Apple MacBook Air (2018) vs Dell XPS 13

Macline - - Kapak Konusu -

Dell, XPS 13 ile modaya uygun kompakt biçimlerde büyük ekranlı dizüstü bilgisayarlar yaptı ve Apple da bu yıl yeniden tasarlanan MacBook Air ile bu trende katılıyor. Apple, 2018 MacBook Air’in çerçevesini küçülttü ve XPS’le rekabet edebilmek için daha kompakt bir yapı yarattı ve dizüstü bilgisayarın performansını iyileştirerek 8. nesil Intel işlemcilere yükseltti. Her iki dizüstü bilgisayar da benzer biçimli tasarımlara ve seyahat çantanızda daha az yer tutmayı vaat eden kompakt bir yapıya sahipler. Windows 10 destekli XPS 13 ile mi gitmeli yoksa Apple’ın en sevilen Mac’lerinden birini mi satın almalısınız? Kararınızı değerlendirmenize yardımcı olmak için hem XPS 13 hem de MacOS Mojave donanımlı Air’in özelliklerini bir tartalım.

Tasarım

Her iki dizüstü bilgisayar da bu sene 13.3 inç ekrana ve benzer şekilde kompakt tasarımlara sahip. Apple, bu sene Air’de yekpare alüminyum konstrüksiyon kullanmaya devam ederken, XPS 13 alüminyum kapak ve karbon fiber avuç içi dayanağı ile farklılaşıyor. Air’in 11.97 x 8.36 x 0.61 inç boyutları XPS 13’ün 11.98 x 7.88 x 0.6 inç ölçülerine yakın, ancak 1.22 kg olan XPS, 1,25 kiloluk Air’den biraz daha hafif. XPS 13, gümüş veya gül altın renklerde geliyor, Air ise altın, gümüş veya uzay grisi renklerde sunuluyor. Aynı ekran boyutunu paylaşmasına rağmen, Apple’ın ve Dell’in uçtan uca cam ekranları arasında kayda değer farklar var. MacBook Air, 2,560 x 1.600 piksel değerinde dokunmatik olmayan bir Retina ekran ile birlikte gelirken XPS 13, dokunmatik ekran ile yapılandırılabilen veya bir QHD + 3,200 x 1,600 çözünürlüğe yükseltilebilen 1080p ekran ile geliyor. Buna ek olarak, XPS 13’ün 16: 9 en / boy oranı, videolar için daha uygun hale gelmesine rağmen, profesyoneller Air’in bi- raz daha uzun 16:10 en-boy oranını tercih edebilir. XPS 13’ün 4K sürümü karşılaştırıldığında, XPS’in Air’den daha iyi bir kontrast oluşturduğu görülüyor, ancak Apple, Air’in renk gamı ve renk doğruluğu ile daha iyi bir iş çıkarmış. Air’in ekranı, diğer Apple dizüstü bilgisayarlarındaki aydınlıktan da belirgin bir şekilde daha az. Verimlilik için bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, XPS 13’ün klavyesi büyük bir fayda sağlar. Apple, 2018 MacBook Air ile, üçüncü nesil tasarımıyla kelebek tuşlarıyla klavyeyi yeniden tasarlamış. Minimalist silüetini sürdürmek için Apple, üzerindeki güç kaynağı, veri aktarımı için USB-C bağlantı noktaları üzerinde sadece iki Thunderbolt 3 ile bağlantıları sınırlamış, tek bir kulaklık jack’ı ile birlikte çevre birimlerinin bağlanmasını ve ekranın idaresini bunlarla yapıyor. XPS 13, USB-C portlarından sadece bir tanesi Thunderbolt 3’e sahip olsa da benzer bir seçim sunuyor. Bu arada, XPS 13 aynı zamanda bir SD kart yuvası da sağlıyor.

Performans

Her iki dizüstü bilgisayar da Intel’in 8. nesil işlemcisiyle geliyor ve aynı 1,6 GHz’lik temel saat hızını paylaşıyor olsa da çipler oldukça farklı. Air, çift çekirdekli bir Intel işlemci kullanırken XPS 13, dört çekirdekli bir Kaby Lake-R işlemci ile başlıyor. Tek çekirdek performansı, her iki notebook’da da aynı. Apple’ın MacBook Air’i 8 GB veya 16 GB bellekle yapılandırılabiliyor ve depolama birimi SSD 128 GB’tan 1,5 TB’a kadar değişebiliyor. Dell benzer bir RAM yapılandırması sunuyor, ancak SSD kapasiteleri 512GB’tan başlıyor. Hem XPS hem de MacBook Air, Intel’in entegre GPU’ları ile gelse de aynı grafik kartlarını kullanmıyorlar, ancak kullanıcılar daha fazla grafik performansı istiyorlarsa bir eGPU ekleyebilirler. XPS 13, Intel’in UHD Graphics 620’si ile geliyor, Air ise Intel’in biraz daha zayıf UHD Graphics 617’sine sahip. FaceTime, Apple donanımına özel bir deneyim katmaya devam etse de, her iki dizüstü bilgisayar da 720p HD videolu görüşmeler için kullanılabilir. XPS 13’ü çerçevesiz bir tasarıma dönüştürmek için Dell kamerayı ekranın alt kısmına taşımış ve bu da bazı garip video açılarına neden olabilir. Ses idaresi için XPS 13 ve Air’in her ikisi de stereo hoparlörlere sahipler. Ho- parlörler XPS 13’ün yanlarında bulunurken, Apple klavyenin her iki tarafına yerleştirilmiş hoparlörler ile sesi yukarı doğru veriyor.

Taşınabilirlik

Apple’ın MacBook Air’i, tüm gün performansı söz konusu olduğunda standardı uzun süredir tutturuyor. Apple, Air’in 12 saatlik kablosuz web taramasına veya 13 saate kadar iTunes film oynatma süresine sahip olabileceğini iddia ediyor. Dell, Netflix videoları veya kablosuz web’de gezinme yaparken 13 saate kadar ve XPS 13’ün FHD modelinde 22 saate kadar verimlilik görevlerini üstlenebildiğini söylüyor. Her ne kadar dizüstü bilgisayarlar yerel bir HDMI ya da DisplayPort konnektörü ile gelmiyor olsa da, kullanıcılar XPS 13’ün daha çok sayıda bağlantı noktasından memnun kalacaklardır. Bir projektöre bağlanmanız gerekiyorsa, hangi modeli seçtiğinizden bağımsız olarak dongle sürecini yaşamaya hazır olun. Verilerinizi korumak için her iki dizüstü bilgisayar da biyometrik güvenceye güveniyor. Parmak İzi Tabanlı Touch ID, tüm MacBook Air yapılandırmalarında standartken; Windows Hello parmak izi tarayıcısı belirli XPS 13 konfigürasyonlarında isteğe bağlı bir özellik. Her iki dizüstü bilgisayar da bir akıllı telefonla eşleştirildiğinde gelişmiş iş akışını destekliyor. iPhone kullanıcıları, daha iyi eller serbest kullanımı ve Air’deki MacOS ile entegrasyondan yararlanırken, XPS 13’ün indirilebilir Dell Mobile Connect uygulaması, iOS veya Android akıllı telefonu taşıyan Windows 10 kullanıcılarına benzer avantajlar sağlıyor.

XPS 13 daha iyi bir giriş seviyesi seçeneği

Son olarak, bir XPS 13 veya bir MacBook Air ile devam etme kararı, Windows 10 veya MacOS ekosistemindeki yatırımınızdan kaynaklanmaktadır. Mevcut bir MacOS veya iPhone kullanıcısıysanız, MacBook Air’e geçmek doğal bir karar olabilir. Mac uygulamalarınızı yeniden satın almanız gerekmeyecek ve Apple’ın Süreklilik özelliği Air ile iOS akıllı telefonunuz arasında sorunsuz bir iş akışı sağlamanıza olanak tanıyacaktır. Ancak değer arıyorsanız XPS 13 daha fazla performans sunar. Konfigürasyonlar açısından elmalarla elmaları karşılaştırmıyoruz, ancak dört çekirdekli Core i5 modeli ve 8GB RAM ile birlikte $1,100’lık XPS 13 oldukça iyi. MacBook Air’dan daha küçük ve daha ucuz - ve çok daha güçlü.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.