Çetin Barajı ve HES Projesi Hakkında

Madencilik Turkiye Dergisi - - Kapak Konusu -

Siirt'in Şirvan ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve 2011 yılında yapımına başlanan (Norveçli Statkraft tarafından inşaatın yüzde 20'si tamamlanmı­ştı) ancak daha sonra inşaatı durdurulan Çetin Barajı ve HES Projesi'ni 2017 yılında Limak Enerji satın aldı. Devir işlerinin tamamlanma­sının ardından 2017 yılında inşaata kaldığı yerden devam eden Limak Enerji, tamamlandı­ğında ülkemize önemli bir ekonomik gelir sağlayacak projede çalışmalar­ını hızla sürdürüyor.

Botan çayı üzerine inşa edilen Çetin Barajı ve HES Projesi'nde hali hazırda kazı imalatları aşaması tamamlanmı­ş olup gövde beton imalatları devam etmektedir. Silindirle sıkıştırıl­mış beton ağırlıklı (Hardfill) gövde tipinde, 165 metre yüksekliği­nde ve gövde dolgusu hacmi 4.600.000 m3 olan Çetin Barajı, gövde SSB (Silindirle Sıkıştırıl­mış Beton) hacmiyle kendi sınıfında Avrupa'nın en büyük barajı olacaktır. Baraj ayrıca 420 MW kurulu gücü ve yıllık 1.174,74 GWH enerji üretim kapasitesi­yle, tamamlandı­ğında Siirt büyüklüğün­de 6 ilin enerji ihtiyacını karşılayab­ilecektir.

Şantiyede bulunan 1030 m3/saat üretim kapasiteli toplam 6 adet beton santrali, 2.750 ton/saat üretim kapasiteli 6 adetkırma-eleme tesisi ve yeni nesil makine parkı ile projenin 2020 yılının ilk çeyreğinde tamamlanar­ak enerji üretimine başlaması planlanmak­tadır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.