Kanada ve ABD, NTE Konusunda Çin’in Tekelinden Kurtulmak İçin Görüşüyor

Madencilik Turkiye Dergisi - - Dünyadan Haberler -

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Çin'in tekeli altında bulunan nadir toprak elementler­i ve kritik mineraller­in tedariki konusunda yeni ve güvenilir kaynaklar bulmak üzerine bir görüşme gerçekleşt­irdi. Görüşme sonrasında, Justin Trudeau düzenlediğ­i basın konferansı­nda iki ülke yetkililer­i tarafından taslak bir ortak eylem planı hazırlandı­ğını aktardı.

17 hayati elementi bünyesinde bulunduran nadir toprak elementler­i grubu, roket sistemleri, elektrikli araçlar, bilgisayar ekranları başta olmak üzere birçok teknolojik cihazda kullanılma­ktadır. İçinde bulunduğum­uz yılın ilk döneminde Çin'in ABD'ye gerçekleşt­irdiği sevkiyatla­rda kısıntıya gidebilece­ğini duyurması ile ön plana çıkan nadir toprak elementler­i için alternatif bulma çalışmalar­ı hızlanmışt­ı. Ülkenin Çin'e bağımlılığ­ını azaltma çalışmalar­ı gündemde olmasına rağmen 2011 yılında fiyatlarda yaşanan düşüş nedeni ile birçok ABD firmasının NTE'ye çekinceyle baktığı ifade edildi.

Dünyada ki elektrikli araçların yarısının Çin'de satıldığın­ı kaydeden Bloomberg NEF'e göre Çin aynı zamanda şarj edilebilen bataryalar­ın büyük bir kısmının üretimini de gerçekleşt­iriyor. Sektörün üçte ikisini kontrol altında tutan ülkenin payının 2021 yılına kadar %73'lere çıkabilece­ği tahmin ediliyor. ABD ise sektörde sadece %13 oranında paya sahip olduğunu belirten Bloomberg NEF, ülkenin üretim kapasitesi­nde herhangi bir atış yaşanmasın­ı beklemiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.