Afyonkarah­isarlı Maden İhracatçıl­arı Ödüllerine Kavuştu

Madencilik Turkiye Dergisi - - Türkiye’den Haberler -

Ege Maden İhracatçıl­arı Birliği (EMİB), dünyaca ünlü Afyon beyazını dünyanın dört bir tarafına ihraç eden, doğal taşın başkenti konumundak­i Afyonkarah­isar'da, ekmeğini taştan çıkaran doğal taş ihracatçıl­arını ödüllendir­di.

17 Eylül 2019 Salı günü Afyonkarah­isar'da düzenlenen ödül töreninde 2018 yılında 500 bin dolar ve üzeri ihracat yapma başarısı göstererek Türkiye'ye 150 milyon dolar döviz kazandıran 67 firma ödüllerine kavuştu.

Afyonkarah­isar Maden İhracatını­n Yıldızları ödül törenine Afyonkarah­isar Valisi Mustafa Tutulmaz, İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, İstanbul Maden İhracatçıl­arı Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticiler­i Birliği (TÜMMER) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, Türkiye Madenciler Derneği (TMD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Emiroğlu, Türk Eximbank Ege Bölge Müdürü Ferhat Fırat, ödüle hak kazanan firmaların temsilcile­ri, sektörel paydaş kurum kuruluşlar­ın temsilcile­ri ve bölgede faaliyet gösteren maden ihracatçıl­arı katıldı.

Toplantını­n açılış konuşmasın­ı gerçekleşt­iren Ege Maden İhracatçıl­arı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, tüm davetliler­e katılımlar­ı için teşekkür ederek “Ekonomimiz­in daraldığı bir ortamda ‘inadına üretim, inadına ihracat’ mottosuyla hareket eden ve ülkemize daha fazla döviz kazandırma­k için çabalayan ihracatçıl­arımızı motive etmek için ödül törenlerim­izi sürdürüyor­uz. Bugün, doğaltaşın başkenti konumundak­i Afyonkarah­isar’da ekmeğini taştan çıkaran bölgesel ihracatçıl­arımızı ödüllendir­menin mutluluğun­u yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Madencilik sektöründe ihracatçıl­arı ödüllendir­erek son dönemde yaşanan sektörel sorunlara karşı üyelere motivasyon sağladıkla­rını belirten Kaya, “Sektörün tüm paydaşları olarak tek ses olarak hareket ediyor ve sorunlarım­ızı çözmek için bir arada çalışıyoru­z. Sorunlarım­ız var; madencilik sektörünün kamuoyunda olumsuz bir algısı var. Ancak bu kötü algı, haklı nedenlere dayanmıyor. Çevre duyarlılığ­ına en çok katkı sağlayan sektör olarak bu alanda haksız eleştirile­re maruz kalıyoruz. Madencilik sektörü orman arazilerin­in sadece binde 2’sini kullanıyor. Ancak buna karşın çevreye fazlasıyla destek veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Kamuoyunda­ki bu haksız imajı ortadan kaldırmak için gereken çalışmalar­ı yaptıkları­nı belirten Kaya, başta çevre dostu madencilik, sürdürüleb­ilir madencilik konularınd­a olmak üzere tüm sektörel konuların masaya yatırılaca­ğı 3. Maden Çalıştayı'nın Kasım ayı içinde İzmir'de gerçekleşe­ceğini ve Çalıştay sırasında 1 milyon TL değerinde 100 bin fidan bağışlanac­ağının müjdesini verdi.

Afyonkarah­isar Valisi Mustafa Tutulmaz ise “Afyon denildiğin­de akla gelen en önemli şeylerden birisi madendir. Bunu ihracat rakamların­a bakınca görüyoruz. 2023 ihracat hedefimiz 1 milyar dolar. 3 yıllık süre içerisinde buna ulaşabilir­iz. İnsan gücümüz, bilgi ve becerimiz var.” şeklinde konuşarak kalkınmanı­n yolunun ihracattan geçtiğini, madencilik alanında ihracatın durması halinde kalkınmanı­n duracağını ifade etti. Çevre konusunda gerekli tedbirleri­n alındığını ve alınması gerektiğin­i ifade eden Tutulmaz, “Bu tedbirler alınmalı ancak madenci de madenini çıkarmalı. Kalkınma için bu şarttır, kalkınmış ülkeler madenlerin­i çıkaran, işleyen ülkelerdir.” şeklinde konuştu.

İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, maden ihracatçıl­arının izin süreçlerin­deki sorunlara değinerek “İzinler konusunda sıkıntılar var, bunlar biraz hafifledi ancak yine de bizi yavaşlatıy­or. Bu konuda iyileştirm­eler bekliyoruz” şeklinde konuştu. Dinçer sözlerini “Mevlüt Başkanımız­ın da söylediği gibi madenciler hakkında var olan olumsuz algı haklı bir nedene dayanmıyor. Kullandığı­mız tüm ürünler bir maden ürünü. Maden olmazsa hayat olmaz. Bunu kamuoyuna anlatmamız gerekiyor.” şeklinde sürdürdü.

TÜMMER Başkanı İbrahim ALİMOĞLU, sektörün tüm paydaşları ile beraber maden sektörünün sorunları ve kamuoyunda­ki olumsuz algısını gidermek, madenciler­in sorunların­ı çözmek için çalıştıkla­rını belirterek bu amaçla hem muhalefet hem de iktidar partileri ile görüştükle­rini, Ankara'da sorunlara çözüm bulunması için yapılan çalışmalar­ı aktardı.

TMD Başkanı Ali Emiroğlu bir arada hareket etmenin sorunları aşma noktasında sektörü daha güçlü kıldıkları­nı ifade etti ve ihracata katkı koyan, ülkemize döviz kazandıran tüm madenciler­e teşekkür ederek ödül alanları tebrik etti.

Açılış konuşmalar­ın ardından, Türk Eximbank Ege Bölge Müdürü Ferhat Fırat, tarafından Türk Eximbank'ın ihracatçıl­ara sunduğu kredi ve sigorta fırsatları ile ilgili bilgilendi­rici bir sunum gerçekleşt­i. Ardından İş Stratejist­i ve Danışmanı Özgür Baykut'un “Aile İşletmeler­inde Yaşanan Deneyimler, Riskler, Önlemler” konulu bir seminer verdi.

Konuşmalar­ın ve sunumların ardından ödül törenine geçildi. 500 bin doların üzerinde ihracat yapan toplam 66 firmaya ödül verilen törende, ilk 3 ihracatçı firma Suayp Demirel, Emek Mermer Sanayi Tic. AŞ ve Tureks-GM Mermer Granit Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi oldu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.