bir şey bırakmayacağından emin olmanın en iyi yoludur. Bu nedenle, gidin ve Uygulamalar klasörünü bununla temizleyin. Activity Monitor’u RAM’da çok fazla yer tutan bir yazılımı aramak için kullanabilir ve bir alternatif bulursanız en büyük farkı da yaratabilirsiniz.

Gereksiz dosyaları bulun ve silin

Uygulamalar muhtemelen, sürücünüzdeki alanın çoğunu kaplamazlar. Aslında bu işi dosyalar yapar. Ama hangileri? Ücretsiz uygulama Grand Perspective, en büyük blokları oluşturan en büyük dosyalar ile size dosyalarınızın kuş bakışı görünümünü sağlar. Bunu inceleyin ve silmek istediğiniz veya uzun süreli depolama için harici bir sabit sürücüye taşınacak büyük dosyalar olup olmadığını görün. Sabit diskinizde depolama alanını boşaltmanın bir başka hızlı yolu, kullanmadığınız dilleri silmektir. Mac’iniz birkaç dil konuşur ve çoğu kullanıcının ihtiyaç duymadığı diğer özellikler arasında bir yazım denetimi aracı sunar. Ücretsiz uygulama Monolingual bunu otomatik olarak yapar, istemediğiniz dil dosyalarını silmenizi sağlar. Saklamak istediğiniz herhangi bir şeyin işaretini kaldırın ve ardından “Kaldır” ı tıklayın. Bunun nasıl olduğuna şaşıracaksınız.

Masaüstünüzü temizleyin

İşte size hızla yapabileceğiniz bir öneri: Masaüstünüzde ikonlar karmaşa yaratıyorsa, onları temizleyin. Masaüstünüz, başka herhangi bir pencere gibi bir penceredir, eğer dosyaları bulmanız zor oluyorsa, muhtemelen sisteminizi yavaşlatıyordur. Masaüstünüzdeki her şeyi bir klasöre koymak bile buna yardımcı olabilir. Her şeyi gerçekten sıralamak sizi fazlasıyla bunaltıyorsa bunu anlayabiliriz.

Kontrol panelini iptal edin

Paneli en son ne zaman kullandınız? Tam olarak. 2005 yılında eğlenceliydi, ancak şimdi tüm ekranı kaplayan bir dizi araç gereksiz yere yığılmaya neden oluyor. “Sistem Tercihleri” ne gidin, ardından “Görev Kontrolü” simgesine tıklayın. Kontrol panelini hala seviyorsanız, daha önce söylediklerimiz için özür dileriz. Ancak, aslında kullanmadığınız herhangi bir aracı devre dışı bırakmayı düşünmeniz gerekir, çünkü sizi yavaşlatıyorlar.

Uygulamaları gerçek anlamda kapatın

Bu bir tür Mac’in temelidir, ancak bunu bilmiyorsanız utanmayın (pek çok insan bilmez). Sol üst köşedeki kırmızı “X” dairesine bastığınızda, uygulama kapanmaz. Aslında onu çalışır halde tutar - çünkü parlak bir nokta hala uygulamanın altında durur. Bir uygula- mayı uygun bir şekilde kapatmak için simgeyi sağ tıklayın ve “Çık” ı seçin. Alternatif olarak, herhangi bir uygulamayı kapatacak olan “CMD” + ”Q” klavye kısayolunu kullanarak da uygulamaları kapatabilirsiniz. Çok fazla uygulamanın açık olması sisteminizi ciddi şekilde yavaşlatabilir, bu nedenle öncelikle uygulamaları kapatın.

Hala yavaşsa Onyx’i çalıştırın

Tüm bu ipuçları işe yaramadı mı? O zaman büyük silahları kullanalım. OnyX, Mac merkezli optimizasyonların her türünü çalıştıran ücretsiz bir uygulamadır. Sisteminiz için uygun sürümleri indirin, sonra kurun ve başlatın. Bu bir güç kullanıcısı aracıdır ve muhtemelen bunu rahat kullanamayan herkes tarafından kullanılmamalıdır. İlk olarak uygulama, sabit sürücünüzü inceleyecektir. Her şey yolunda ise, “Bakım” sekmesine gidin ve “Scripts” bölümünü seçin. Buradan düzenli Mac bakım komut dosyasını çalıştırmaya zorlayabilirsiniz. Bundan sonra, MacOS’u bir dizi farklı önbellek yeniden inşa etmek için zorlamak için “Yeniden İnşa”ya gidin - bu, potansiyel olarak yavaşlamaları çözebilir. “Temizlik” bölümü de yardımcı olabilir, ancak bu yukarıda özetlendiği gibi CCleaner ile büyük ölçüde örtüşüyor. Diğer yapılandırma araçlarına gelince, keşfetmekten çekinmeyin, ancak bu genellikle, performansa yardımcı olacakları anlamına gelmez.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.