Küçük dokunuşlarla Photoshop’u hızlandırmanın incelikleri

Zamanınızı boşa harcamayın, yaratıcılık için kullanın. İşte size bunun için bazı ipuçları.

Macline - - Contents -

Photoshop’ta çalışmak zaman alıcı olabilir, ancak iş akışınızı hızlandırmak için kullanabileceğiniz bazı ipuçları ve püf noktaları da vardır. Bunlar, zamanınızı uzun süre bir şekilde boşa harcamak yerine, yaratıcılık için kullanmanızı sağlayacaktır.

Photoshop’da katman stillerini kopyalama

Tasarımınızı Photoshop’un katmanlarını ve stillerini kullanarak mükemmelleştirmek çok uzun bir zaman harcarsınız. Aynı stilleri yeni bir katman veya tasarıma özenle uygulamak yerine, stilleri “kopyala yapıştır” da yapabilirsiniz. Katman stillerine erişmek için katmanı sağ tuşla tıklayın ve Blending Options’ı seçin. Kabartı gölgesi, dolu çerçeve ve dokunuşlarla birlikte Photoshop tasarımlarınıza taslak çizgilerini ekleyebilirsiniz. Bir katman stilini diğerine hızlıca kopyalamak için, uygulanan stilleri kullanarak katmanı sağ tuşla tıklayın ve Copy Layer Style’ı seçin. Sonra sa stilleri uygulamak istediğiniz katmanın üzerine tıklayın. Katmanı sağ tuşla tıklayın ve Paste Layer Style’ı seçin. Katman stilini katman panelinde sürükleyip bırakabilirsiniz, ancak bu onu orijinal katmandan kaldıracaktır.

Resimleri topluca yeniden boyutlandırma

Bir komut dosyası kullanarak Photoshop’taki büyük bir fotoğraf grubunu kolayca yeniden boyutlandırabilirsiniz. (Korkmayın, göründüğü kadar korkutucu değildir.) File> Scrits> Image Processor’a gidin, kullanabileceğiniz birkaç seçenek bulacaksınız. Komutları o anda Photoshop’ta açmış olduğunuz görüntülerde çalıştırabilirsiniz veya daha iyisi, ayarları tüm görüntü klasörüne uygulayabilirsiniz. Yeniden boyutlandırılmış resimleri, dosya türünü (jpeg, PSD veya TIFF) ve kaliteyi bilgisayarınızda kaydedeceğiniz konumu da seçebilirsiniz. Dosya tipini seçtikten sonra, Resize to Fit’i işaretleyerek görüntü boyutunuzu seçebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak belirli bir genişlik veya yükseklik seçebilirsiniz. Seçimlerinizi yaptıktan sonra, Run’ı tıklayın.

Hızla bir Photoshop katmanı seçme

Bir çok katmanla çalışıyorsanız, aradığınız şeyi bulmak için listeyi aşağı yukarı kaydırmak sıkıcı olabilir. Katmanlar paneline dokunmadan, ayarlamak istediğiniz katmana (katmanlara) ulaşmak için birkaç hızlı yol vardır. 1. Tools menüsünden Move aracını seçin veya klavye kısayolu V’yi kullanın 2. Ekranın üst kısmındaki menüde, AutoSelect’in işaretlendiğinden ve yukarından açılan menüden Layer’ın seçildiğinden emin olun. 3. Resimde seçmek istediğiniz öğeye tıklayın ve şimdi o Layers panelinde seçili aktif katman olacaktır. Auto-Select açılır menüsünden Groups’u seçerek, Groups’u hızlı bir şekilde seçmek için bu özelliği kullanabilirsiniz.

Başka bir seçenek daha var. Move aracı seçiliyken, klavyenizdeki Ctrl / Cmd tuşuna basın ve ardından seçmek istediğiniz katmanı tıklayın.

Karmaşık bir resminiz varsa, aşağıdakilerle bunu daha özel bir şekilde yapabilirsiniz: 1. Herhangi bir araç seçiliyken, bir menü paneli oluşturmak için Ctrl + Cmd + Sağ tuş tıklaması kombinasyonunu kullanabilirsiniz. (Seçmek istediğiniz öğenin tuvalde bulunduğu alana tıklandığından emin olun.) 2. Seçmek istediğiniz katmanın ismine tıklayın. Katmanların hepsini aynı anda seçmek istiyorsanız, klavye kısayolu Command+Option+A’yı kullanın veya Select>All Layers’a gidin.

Aynı anda Zoom’u açıp kapamak

Bir resim üzerinde çalışıyorsanız, resmin tamamını aynı anda yakından görmek yararlı olabilir. Yani, ayrıntılı bir görünümde küçük düzeltmeler yapabilirsiniz ve bunun aynı anda genel görüntüyü nasıl etkilediğini de görebilirsiniz. Görüntünün yakınlaştırılmış halini ve birebir versiyonunu aynı anda görüntülemek için aşağıdakileri yapın: 1. Window > Arrange > New Window for [Dosya adı.PSD]’e gidin. Bu, ikinci bir sekmede resminizin ikinci bir sürümünü açacaktır. 2. Her iki resmi yan yana görüntülemek için Window > Arrange > 2-up Vertical’a gidin. 3. Seçilen resimlerden birine zoom yapın. (Cmd / Ctrl + ve Cmd / Ctrl- klavye kısayollarını kullanarak resmi kolayca yakınlaştırabilir ve uzaklaştırabilirsiniz.)

Actions ve Script’i kullanarak otomatikleştirme

Çalışmanızı Photoshop’ta bir eylemler ve komutlar kombinasyonu kullanarak otomatikleştirmenin birçok yolu vardır. Photoshop Actions, tek bir tuşa tıklayarak fotoğraflarınıza veya resimlerinize aynı düzeltme tekniklerini uygulamanıza izin vererek, çalışma sürenizi kısaltır. Photoshop Actions’ı indirebilir veya kişisel düzeltme tarzınız için kendi Actions’ınızı yaratabilirsiniz. Ayrıca, resimlerinize filigran ekleme veya iki ve üç parçalı resimler oluşturma gibi tekrarlanan görevler için Actions’ı kullanabilirsiniz. Ve yukarıda bahsettiğimiz gibi, resimleri toplu olarak yeniden boyutlandırma gibi tekrarlanan görevleri otomatikleştirmek için Photoshop Scripts’i kullanabilirsiniz. Actions ve Scripts’e ek olarak, hızlı çalışma için Photoshop filtrelerini de kullanabilirsiniz. Örneğin, filtreler Photoshop tasarımlarınıza gerçekçi ağaçların hızla eklenmesini kolaylaştırır.

Özel Photoshop kısa yolları yaratma

İş akışınıza uygun özel kısayollar ve çalışma alanları oluşturabilirsiniz. 2-Up Vertical görünümüne geçmek için bir klavye kısayolu ayarlamak istediğinizi varsayalım: 1. Edit > Keyboard Shortcuts’a gidin veya klavye kısayolu Option + Shift + Cmd / Ctrl + K tuşlarına basın. 2. Açılan panelde, Application Menus, Panel Menus ve Tools için kısayolları ayarlayabilir veya mevcut olanları değiştirebilirsiniz. 3. Shortcuts For için açılan menüden Applica- tion Menus’ü seçin. 4. Window’a inin ve seçimi genişletmek ve Window menüsü altında bulabileceğiniz tüm öğeleri görmek için oku tıklayın. 5. İstediğiniz menü öğesi (bu durumda 2-Up Vertical) için aşağı doğru kaydırın ve onu seçmek için tıklayın. 6. Kullanmak istediğiniz klavye kısayolunu girin. Klavye kısayolu başka bir özellik için kullanılıyorsa, Photoshop bunu size bildirir. 7. OK’e tıklayın. Özel bir çalışma alanı oluşturmak için sık sık kullandığınız tüm panelleri açın ve sonra özelleştirilmiş bir arayüz oluşturmak için Windows > Workspace > New Workspace’e gidin. Biri hariç bütün katmanları gizlemek Çalışmak istediğiniz katmana doğrudan erişmenin birkaç kolay yolunu göstersek de, Photoshop tek bir katman hariç tüm katmanları

gizleme seçeneğini de sunuyor. Bunu yapmak için Layers panelinin açık olması gerekir: 1. Layers panelini görmüyorsanız, açmak için Windows> Layers’a gidin. 2. Alt / Option tuşunu basılı tutun ve açık tutmak istediğiniz katmanın yanındaki görünürlük (göz) simgesini tıklayın. 3. Diğer tüm katmanlar, tıkladığınız hariç kapalı olacaktır. Bu yöntem aynı zamanda arka planı da kapatacaktır.

Photoshop katmanlarını düzenleme

Katmanlarınızı organize bir halde tutmak biraz zamanınızı alabilir, ancak uzun vadede size zaman kazandırabilir. Katmanlarınızı doğru şekilde adlandırmak, Layers panelinde gezinmeyi ve bir katmanı hızlı bir şekilde seçmeye ilişkin ipuçlarını kullanarak katmanlarınızı seçmenizi kolaylaştırır. Bir katmanı yeniden adlandırmak için Layers panelini açın ve yeniden adlandırmak istediğiniz katmanı bulun ve adın üzerine çift tıklayın. Daha sonra yeni adı yazabilirsiniz. Katmanlarınızı, Layer > New > Layer menü öğesini kullanarak veya Shift + Cmd / Ctrl + N klavye kısayolunu kullanarak oluştururken de adlandırabilirsiniz. Oluşturmadan önce de katmanın adını yazabilirsiniz. Katmanlarınızı gruplara eklemek için, Layers panelini açın: 1. Birden fazla katmanı seçmek için, Ctrl/ Cmd tuşunu basılı tutun ve seçmek istediğiniz katmanlara tıklayın. 2. Ctrl/Cmd+G klavye kısa yolunu kullanın veya katmanları sağ tuşla tıklayın ve Group from Layers’ı tıklayın. Katmanlarınızı organize etmek söz konusu olduğunda, iş akışınıza en uygun olan yaklaşımı kullanabilirsiniz. Ancak, katmanlarınızı kontrol altında tutmak için bazı ipuçlarına ihtiyacınız varsa, bunlardan bazıları aşağıdadır: • Katmanlarınızı tipine göre gruplandırın. Örneğin bir düğme oluşturuyorsanız, o düğmeyi oluşturan tüm öğeleri gruplandırın: bir klasördeki şekiller, metinler vb. • Katmanlarınızı panelde, tuvalinizde görün-

düklerine benzer şekilde yerleştirin. Öğeleri, Layers panelinizin üstündeki tasarımınızın üst kısmına yerleştirin. Katmanlar arasında hızlıca gezinmek için aşağıdaki klavye kısayollarını kullanabilirsiniz: Seçilen katmanın altındaki katmanı seçmek için: Alt / Opt + [ Seçilen katmanın üzerindeki katmanı seçmek için: Alt / Opt +] Katmanı bir konum aşağı taşımak için: Cmd / Ctrl + [ Katmanı bir konum yukarı taşımak için: Cmd / Ctrl +] Photoshop iş akışınızı hızlandırmaya devam edin Photoshop’u ne kadar çok kullanırsanız, iş akışınızı hızlandırmayı o kadar çok öğreneceksiniz. En sık kullandığınız özellikler sizin için daha net hale geldikçe, iş akışınızı hızlandırmak için daha fazla ipucu ve püf noktası arayabilirsiniz. Siz Photoshop’a alıştıkça bu ipuçları kullanışlı olacaktır, ancak önce Photoshop’un temellerini öğrenmek için bilmeniz gereken her şeye bir göz atmayı unutmayın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.