Editörün Seçimi Mac Uygulamaları

Mac kullanıcıları için yılın en popüler bazı temel uygulamalarını listeledik.

Macline - - Yazılım -

App Store’da MacOS uyumlu binlerce yazılım var. Yine de Web’de dağılmış binlercesinden bahsetmiyoruz. Biz de mevcut en iyi Mac uygulamalarını derledik. Fazla uygulama olduğu için, listelerimize daha çok yalnızca sıradan Mac kullanıcısının faydalanabileceği programları dahil etmeye çalıştık.

Amphetamine

Her zaman favori uygulamalardan olan Amphetamine, bilgisayarınızın uyku moduna girmesini, ekran koruyucunun başlatılmasını veya otomatik olarak görüntünün karartılması fonksiyonunun çalışmasını önler. Akan medyayı, videoları ya da klavyeye veya fareye uzun bir süre dokunmadığınızda gerçekleşen diğer aktiviteleri izlemek için idealdir.

Things 3 ($50)

Things 3, mükemmel bir MacOS yapılacaklar listesi ve görev yönetimi uygulamasıdır. Tam bir yeniden tasarım sayesinde Things 3, gö- revlerinize ve Takviminize kesintisiz bir arayüzde bağlanarak her zamankinden daha faydalı durumdadır. Açıklamaları, kontrol listelerini, yaklaşan görevleri, yalnızca gece görevlerini, otomatik hatırlatıcıları ve diğer birçok benzersiz görev özelliğini ona ekleyebilirsiniz. Mac için üst düzey bir görev yönetimi uygulamasına yatırım yapmak istiyorsanız, Things bu fiyata değer.

Alfred 3

Alfred’i, Siri ile birlikte bir dizi Spotlight olarak düşünün. Bu bir uygulama başlatıcısıdır, ancak bundan daha fazlasını yapabilir. Alfred ile, diğer birçok fonksiyonun yanı sıra, hızlıca hesaplamalar yapabilir, web aramalarını yürütebilir ve kelime tanımlarını hızlıca bulabilirsiniz. Siri ile Spotlight aramanız arasındaki boşluğu doldurur, görevleri otomatikleştirmenize ve Siri’nin ses girişi olmadan işlem yapabilmesini sağlayan gelişmiş işlevleri gerçekleştirmenize izin verir.

Day One

Day One, hayatın küçük anlarını yakalamak isteyenler için dijital bir arkadaş olarak hizmet ediyor. Metin dışında uygulama aynı zamanda, fotoğraf, hatırlatmalar ve etiketler içeriyor, bunların ikincisi organize kalmaya muazzam bir şekilde yardımcı olur. En iyi yanı? Şifre koruması potansiyelini koruyor ve meraklı gözleri uzak tutuyor. Day One’ın kullanımı ücretsizdir, ancak sınırsız günlükler ve fotoğraflar için - gelecekteki tüm güncellemelerden bahsetmemek gerekirse - ücretli aboneliği (yılda $35) düşünmek gerekebilir.

Parcel

Dürüst olmak gerekirse, artık normal mağazalardan kim alışveriş yapıyor? Parcel, online alışveriş meraklılarına hitap etmekte ve sürekli bir paket bekleyen herkes için idealdir. Takip uygulaması 250’den fazla servis ile çalışıyor (bunların arasında UPS, USPS ve FedEx gibi önemli şirketler de var), böylece paketlerini-

zin bir takip numarasından biraz daha fazlası ile bir bakışta nerede olduğunu görmenize olanak tanıyor. Bildirimleri ve Spotlight entegrasyonu, onun sadece bir artısı.

HandBrake

Evet, DVD kopyalama hala dijital dağıtım çağında önemli bir nokta. HandBrake, özellikle açık kaynaklı yazılımın süreçleri ne kadar hızlı ve zahmetsiz hale getirdiğini hesaba kattığınızda, medya dosyalarını dönüştürme ve videoları kodlama söz konusu olduğunda öne çıkıyor. Tanınmış yazılım ayrıca, optimizasyon ön ayarlarının yanı sıra sıralanan diğer yararlı eylemlerin bir listesi arasında, ekleme, çerçeve oluşturma ve altyazı eklemek için tasarlanmış bir dizi video düzenleme aracı ile birlikte geliyor.

Little Snitch 4 ($45+)

Little Snitch 4, tüm gelen ve giden bağlantılarınızı kontrol etmenizi sağlayan bir izin engelleyicidir. İnternete bağlanmasını istemediğiniz bir programınız varsa, yazılım bunu sizin adınıza engelleyebilir. Belirli bir uygulamadan çıkana kadar veya sonsuza dek tek bir örneği engellemek üzere onu ayarlayabilirsiniz. Mac’imizin yaptığı her şeyi bilmek isteyen bizim gibi kontrol düşkünleri için harika bir uygulama.

1Password (ayda $3)

Sahip olduğunuz her hesap için şifreyi hatırlamaya çalışmaktan nefret ederiz? 1Password, onları tamamen şifreli bir kasada saklayan ve daha sonra bir ana şifre ile erişebileceğiniz fantastik bir şifre yöneticisidir.

Unarchiver

MacOS’taki özgün uygulamalar, özellikle sıkıştırılmış veya arşivlenmiş dosyalar ile uğraşırken her şeyi yapamazlar. Neyse ki, Unarchiver, ister RAR dosyaları ile isterse de StuffIt, ARC veya Tar gibi eski formatlarla çalışıyor olsanız da, hemen hemen kullandığınız tüm formatları işleyebilir. Yazılım ayrı bir uygulama açmanızı da gerektirmez, böylece dosyalarınıza Finder’da basit bir tıklama ile erişebilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.