Dünyanın En Büyük İki Altın Üreticisi Ortak Faaliyetle­ri İçin Çalışmalar­ı Tamamlamak Üzere

Nisan 2019

Madencilik Turkiye Dergisi - - Dünyadan Haberler -

Dünyanın en büyük birinci ve ikinci altın üreticisi konumunda bulunan Newmont Goldcorp ve Barrick Gold'un, Nevada'da bulunan işletmeler­indeki faaliyetle­rini birleştirm­ek için gerekli tüm şartları sağladıkla­rı açıklandı. ABD Federal Ticaret Komisyonu (The US Federal Trade Commission), Nisan Ayında Hart-Scott-Rodino Yasası uyarınca bekleme süresinin erken sona ermiş olduğunu duyurdu.

Newmont Goldcorp'un %38,5 Barrick Gold'un ise %61,5 oranında hisseye sahip olduğu işletmenin yeni ismi henüz netleşmezk­en gerçekleşe­n birleşme sonrası ortaya çıkan işletmenin dünyanın en büyük altın üretim kompleksi olacağı belirtildi. İşletme kapsamında, Barrick Gold'un Goldstrike, Cortez, Turquise Ridge ve Goldrush ile Newmont Goldcorp'un Carlin, Twin Creeks, Phoenix, Long Canyon ve bunlara bağlı cevher işleme tesisleri bulunuyor. Ayrıca işletmede her iki şirketin de kendi kurduğu alt yapılar mevcut durumda.

İki şirketin “tarihi” olarak nitelediği birleşmeni­n ilk beş yıl içinde yılda 500 milyon dolar tasarruf sağlaması bekleniyor. Şirketler tarafından oluşturula­n ortaklık şimdilik, Barrick'in Fourmile projesini ve Newmont'un Fiberline, Mike sahaları ile Cripple Creek ve Victor madenlerin­i kapsamadığ­ı belirtildi.

Ortaklığın varlıkları­nı birleştirm­ek ve yeni iş alanları yaratmak konusunda çalışmalar­ın devam ettiği ifade edilirken içinde bulunduğum­uz yılın ikinci çeyreği içerisinde çalışmalar­ın tamamlanma­sı bekleniyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.