Mac’inizi hızlandırın

Apple Watch’un EKG uygulaması, WatchOS 5’in yeni sürümünde artık hazır.

Macline - - Contents -

Apple, Watch serisi için WatchOS 5’i resmen yayınladı. WatchOS 5, Apple Watch’a bazı büyük değişiklikler ve eklemeler getiriyor. Yeni bir telsiz modu, gelişmiş sağlık izleme özellikleri ve daha fazlası var - hepsi Apple Watch Series 4’te yer alacak. İşte WatchOS 5’te bulacağınız tüm yeni özellikler.

Sağlık ve fitness izlemede iyileştirmeler

Seri 4’teki en etkileyici ve beklenen özelliklerden biri, yerleşik elektrikli kalp sensörüdür. Kullanıcılar, kalp hastalığının ve diğer rahatsızlıkların teşhis edilmesine yardımcı olmak için, kalp atışının elektriksel aktivite- sini ölçmek amacıyla bir elektrokardiyogram alabilirler. Ardından EKG’yi, doktorunuzun size teşhis koymasına yardımcı olmak için, neler olup bittiğini görebileceği resmi paylaşabilirsiniz. Ancak, Eylül’de WatchOS 5’in ilk tanıtımında özellik kullanıma sunulmamıştı ve Apple, kullanıcılara yılın ilerleyen zamanlarında sunulabileceğine dair güvence vermişti. ECG fonksiyonu artık WatchOS 5.1.2’de mevcut. EKG okumaları için Apple, kullanıcıların Apple Watch’un Dijital Kurma Koluna parmaklarını yerleştirerek okutmasına izin veren bir uygulama tasarladı. 30 saniye içinde saat, atriyal fibrilasyona işaret edebilecek düzensiz kalp ritmi olup olmadığını belirleyebilecektir. Ancak, EKG uygulamasının denetlendiğini ve yalnızca kullanım için izin verilen bölgelerde bulunacağına işaret ediliyor. Apple ilk olarak ABD’de FDA izni aldığından, diğer ülkelerdeki izinler alınana kadar kullanım ABD ile sınırlı olacak. Açıklamada, ayrıca Apple Store çalışanlarının, müşterilere geleneksel tanı yöntemlerini veya cihazlarını değiştirmemesi gerektiğini bildireceklerini ve her zaman öncelikle bir doktora başvurmaları gerektiğini söyleyecekleri bildiriliyor. WatchOS 5.1.2’nin Kasım ayından beri beta sürümü mevcuttu. Ancak Apple, EKG uygu-

lamasının geçen yıl sonuna kadar kullanıma sunulacağını bildirmişti, işletim sistemi Aralık ayında piyasaya sürüldü. Apple aynı zamanda WatchOS 5’te doğru fitness takibine büyük önem veriyor. Şirket, Apple Watch’un en iyi izleme ölçümlerini sunabildiğinden emin olmak için 12.000’den fazla katılımcıdan 7 terabayttan fazla fitness verisi üzerinde çalıştı. WatchOS 5’te bazı yeni egzersiz odaklı özellikler eklenmiş. WatchOS 5’de arkadaşınızla yedi günlük bir yarışma yapmanıza izin veren yeni bir rekabet modu bulacaksınız. Yarışma sırasında hem kendinizin hem de arkadaşlarınızın ilerlemesini takip edebilirsiniz ve kazanan bir Apple Watch ödülü kazanacaktır. WatchOS 5 ayrıca yeni fitness modlarına da sahip. Yoga modu, kalp atış hızı monitörü aracılığıyla aktivitenizi izler ve Yürüyüş modu, yakılan kaloriyi daha iyi belirlemek için adım ve seviyenizi kullanacaktır. Koşucular da geliştirmeleri göreceklerdir, çünkü Apple Watch artık özel bir hız uyarısı sunuyor, temponuzu izliyor ve hatta siz koşarken bir önceki kilometre üzerine zaman verisi sağlıyor. Son olarak, yeni antrenman başlangıcı ve sonu uyarılarını göreceksiniz. WatchOS 5, antrenmana ne zaman başladığınızı belirlemek için kalp atış hızı verilerinizi kullanır. Kalp atış hızına veya zaman hedefine ulaştığınızda, ana ekranda bir bitiş uyarısı sunar. Apple, Apple Watch Series 4’ü duyurduğunda, cihazın hem kalp hızını hem de kalp ritmini izleyebileceğini ve elektrokardiyogram çekebildiğini açıkladı. Bu özellikler WatchOS 5’te sunulacak, ancak sadece Apple Watch Series 4’te olacaklar. Bu özellikler ayrıca belirli bölgelerle sınırlı olacak. Apple sonunda Podcast uygulamasını Apple Watch’a ekledi. Artık, saatinizden müzik dinlemeyle sınırlanmayacaksınız - aynı zamanda podcast’leri de dinleyebileceksiniz. Bu, Apple Watch’larını zaman zaman telefon olmadan kullananlar için çok hoş bir gelişme. Kullanıcılar, senkronize edilmiş podcast’lerini iPhone’daki Watch uygulamasından

yönetebilirler. Basitçe uygulamayı açın, Podcast’lere gidip Apple Watch ile senkronize olmasını istediklerinizi ve istemediklerinizi seçin. Yeni podcast’ler, kullanıma sunulduğunda Apple Watch’unuza otomatik olarak eklenir ve erişebileceğiniz başka Podcast uygulamaları da vardır.

Kullanıcı arayüzü

Apple, WatchOS 5’te çoklu görevi biraz daha kolay hale getiriyor. Yeni başlayanlar için, bir uygulama kullanımdayken arayüzün üst kısmındaki küçük durum simgeleri eklendi - bu uygulamaya hızlı ve kolay bir şekilde geri dönmenizi sağlar. Örneğin, Haritalar ile bir yerde geziyorsanız ve başka bir uygulamaya geçerseniz, arayüz uygulamasının en üst kısmında Haritalar uygulamasına geri dönmenizi sağlayan bir Google Haritalar simgesi bulacaksınız. WatchOS 5’de ayrıca pek çok yeni saat yüzü de var. Örneğin, klasik, dingin ve odaklanmış olan Nefes alma saat yüzleri var. Yangın ve su, buhar ve sıvı metal de dahil olmak üzere yeni hareket yüzleri de var. Apple Watch, iPhone’a gelen birkaç değişikliği de alıyor. Örneğin, bildirimler artık kullanıcıların daha kolay bir şekilde yönetmesine yardımcı olmak için birlikte gruplandırılmışlar ve bir uygulama bildiriminde sola kaydırarak bildirim tercihlerinizi kolayca yönetebilirsiniz.

Siri’deki iyileştirmeler

Siri’nin üzerinde genel olarak biraz çalışılmaya ihtiyacı olabilir, ancak Apple Watch’ta kullanmak çok daha kolay. Nasıl mı? Şimdi, tek yapmanız gereken, bileğinizi ağzınıza kadar kaldırmak ve konuşmak - ve Siri sizi dinliyor olacak. Bununla birlikte, özelliği etkinleştirmeniz gerekir - bunu Apple Watch Ayarlarına gidip orda Genel’e, sonra da Siri’ye giderek yapabilirsiniz. Siri’de, özellikle Siri’nin saat yüzünde birkaç görsel değişiklik yapıldı. Siri’nin saat yüzünün kendisi yeni değil, ancak artık yüz üçüncü parti uygulamalardan gelenler dahil olmak üzere Siri kısayollarını gösterecek. Siri’nin saat yüzünde gösterilenleri, telefonunuzdaki Watch uygulamasından doğrudan özelleştirebilirsiniz.

İletişim

WatchOS 5 birkaç harika iletişim gelişmesi de getiriyor. İlki kapalı yeni WalkieTalkie modudur. Walkie-Talkie ile, Apple Watch’ınıza arkadaş ekleyebilir ve WalkieTalkie uygulamasındaki Talk düğmesine dokunarak onlarla iletişim kurabilirsiniz. Siri saat yüzünüz de büyük bir güncelleme- ye sahip olacak. Yeni Siri saat yüzü, daha fazla içeriğe duyarlı bilgiler sağlayacak. Sevdiğiniz spor takımları hakkında bilgi verebilecek ve eve gittiğinizi bildiğinde trafik bilgisi sunabilecek. WatchOS 5 ayrıca Siri Kısayollarını da kullanacak. Siri Kısayollarıyla, uçuşunuzu kontrol etmek, restoran rezervasyonu yapmak, hatta kahve siparişi vermek gibi şeyleri yapabilirsiniz. WatchOS 5 sonunda bir Podcast uygulaması da ekliyor. Bu uygulama otomatik olarak en sevdiğiniz podcast’leri doğrudan Apple Watch’ınıza indirecek, böylece artık favori programlarınızı dinlemek için telefonunuza ihtiyacınız olmayacak. Uzun zamandır beklenen başka bir eklenti de WebKit. WebKit ile, web sayfalarını Mesajlardan veya e-postalardan görebileceksiniz. Apple, bildirimlerin gösterilme şeklini değiştirdi ve aynı uygulamadan gelen bildirimleri birlikte gruplandırarak göreceksiniz, böylece çok fazla kaydırma yapmanıza gerek kalmayacak. WebKit, bildirimlerinizdeki bağlantılara dokunabileceğiniz ve o web sitesinin optimize edilmiş bir görünümünü görebileceğiniz anlamına gelir ve Rahatsız Etmeyin’in bildiriminin süresini planlayabilir veya rahatsız edilmek istemediğiniz belirli bir konumu belirleyebilirsiniz. Son olarak, artık “Hey Siri” demeye gerek yok - artık sadece bileğinizi ağzınıza yaklaştırabilirsiniz ve Siri zaten dinliyor olacaktır. WatchOS 5 güncellemesini indirmek için, iPhone’unuzda Watch uygulamasını açmanız ve Genel> Yazılım Güncellemeleri> Kur’a dokunmanız gerekir. İlk nesil bir Apple Watch’un sahibi olmadığınız sürece, WatchOS 5’i kurabilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.