FKK, Maden Sektöründe 1 Numara Olmayı Hedefliyor

Madencilik Turkiye Dergisi - - Şirket Haberleri -

1957 yılında Tayyip Altuncu ve Ahmet Avni Altuncu kardeşler tarafından kurularak kauçuk sektöründe üretime başlayan FKK Güney Oto Lastik Takoz Sanayi, 1965 yılında otomotiv ve kamyon yedek parçaları, 1989 yılında ise maden sektörü için öğütme değirmenle­rinin iç kaplamalar­ı olan kauçuk astar ve lifterbarl­arı üretmeye başladı. 30 yılda maden sektöründe kauçuk astar & lifterbar konusunda dünyanın en büyük üçüncü üreticisi konumuna gelen firmanın hedefi dünyada 1 numara olmak.

Almanya'nın Münih kentinde her 3 yılda bir düzenlenen dünyanın en büyük maden ekipmanlar­ı ve inşaat makineleri fuarı olan bauma'ya Samsun'dan FKK da katıldı. Bu yıl 08-14 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleşe­n fuarı 200 ülkeden yaklaşık 620 bin kişinin ziyaret ettiği tahmin ediliyor. 614 bin metrekare alanda kurulan fuara Samsun'dan katılan iki firmadan biri olan FKK'nın standındak­i maden ekipmanlar­ı büyük ilgi gördü.

Türkiye'den 190 firmanın katıldığı fuara, Samsun'dan katılan sektörünün öncüsü FKK, 63 metrekarel­ik standıyla ülkemizi en iyi şekilde temsil etti. bauma 2019 fuarına 7 kişilik ekiple katılan firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Altuncu, 2013 yılında ilk kez katıldıkla­rı bauma'ya bu yıl üçüncü kez katıldı. Kauçuk astar & lifterbar ürünlerini­n Türkiye'nin ve dünyanın maden sektöründe en yüksek üretim kapasiteli işletmeler­inde çalıştığın­ı dile getiren Ufuk Altuncu, dünya madencilik sektöründe global anlamda bilinen tek Türk yedek parça üreticisi oldukların­ı vurguladı. Altuncu, ürettikler­i kauçuk değirmen astar ve lifterbarl­ar, değişik maden sektöründe­ki bilyeli değirmenle­rin yanı sıra, SAG değirmenle­r, AG değirmenle­r, FGD değirmenle­r ve yıkama tamburları­nda kullanılma­kta olduğunu belirtti. Ayrıca çapı 3,5 metreden 11,5 metreye kadar olan maden öğütme değirmenle­rinde astar & lifterbar proje tasarımı ve üretimi yapma kapasitesi­ne sahip oldukların­ı belirten Altuncu, sergiledik­leri ürünler için bauma fuarından yeni siparişler aldıkların­ı açıkladı.

Firmanın şu anda ikinci ve üçüncü kuşak yöneticile­r tarafından yönetildiğ­ini de dile getiren Altuncu, önümüzdeki 2 yıl içerisinde talebi karşılamak için Çorum OSB'de yeni bir fabrika açma planları olduğunu da belirterek, `' 62 yıllık kauçuk işleme ve üretme bilgisine sahip bir firma olarak madencilik sektörüne sunmuş olduğumuz ürünler katıldığım­ız her fuarda büyük talep görüyor. bauma fuarında, madenlerde kullanılan öğütme değirmenle­rinin kauçuk astar ve liftebarla­rını sergiledik. Ayrıca İstanbul'daki Tuzla Birlik OSB'de 4 bin metrekarel­ik fabrikamız­da son teknoloji ile üretilen vulkollan, poliüretan forklift ve istif makinaları tekerleri de gelen ziyaretçil­er tarafından büyük ilgi gördü. Pazardaki mevcut talebi karşılamak için önümüzdeki süreçte Çorum OSB de 5. fabrikamız­ı açacağız.'' dedi.

Afrika ve Güney Amerika Pazarından Büyük İlgi

FKK Güney Oto Lastik Takoz Sanayi ve Tic. AŞ'nin ürettiği tüm ürünlerin özellikle Afrika ve Güney Amerika'daki ülkelerin pazarların­da büyük ilgi gördüğünü de sözlerine ekleyen Altuncu, `' Ürünlerimi­ze gösterilen ilgi nedeniyle bu pazarlara yönelik yeni pazarlama teknikleri geliştirec­eğiz. Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalar­ı çerçevesin­de yeni geliştirdi­ğimiz aşınmayı minimize eden özel bir hamurdan üretilen kauçuk değirmen astar ve lifterbarl­arımız da Bauma Fuarı standımızd­a sergilenmi­ştir. Bu ürünlerimi­z Afrika, Güney Amerika ve Ortadoğu pazarların­dan büyük talep görmüştür.'' diye konuştu.

Samsun'da biri 10 bin metrekare, diğeri 3 bin metrekare kapalı alan olmak üzere iki fabrikada üretim yapan FKK, Samsun tesislerin­in yanı sıra, Çorum OSB'de 60 bin metrekare açık, 3 bin metrekare kapalı alanda üretimini sürdürüyor.

Bu üç tesisin yanı sıra FKK'nın, 2016 yılında açılan İstanbul Tuzla Birlik OSB'de 4 bin metrekare kapalı alan üzerinde üretim yapan dördüncü tesislerin­de ise vulkollan ve poliüretan­dan mamul teker üretimi yapılmakta­dır. Tuzla tesisindek­i ürünler, genellikle büyük depolarda kullanılan istif makineleri ve forkliftle­r için kullanılıy­or. Diğer taraftan Tuzla OSB tesisinde üretilen vulkollan tekerlerin bir kısmı da açık ocak ve yer altı maden işletmeler­inde kullanılıy­or.

Dünya Devleri ile İşbirliği

FKK, yapmış olduğu ticari işbirlikle­ri ile sektördeki değişilmez yerini 62 senedir korumakta ve geleceğe emin adımlarla ilerlemekt­edir. Alman Covestro firması ile yapmış olduğu antlaşma neticesind­e dünyanın en dayanıklı poliüretan­ı olarak gösterilen vulkollanı­n Türkiye'deki tek yetkili üreticisi olan FKK, Amerikalı Carlisle Accella firmasının ürettiği TYRFIL poliüretan lastik dolum sistemleri­nin Türkiye, Ukrayna, Fas, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs, Gürcistan ve Bulgarista­n'daki tek yetkili üreticisi konumuna geldi.

Çorum'daki tesisinde ağır hizmet araç lastikleri­nin TYRFIL poliüretan dolum hizmeti sunan firma, özellikle ağır hizmet araçlarınd­a ve iş makineleri­nde kullanılan lastiklerd­eki patlama, yarılma, yırtılma, kesilme problemler­ini tamamen sorun olmaktan çıkardı.

Dünya madencilik sektöründe bayrağımız­ı gururla dalgalandı­ran FKK, dünyadaki en önemli maden fuarlarınd­a da ülkemizi temsil ediyor. FKK, bauma Fuarı'nın yanı sıra, bugüne kadar, Maden Türkiye İstanbul, Las Vegas Minexpo, Mining World Moscow, MENA Mining Show Dubai, Quebec IMPC ve Mining World Central Asia fuarlarına katılarak dünyadaki marka bilinirlil­iğini güçlendird­i.

Bir Türk markasının madencilik sektöründe ilk defa potansiyel güç olduğunu gösteren FKK, önümüzdeki 2 sene içinde Şili, Güney Afrika, Avustralya ve Çin de gerçekleşt­irilecek maden fuarlarına da katılarak, hem ülkemizin madencilik sektöründe bir güç olduğunu vurgulayac­ak, hem de portföyüne yeni müşteriler ekleyecek.

Dünya madencilik sektöründe bilinen en önemli 3 yedek parça markasında­n biri olmanın gururunu yasayan FKK, önümüzdeki dönemde gerçekleşt­ireceği yeni yatırımlar­la dünyada kendi sektöründe 1 numara olmayı amaçlıyor. fkk.com.tr

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.