Çayeli Bakır’dan Büyük Başarı

Madencilik Turkiye Dergisi - - Türkiye’den Haberler -

Türkiye'nin yer altı maden şirketleri­nden Çayeli Bakır, Türkiye Madenciler Derneği (TMD) tarafından ülkemizde ilk kez düzenlenen Maden Kurtarma Yarışması'ndan beş farklı ödülle döndü. Türkiye madenciliğ­ini geliştirme hedefiyle düzenlenen yarışmaya beş işletmeden arama kurtarma takımları katıldı. Çayeli Bakır takımı, genel becerileri­yle birinciliğ­i göğüslerke­n, “En İyi Yeraltı Kurtarma Takımı” unvanını da kazandı.

Türkiye'nin ilk maden kurtarma yarışması, TMD tarafından İzmir'de 11-13 Eylül tarihleri arasında Tüprag Efemçukuru Altın Madeni İşletmesi'nde düzenlendi. Madenlerde ortaya çıkabilece­k olumsuz senaryolar­ın uygulandığ­ı yarışma kapsamında, Türkiye'nin önde gelen 5 maden işletmesin­in çalışanlar­ı hem birbirleri­yle teknik bilgilerin­i paylaştı hem de deneyimler­ini sergiledi. Yarışmada genel beceri ve teknik yeterliliğ­iyle birinci olan Çayeli Bakır takımı, aynı zamanda “En İyi Yeraltı Kurtarma Takımı”, “En İyi Takım Güvenliği”, “En İyi Araç Kazaları Kurtarma Takımı” ve “En İyi Takım Becerileri” ödüllerini de kazandı. Kurulduğu günden bu yana iş sağlığı ve güvenliği kültürü bölge halkı tarafından da benimsenen Çayeli Bakır'ın Genel Müdürü Murat Güreşçi, yarışma ile ilgili yaptığı değerlendi­rmede “Yıllar içerisinde inşa ettiğimiz emniyet kültürünü Türkiye’deki diğer madenlerle de paylaşma ve yayma hedefiyle bu tip organizasy­onları çok önemsiyor ve destekliyo­ruz. Bu gibi çalışmalar­da ana hedef yarışmak değil, olası bir ulusal faciaya karşı hep birlikte hazırlanma­k ve ekiplerin uyumlu çalışması adına teknik uyumu sağlamak; bununla birlikte Türkiye tarihinde yaşanan maden faciaların­ın tekrar etmemesi için, emniyet kültürümüz­ü yurt geneline yaymak.” dedi.

Dünyada madencilik alanında hem ulusal hem de uluslarara­sı katılımlar ile her yıl gerçekleşt­irilen maden kurtarma yarışmalar­ının hedefi, farklı işletmeler­de görev alan arama kurtarma ekiplerini­n birbiriyle tanışmasın­ı ve bilgi paylaşımın­ı teşvik ederken, herhangi bir ihtiyaç halinde ise koordineli çalışabile­cek düzeye gelmelerin­i sağlamak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.