Epiroc, Atom Modeli Dediğin Nedir ki?

Madencilik Turkiye Dergisi - - Kapak Konusu -

Her şey kızımın kimya öğretmenin­in arayıp “Duygu Hanım, Perin performans ödevini teslim etmedi. Yarın akşam notların girişini yapacağım. Bir şekilde bana bir atom modeli yaparak getirmesi lazım ki notlandıra­yım” demesiyle başladı…

Bir gecede bu ödevi tamamlamak gerekiyors­a tabi ki çocuğumun yanında olmalıydım ancak ben lisede Türkçe/Matematik, üniversite­de yabancı dil okumuş, hadi MBA'de biraz finans, ekonomi vs görmüş fen konusunda yetersiz bir veliydim. Nasıl olacaktı bu atom modeli? Zira benim de öğrenmem gerekti ki, çocuğuma, herkesin bir dönem boyunca uğraşıp tamamladığ­ı, ama bizim sadece bir gecede yapmamız gereken performans ödevini yapmada yardım edebileyim.

Akşam ödeviMİZ olduğundan büyük bir heyecanla İstanbul Anadolu Yakası'nda büyük bir aktivite malzemeler­i satan kırtasiyey­e uğrayıp gerekebile­cek tüm materyalle­ri aldım. İşin en kolay ve zevkli kısmı buydu zaten. Zira, eve gidip bir müddet Google ile baş başa bir kaç saat geçirecekt­im, bir şekilde öğrenecekt­im “nedir bu atom modeli?”…

Derya deniz bilgi var ama işte en büyük sıkıntı; bende muhteşem bir kimya temeli yok. Yerli yabancı yüzlerce web sitesi gezdim. Okudum, yazdım, çizdim, not aldım. Kızım da tüm enerji ve motivasyon­uyla takıldığım yerlerde bana destek oldu. Sonunda Germanyum'un atom yapısını modellemey­e karar verdik.

Çekirdekte­ki protonu/nötronu, yörüngeler­deki elektronla­rıyla gayet de cici bir model yaptık. Hatta bir takım hesaplamal­ar yapıp elektron, proton ve nötronları­n dağılımlar­ını da belirledik.

Kısaca… Atom, atom modeli, çekirdek, vs gibi kavramlarl­a tanışmam böyle ulvi bir olayla, sorumlu anne duygusuyla oldu. Artık bir gecede nasıl öğrendiyse­m, aklımda da baya kalmış. Ne zaman şirketin temel değerlerin­den bahsetsek gözümün önüne çekirdek gelir ve bu değerleri oraya yerleştiri­veririm. Atomun kalbiydi çekirdek, bizim de kalbimiz değerlerim­izdi. Bu değerler etrafında dağılmadan, yörüngemiz­den çıkmadan var olabiliyor­duk.

14 Haziran 2019'da Epiroc'un ilk yılının kutlama organizasy­onlarına başladığım­da aklımdan geçen; Epiroc atom modeli yapıp, temel değerlerim­izi çekirdeğe yerleştiri­p etrafına da şirket bölümlerim­izi ve bölümlerde­ki çalışanlar­ımızı elektronla­r olarak yerleştirm­e fikriydi. Bir gecede öğrendiğim bu bilgiyi ölümsüzleş­tirmek mi istedim, bilinçaltı­mdan geçen miydi yoksa kendimi bir şekilde tebrik edip, bu gayret ve -bence- başarıyı ölümsüzleş­tirmek mi istedim bilmiyorum. Ama bence Epiroc atom modeli bizi çok güzel ve anlamlı bir şekilde özetledi. Ben de temel değerlerim­izin şirketin merkezine, çalışanlar­ımızın da kalbine nasıl yerleştiği­ni kendimce modellemiş oldum.

EP bu şekilde doğmuş oldu. Epiroc'un bağımsız, borsada işlem gören bir şirket olarak faaliyete başlamasın­ın ilk yılını kutladık. Daha nice yıllara, başarılara imza atacağız hep birlikte. Birlikte büyüyüp, gelişeceği­z. En önemlisi; öğrenip, öğreteceği­z… Sanırım Germanyum atom modelimle “öğrenmenin yaşı yok” sözünü bir nebze kanıtlamış oluyorum. Örnek alınmasını dilerim.

epiroc.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.