MacOS ve Windows’da Karanlık Mod karşılaştırması

Windows ve MacOS arasındaki savaş on yıllardır sürüyor. Savaş şimdi de karanlık moda gittikçe kararıyor.

Macline - - Contents -

Karanlık mod, işletim sistemi veya uygulama için alternatif bir yüzeydir. Çoğu yazılım gri veya kirli beyaz bir arka plan ile tasarlanmıştır, çünkü insanların görmeye alışık oldukları şey budur. Yine de, özellikle geliştiriciler ve mühendisler, karanlık bir ışığın yararlarını överler. Gözler için daha rahattır, çoğu durumda daha iyi bir kontrast sağlar, hatta pil ömründen tasarruf sağlayabilir, ya da buna benzer şeyler söylerler. Yanıt olarak, Apple ve Microsoft bir özellik olarak karanlık mod desteğini de eklediler. Hem MacOS hem de Windows şimdi sadece bir tuşa basarak bu moda geçiş yapmanıza izin veriyor. Bu çok iyi, ama şunu da merak edebilirsiniz, bunların en karanlığı hangisi?

Arayüz

Karanlık modun kökleri, geliştiricilerin keyif aldıkları gizli arayüzdedir, ancak MacOS ve Windows’da bulunan sürüm, herhangi bir hile veya içeriden bilgi almayı gerektirmez. MacOS Mojave, ayar yaptığınızda karanlık mod kullanmak isteyip istemediğinizi sorar ve her iki işletim sistemi de tek bir düğmeyi tıklatarak modlar arasında geçiş yapmanızı sağlar. Şu anda kullanımda olan uygulamaları veya sistemi yeniden başlatmaya gerek yoktur.

Her iki işletim sistemi de, ilk parti uygulamalarının çoğuna karanlık mod uyguluyorlar. Bu, Takvim, Haritalar, Kişiler ve her ikisinde de bulunan tüm ortak kullanıcı arayüzü öğelerini içerir. Bağlam menüleri, görev çubukları, yanaşma istasyonları ve bildirimlerin hepsi uygun boya katını almışlardır. Karanlık mod her ikisinde de iyi görünür, gözünüze kolay gelen siyah ve koyu gri tonları sunar. Her ikisi de çoğu zaman sizi mutlu edecektir, ancak daha derine indiğinizde farklılıklar ortaya çıkar. İşte farkların büyük olanı; Windows 10’un karanlık modu yalnızca Evrensel Windows Platform uygulamaları için geçerlidir. Eski arayüzleri değiştirmez. Buna, Explorer, Görev Yöneticisi ve eski Denetim Masası menülerinden bazıları dahildir; bunların bir kısmı hala Windows 10’un Ayarlar Menüsünde işlev görmezler. Bu, özelliği bozuyor. Karanlık modu en çok isteyenler, geliştiriciler, üretken kullanıcılar ve meraklılardır, aynı zamanda karanlık moddan yararlanmayan eski arayüzleri sık sık arayan ve kullananlar da onlardır.

Web’de gezinme

MacOS’da karanlık modun etkinleştirilmesi otomatik olarak Safari’de gerçekleşir. Özel- liğin bağımsız denetimi yoktur. Microsoft’un Edge tarayıcısında da karanlık mod var, ancak Edge’in menüsünde ayrı olarak değiştiriliyor. İşletim sistemini ve tarayıcıyı tek tek kontrol etmek bazı durumlarda yararlı olabilir, ancak Edge’in default olarak Windows 10’a uyacak şekilde değiştirmesi gerekir. Her tarayıcı karanlık modda harika görünür. Tüm bağlam ve seçenek menüleri, gerektiği gibi çalışacak şekilde görünür ve düzgün görünen yüksek kontrastlı bir deneyim sunar. Safari ve Edge, temelde farklı hissedilir, ancak her birinin karanlık mod sürümü, ‘aydınlık mod’ görünümüne bağlıdır. Yine de, Microsoft’un yaklaşımını değerlendirmeliyiz, bunun nedeni oldukça basit. Edge default olarak bir MSN ana sayfasını açar. Bu, uygulama arayüzünün bir parçası olmayan bir web sayfasıdır, bu nedenle karanlık mod işlemine sahip değildir. Bu aynı zamanda, MSN’in yerine seçebileceğimiz “boş” sayfa için de geçerlidir. Ana sayfayı el ile koyu bir arka plana sahip bir web sitesi olarak değiştirmediğiniz sürece, Edge’de grimsi beyaz bir sayfa ile her zaman karşılaşırsınız. Safari’nin böyle bir sorunu yok. Önemli web sitelerinin bir listesine sahip olan default yeni sekme sayfası, karanlık mod açıldığında arka planı griye çevirir.

MacOS ve Windows başkaları için çok karanlıktır

Eğer birinci taraf uygulamalara sadık kalırsanız hem MacOS hem de Windows, iyi bir karanlık mod deneyimi sunar, ancak elbette bu uygulamalara sadakat olmayacaktır. Çoğu kişi en az birkaç üçüncü taraf uygulama kullanır ve bazıları da onlarca veya yüzlerce uygulama yükler.

Bu bir sorun haline gelir, çünkü üçüncü taraf uygulamalar genellikle açıldığında karanlık modu benimsemezler. OneNote, Slack, WhatsApp, Evernote ve Fotor’u yan yana karşılaştı- rarak, Evernote’un karanlık modda otomatik olarak ve sadece MacOS’ta açılan tek uygulama olduğunu gördük. Çoğu uygulamanın default bir görünümü vardır. Bu, aydınlık ya da karanlık olabilir; Spotify ve Discord, default olarak karanlık bir temaya geçen iki popüler uygulamadır. Çok az sayıda uygulama resmi bir alternatif tema sunar ve birkaçı hala işletim sisteminin default’u olarak uygundur.

Bu çoğu zaman geliştiricilerin karanlık modu desteklemek için daha fazla şey yapabildiğini hissettiriyor. Ancak nispeten yeni bir özellik.

Belki de üçüncü parti uygulamalar bu özelliği kabul etmek için zamana ihtiyaç duyuyorlar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.