Adobe Spark Page ile web tasarımı

Karşımızda hem akıllı telefon hem de masaüstü platformlarında iyi görünen, kullanımı kolay yeni bir web tasarım uygulaması var.

Macline - - Contents - Yazı: Can Genca

Piyasada bol miktarda web tasarım araçları var. Bunların arasına Adobe da Spark Page ile katıldı. Böylece yapay zeka, bir mobil uygulama ve Adobe Lightroom ya da Adobe Stock benzeri programlarla entegrasyon eklemiş oldu. Sonuç olarak karşımıza hem akıllı telefon hem de masaüstü platformlarında iyi görünen kaydırma efektleriyle kullanımı kolay bir web tasarım uygulaması çıkmış oldu. Spark Page ile oluşturulan web sayfalarına Adobe ev sahipliği yapıyor. Onun için kendinizinkini oluşturmak için bir domain satın almak zorunda değilsiniz. Spark Page’ in basitliği ve kullanım kolaylığı onu bazı görevler için ideal bir araç haline getiriyor.Örneğin kolay paylaşı- labilen bir fotoğraf albümü ya da bir etkinlik için bir web sayfası oluşturacaksanız, Spark Page ile bunları kolaylıkla yapabilirsiniz. Spark Page’ i kullanmaya başlamak sandığınızdan daha basit, ancak öncelikle bazı bilmeniz gerekenler var. Programı açtıktan sonra “+” düğmesine basarak ya da “create a web page” seçeneğine tıklayarak yeni bir proje başlatabiliyorsunuz. Bütün projeleriniz buluta kaydedilecektir. Böylelikle mobil uygulama üzerinde başladığınız bir projeye, bir web tarayıcısı üzerinde devam etmeniz mümkün.

Bir şablon ya da boş bir sayfayla başlayın

Boş bir sayfayla işe başlasanız bile Spark Page otomatik olarak kullanabileceğiniz birkaç öğe ile açılıyor. Burada karşınıza çıkan öğelerle düzenlemeye başlayabilirsiniz. Pop-up menüleri ile de bazı farklı unsurları ayarlamanız mümkün kılınmış. Sayfaya yeni bir şey eklemek istediğinizde “+” işaretine basın ve sonra ne ekleyeceğinizi seçin. Seçtiğiniz öğeyi ekledikten sonra o öğe-

nin yukarısında ve aşağısında bir “+” işareti göreceksiniz. Böylece buradaki “+” işaretini kullanarak herhangi bir zamanda sayfanızın ortasına bir şey ekleyebilirsiniz. Eğer seçtiğiniz şablonu beğenmezseniz yeniden başlamak zorunda değilsiniz. Uygulama üzerindeki “magic wand” ikonuna tıklayıp farklı bir tema seçebilirsiniz.

İçeriğinizi ekleyin

Sayfaya “+” ikonuyla içerik eklemek çok basit. İşte bazı seçenekler;

• Fotoğraf: Bunu herhangi bir boyutta ve şekilde olan tek bir fotoğraf için kullanabilirsiniz. Yalnız çoklu fotoğraflarda işe yaramayacaktır.

•Metin: Bütün metin kutuları buraya eklenir, resim altyazıları hariç.

• Düğme: Grafik içeren bir bağlantı ekler.

• Video: Videolar şu an için yalnızca Youtube, Vimeo ve benzeri uygulamaların linkleriyle eklenebiliyor.

• Fotoğraf şebekesi: Albümler için iyi olan bu yöntem statik olarak gruplandırılmış fotoğrafları ekliyor.

• Slayt şov: Eski PowerPoint’ler gibi düşünmeyin. Slideshow, Spark Page’ de büyük resimleri görüntülemenin en iyi yoludur.

Düzenleme

Her bir öğeye tıklayınca, içinde düzenleme seçenekleri bulunan bir araç kutusu açılıyor. Ayrıca pek çok öğeyi sürükleyip bırakarak yeniden düzenleyebiliyorsunuz. Resimler için; resimleri değiştirmek ya da standart bir resmi sayfa genişliğinde uzatmak için araç kutusunu kullanabilirsiniz. Metin için; başlıklar oluşturmak amacıyla H1 ve H2 tuşlarını kullanın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.