AppleStyle:

Yeni MacBook Air, iPad Pro ve Mac Mini

Macline - - Contents -

Geçtiğimiz Ekim ayında Apple bu kez, yepyeni bir MacBook Air, güncellenmiş bir Mac mini ve yeni iPad Pro’larını tanıttı. Apple, yıllık Mac ve iPad duyurularını yapmak için Cupertino’daki merkezinden çok uzaktaydı ve New York Brooklyn’de bir donanım etkinliği sahneledi. Etkinliğin teması yaratıcılıktı. Şirket, AutoCAD’in yeni çıkmış tam sürümünün yanı sıra, Adobe Photoshop for iPad and Project Aero’yu çalıştıran yeni, daha hızlı, daha güçlü iPad Pro’yu sergiledi. Yeni MacBook Air, yaratıcı dostu bir Retina ekranına sahip olurken, Mac Mini yaratıcı kullanıcıların istediği güç desteğine sahipti.

MacBook Air

Sonunda Apple’ın en pahalı dizüstü bilgisayarı olan MacBook Air güncellendi. Hala ince bir çerçeveye sahip 13 inçlik bir makine, ancak şimdi bir Retina ekranı, Touch ID güvenliği ve diğer yeni MacBook’lar gibi kelebek klavyesi var. Her zamanki gibi Apple, MacBook Air’de bulunan tam işlemcileri listelemiyor. Bunun yerine şirket, saatin 1,6 GHz’lik bir taban saat hızına ve maksimum 3.6GHz’lik bir saate sahip sekizinci nesil bir Intel Core i5 çift çekirdekli olduğunu söylüyor. Ayrıca Intel UHD Graphics 617’ye de sahip. Intel işlemcinin aslında Core i5-8210Y olduğunu doğruladı. i5-8210Y güçlü bir işlemci değil. Sadece dört thread’li iki çekirdeği var, birçok rakibi ise dört çekirdekli ve sekiz thread’li Core i5 işlemciye geçti. Aynı zamanda 1,6 GHz’lik nispeten düşük bir taban saatine sahip. Air, günlük görevlerin çoğunu hızlı bir şekilde gerçekleştirse de, yoğun uygulamalarla baş edemez. Yeni MacBook Air’ın temel modeli 128 GB SSD kapasitesine sahip. MacOS ve default uygulamaların biraz yer kapladığını unutmayın. Bu nedenle, 100 GB’lık depolama alanına daha yakın olacaktır. Bu da fazla sayılmaz. Kapasite artırmalar pahalı. Çoğu kullanıcı en az 256GB depolama seçeneğini isteyecektir, böylece $200 dolarlık artırım ile son fiyatı $1400’a varır. Garip bir şekilde, 1 TB SSD yok, ancak 1.5 TB SSD satılacak - bunun için 1.200 dolar harcamanız gerekir. 256GB’lık sürücünün çoğu kullanıcı için en iyi kapasite olduğunu düşünüyoruz. Apple, yeni MacBook Air’i 8GB bellekle sunuyor ve $200 karşılığında bellek 16GB’a yükseltilebiliyor. Çoğu kişinin fazladan para harcaması gerekmeyecek. Bir MacBook’da daha fazla RAM isteyebileceğiniz nedenler olsa da, Air’in göreceli olarak yavaş olan işlemcisi, zorlu uygulamaları çalıştırmak isteyen kullanıcılara uymayacaktır. Eğer 16GB’a ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bir MacBook Pro’ya ihtiyacınız var demektir. MacBook Air’ın birkaç seçeneği var. Sadece mevcut bir işlemci var, yani sadece depolama ve RAM’i değiştirebilirsiniz. Bunları satın

almak basittir, ancak bilmek isteyebileceğiniz birkaç başka özellik daha var. İlk olarak yeni Air, bir Retina ekrana sahip. Bu, MacBook Pro’da da bulunan 2,560 x 1.600 çözünürlük veya inç başına 227 piksel anlamına gelir. Air’in düşük fiyatı göz önüne alındığında, ekran güzel bir özellik. Yeni Air’in ağırlığı 1,25 kg ve maksimum 0,61 inç kalınlığında. Bu özellikler önemli, ancak dikkate değer değiller. Çünkü rakip ürünler de aynı derecede ince ve hafifler. Ayrıca Apple’ın MacBook ve MacBook Pro’da bulunan kelebek klavyeye geçtiğini de bilmelisiniz. Klavyenin düşük gezinme ve zayıf dokunma hissi nedeniyle tartışmalı bir tasarım oldu. Touch Bar seçeneği yok. Bu hala Pro’da mevcut.

Mac Mini

Apple’ın Mac Mini’si 13 yaşında ve Apple’ın portföyünde hala en eski ikinci ürün grubunu oluşturuyor. 2006 yılına kadar görünmeyen MacBook Pro’yu bile geçti. Ancak MacBook Pro’nun aksine, Mini ihmal edildi. Orijinalinin ardından hızlı güncellendi, ancak üçüncü nesil 2010’a kadar gözükmedi. Apple aynı tasarımı sekiz yıl boyunca sattı ve içindekileri dördüncü nesil için güncellemedi (2014’ten beri). Şimdi, sonunda dördüncü tasarımı gördük. En yeni Intel çipine sahip yeni Mini, bu sorunu giderir. Mac hayranlarının öncekine göre en az $800 - $300 daha fazla ödemeleri gerekiyor. Bu kötü bir fiyat değil, Mac Mini’yi farklı bir donanım liginde rekabete sokuyor. 2018 Mac Mini yeni tasarım olmasına rağmen, önceki görünümünden çok farklı değil. Hala masaüstü kullanımda görünmeyen yuvarlak bir kauçuk taban üzerinde oturan, ince bir metal tabaka. Ön ve yan taraflar neredeyse tamamen düz, sadece üstte Apple logosu ve sağ alt köşede küçük bir LED yer alıyor. Güç düğmesi bile arka tarafta ve orada bağlantı noktaları da var. Daha önceki sürüm ile her yönden aynı boyutta ve neredeyse ağırlığı da aynı. Ancak rengi değişti. Daha önce sadece gümüş renkte mevcut olan yeni model sadece Uzay Grisi olarak satılacak. Bu da ikisini ayırt etmenin basit bir yolu ve 2018 Mac Mini’nin, çoğu zaman mevcut gümüşün artık en şık seçenek olmadığı diğer modern Apple cihazlarına uyum sağlamasına da yardımcı oluyor. Bağlantı, yeni Mac Mini’yi eski modelden ve her PC rakibinden ayırıyor. Üç Thunderbolt 3 bağlantı noktası, iki USB 3 bağlantı noktası, Ethernet, HDMI 2.0 ve 3,5 mm kulaklık jack’ı bulunuyor. MacBook’lardan farklı olarak Mac Mini, Thunderbolt 3’ü makul bir seçim alternatifi ile birlikte sunuyor. Bir monitör veya HDTV ile kullanmak için HDMI 2.0’ın yanı sıra mouse ve klavye için de USB-A 3.0 var. Temel Mac Mini, bir Core i5-8400B veya Core i7-8700B’ye yükseltilebilen Intel Core i3-8100H ile birlikte geliyor. Core i5 ve i7 işlemcileri sadece daha fazla çekirdeğe sahip değiller, aynı zamanda daha yüksek bir termal tasarım gücüne sahipler. Başka bir deyişle, çipler daha fazla güç tüketimi göz önünde bulundurularak tasarlanmış ve bu da tüm senaryolarda çok daha iyi performans anlamına gelir.

Diğer duyurular

Donanım duyurularına ek olarak Apple, iOS 12.1, tvOS 12.1 ve macOS 10.14.1’i de yayınladı. Dahası, watchOS 5.1 de piyasaya sürüldü, ancak Apple, bazı Apple Watch’ları çıkardıktan sonra güncellemek için geri çekti. iOS 12.1, Grup FaceTime ve yeni emoji desteği gibi özelliklerin yanı sıra, mevcut olan çift SIM gibi özellikler getirdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.